TeraSi AB
TeraSi AB har organisationsnummer 559260-1347 (5592601347)
Aktiebolag • Org.nr: 559260-1347
Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utvecklingKista
Om företaget
TeraSi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 72109).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 13 procent till 43 000 kr räkenskapsåret 2023 (49 577 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte TeraSi AB 43 000 kr och redovisade ett resultat på -5 128 619 kr. Soliditeten var 91,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,5 procent). Kassalikviditeten var 1439,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 381,7 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,8 procent | 68,5 procent | 47,6 procent till 89,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1439,4 procent | 381,7 procent | 170,7 procent till 925,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -60,9 procent | 7,0 procent | -6,2 procent till 40,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 14 000 kr | 881 000 kr | 283 000 kr till 1 629 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 816 000 kr | 452 000 kr | 113 000 kr till 798 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 10,1 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 9,7 procent | - | - |
| Soliditet | 49,8 procent | 15,6 procent | 62,3 procent | 91,8 procent |
| Kassalikviditet | - | 66,0 procent | 745,6 procent | 1439,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | 34,3 procent | -225,4 procent | -60,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -81,7 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | - | 17 000 kr | 14 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 200 000 kr | 816 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jan Stenbecks Torg 1716440 Kista
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Jan Stenbecks Torg 17 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling, forskning, tillverkning och försäljning av hög-frekvens elektroniska komponenter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 271 306 kr | 49 577 kr | 42 602 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 116 220 kr | 0 kr | 212 852 kr |
| Övriga externa kostnader | 250 kr | 280 094 kr | 641 170 kr | 1 821 391 kr |
| Personalkostnader | - | 218 078 kr | 600 305 kr | 2 449 348 kr |
| Avskrivningar | - | - | 1 325 kr | 3 189 kr |
| Rörelseresultat | -250 kr | 27 294 kr | -1 221 695 kr | -5 201 027 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 102 023 kr |
| Räntekostnader | - | 1 033 kr | 10 215 kr | 27 751 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -250 kr | 26 261 kr | -1 231 910 kr | -5 126 755 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -1 864 kr |
| Skatt | - | 5 486 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -250 kr | 20 775 kr | -1 231 910 kr | -5 128 619 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 14 619 kr | 11 430 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 14 619 kr | 11 430 kr |
| Omsättningstillgångar | 79 750 kr | 387 899 kr | 862 079 kr | 9 157 377 kr |
| Varulager | - | 198 154 kr | 198 154 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 26 214 kr | 81 912 kr | 438 976 kr |
| Kassa och bank | 79 750 kr | 163 531 kr | 582 013 kr | 8 718 401 kr |
| Summa tillgångar | 79 750 kr | 387 899 kr | 876 698 kr | 9 168 807 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 39 750 kr | 60 525 kr | 546 621 kr | 8 418 260 kr |
| Aktiekapital | 40 000 kr | 40 000 kr | 40 000 kr | 54 481 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -250 kr | 268 526 kr | -963 384 kr |
| Årets resultat | -250 kr | 20 775 kr | -1 231 910 kr | -5 128 619 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 1 864 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 287 374 kr | 89 044 kr | 636 188 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 44 533 kr | 16 862 kr | 265 368 kr |
| Skatteskulder | - | 5 486 kr | 5 500 kr | 3 344 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 56 692 kr | 261 668 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 79 750 kr | 387 899 kr | 876 698 kr | 9 168 807 kr |
Företrädare
- Ingrid Karin N (ordförande)
- Bernhard Ulf B
- Ulf-Göran F
- Gustav Evert N
- James Joseph C (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TeraSi AB för organisationsnummer?
TeraSi AB har organisationsnummer 559260-1347 (5592601347).
Var ligger TeraSi AB?
TeraSi AB har sin registrerade adress Jan Stenbecks Torg 17, 16440 Kista.
Vilken bransch är TeraSi AB verksamt i?
TeraSi AB är registrerat i branschen annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TeraSi AB?
TeraSi AB hade en nettoomsättning på 43 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TeraSi AB?
TeraSi AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.