Dropp Studios AB
Dropp Studios AB har organisationsnummer 559259-9467 (5592599467)
Aktiebolag • Org.nr: 559259-9467
Om företaget
Dropp Studios AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96990). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med kläder och skodon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 880 974 kr räkenskapsåret 2025 (851 633 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dropp Studios AB 880 974 kr och redovisade ett resultat på 8 086 kr. Rörelsemarginalen var 1,1 procent, under branschens median (median 4,0 procent). Soliditeten var 98,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 3582,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 203,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | 4,0 procent | -2,7 procent till 16,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | 4,0 procent | -3,1 procent till 16,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 98,1 procent | 53,3 procent | 24,8 procent till 77,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3582,2 procent | 203,1 procent | 107,4 procent till 417,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 6,7 procent | -21,8 procent till 43,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,4 procent | 0,7 procent | -19,1 procent till 15,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 462 av 1 472 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster.
- Plats 7 av 15 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster med säte i Solna.
- Plats 1 435 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 51 384 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 155 153 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,5 procent | 7,6 procent | 6,6 procent | -0,1 procent | 1,1 procent |
| Vinstmarginal | -1,5 procent | 7,6 procent | 6,6 procent | -0,2 procent | 1,2 procent |
| Soliditet | 58,2 procent | 60,6 procent | 69,9 procent | 95,2 procent | 98,1 procent |
| Kassalikviditet | 239,0 procent | 253,8 procent | 248,9 procent | 1348,1 procent | 3582,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -32,1 procent | 64,3 procent | 51,7 procent | -2,9 procent | 7,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 39,9 procent | 102,3 procent | -19,2 procent | 3,4 procent |
| Omsättning per anställd | 373 000 kr | 521 000 kr | 1 055 000 kr | 852 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 215 000 kr | 244 000 kr | 310 000 kr | 267 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Observatioriegatan 15c/o Axel Lindberg
11329 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tatueringsverksamhet och eventverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47 376 kr | 372 615 kr | 521 290 kr | 1 054 608 kr | 851 633 kr | 880 974 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 22 000 kr | 119 500 kr | 252 000 kr | 266 960 kr | 145 350 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 43 895 kr | 515 974 kr | 415 222 kr | 501 700 kr |
| Övriga externa kostnader | 29 417 kr | 185 438 kr | 312 959 kr | 411 375 kr | 436 807 kr | 368 948 kr |
| Personalkostnader | 19 713 kr | 214 823 kr | 244 424 kr | 309 628 kr | 267 015 kr | 146 114 kr |
| Rörelseresultat | -1 754 kr | -5 646 kr | 39 513 kr | 69 632 kr | -451 kr | 9 562 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 29 kr | 115 kr | 37 kr | 186 kr |
| Räntekostnader | - | - | -5 kr | 496 kr | 1 441 kr | -596 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 754 kr | -5 646 kr | 39 547 kr | 69 251 kr | -1 855 kr | 10 345 kr |
| Skatt | 29 kr | 0 kr | 7 885 kr | 16 550 kr | 1 044 kr | 2 259 kr |
| Årets resultat | -1 783 kr | -5 646 kr | 31 662 kr | 52 701 kr | -2 899 kr | 8 086 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 36 465 kr | 36 465 kr | 36 465 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 36 465 kr | 36 465 kr | 36 465 kr |
| Omsättningstillgångar | 43 677 kr | 30 211 kr | 81 246 kr | 109 447 kr | 67 582 kr | 72 683 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 102 kr | 12 277 kr | 30 192 kr | 48 039 kr | 38 031 kr |
| Kassa och bank | 43 677 kr | 30 109 kr | 68 969 kr | 79 255 kr | 19 543 kr | 34 652 kr |
| Summa tillgångar | 43 677 kr | 30 211 kr | 81 246 kr | 145 912 kr | 104 047 kr | 109 148 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 23 217 kr | 17 571 kr | 49 232 kr | 101 933 kr | 99 034 kr | 107 120 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -1 783 kr | -7 429 kr | 24 232 kr | 76 933 kr | 74 034 kr |
| Årets resultat | -1 783 kr | -5 646 kr | 31 662 kr | 52 701 kr | -2 899 kr | 8 086 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 460 kr | 12 641 kr | 32 013 kr | 43 979 kr | 5 013 kr | 2 029 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 3 125 kr | 3 125 kr | 750 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 29 kr | -3 744 kr | 3 166 kr | 2 393 kr | -16 726 kr | -6 135 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 431 kr | 16 385 kr | 25 722 kr | 38 461 kr | 20 989 kr | 8 164 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 43 677 kr | 30 211 kr | 81 246 kr | 145 912 kr | 104 047 kr | 109 148 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom tatuering och uthyrning av arbetsplatser för tatuering. Företaget arbetar också med "merchandise"Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Viktoria Sofia T (styrelseledamot)
- Axel Isak L (styrelseordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dropp Studios AB för organisationsnummer?
Dropp Studios AB har organisationsnummer 559259-9467 (5592599467).
Var ligger Dropp Studios AB?
Dropp Studios AB har sin registrerade adress Observatioriegatan 15, 11329 Stockholm.
Vilken bransch är Dropp Studios AB verksamt i?
Dropp Studios AB är registrerat i branschen diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dropp Studios AB?
Dropp Studios AB hade en nettoomsättning på 880 974 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.