Levend AB
Levend AB har organisationsnummer 559260-2162 (5592602162)
Aktiebolag • Org.nr: 559260-2162
Om företaget
Levend AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Företaget bedriver även verksamhet inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 25 procent till 817 097 kr räkenskapsåret 2026 (653 386 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Levend AB 817 097 kr och redovisade ett resultat på 196 146 kr. Rörelsemarginalen var 30,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Soliditeten var 75,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,2 procent). Kassalikviditeten var 347,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 203,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,2 procent | 6,0 procent | 0,9 procent till 14,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,3 procent | 6,0 procent | 0,8 procent till 14,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,1 procent | 54,2 procent | 36,6 procent till 72,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 347,5 procent | 203,5 procent | 117,6 procent till 329,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 53,8 procent | 25,3 procent | 3,5 procent till 49,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 25,1 procent | 2,4 procent | -6,1 procent till 11,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 817 000 kr | 846 000 kr | 643 000 kr till 1 045 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 230 000 kr | 494 000 kr | 350 000 kr till 613 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 114 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 65 av 108 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Uppsala.
- Plats 3 128 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 5 334 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 160 664 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -22,1 procent | 1,2 procent | 23,6 procent | 19,4 procent | 30,2 procent |
| Vinstmarginal | -22,1 procent | 1,2 procent | 23,7 procent | 19,7 procent | 30,3 procent |
| Soliditet | 10,4 procent | 15,4 procent | 32,5 procent | 33,0 procent | 75,1 procent |
| Kassalikviditet | 32,7 procent | 38,2 procent | 1178,7 procent | 453,2 procent | 347,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -234,6 procent | 17,9 procent | 78,7 procent | 60,8 procent | 53,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 68,5 procent | 19,1 procent | 51,1 procent | 25,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 363 000 kr | 433 000 kr | - | 817 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 192 000 kr | 109 000 kr | - | 230 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvarntorget 1Cc/o c/o Hasan Alasaad
75421 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva friseringsverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 364 kr | 215 542 kr | 363 241 kr | 432 543 kr | 653 386 kr | 817 097 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 202 497 kr | 7 602 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 892 kr | 5 311 kr | 6 665 kr | 8 262 kr | 1 870 kr |
| Övriga externa kostnader | 22 480 kr | 110 988 kr | 132 082 kr | 184 938 kr | 245 741 kr | 293 889 kr |
| Personalkostnader | - | 120 256 kr | 191 508 kr | 108 836 kr | 423 212 kr | 230 251 kr |
| Avskrivningar | - | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 52 000 kr | 52 000 kr |
| Rörelseresultat | -7 116 kr | -47 594 kr | 4 340 kr | 102 104 kr | 126 668 kr | 246 689 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 322 kr | 2 069 kr | 504 kr |
| Räntekostnader | - | - | -86 kr | 13 kr | 25 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 116 kr | -47 594 kr | 4 426 kr | 102 413 kr | 128 712 kr | 247 174 kr |
| Skatt | - | - | - | 11 222 kr | 26 444 kr | 51 028 kr |
| Årets resultat | -7 116 kr | -47 594 kr | 4 426 kr | 91 191 kr | 102 268 kr | 196 146 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 138 388 kr | 108 388 kr | 151 388 kr | 209 388 kr | 157 388 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 120 000 kr | 90 000 kr | 60 000 kr | 118 000 kr | 66 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 18 388 kr | 18 388 kr | 91 388 kr | 91 388 kr | 91 388 kr |
| Omsättningstillgångar | 17 884 kr | 57 485 kr | 51 769 kr | 205 296 kr | 300 443 kr | 327 854 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 020 kr | 9 260 kr | 29 135 kr | 8 625 kr | 1 915 kr | 20 471 kr |
| Kassa och bank | 16 864 kr | 48 225 kr | 22 634 kr | 196 671 kr | 298 528 kr | 307 383 kr |
| Summa tillgångar | 17 884 kr | 195 873 kr | 160 157 kr | 356 684 kr | 509 831 kr | 485 242 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 17 884 kr | 20 290 kr | 24 716 kr | 115 907 kr | 168 175 kr | 364 321 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 42 884 kr | -4 710 kr | -284 kr | 40 907 kr | 143 175 kr |
| Årets resultat | -7 116 kr | -47 594 kr | 4 426 kr | 91 191 kr | 102 268 kr | 196 146 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 175 583 kr | 135 441 kr | 17 417 kr | 66 294 kr | 94 359 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 5 000 kr |
| Skatteskulder | - | - | 0 kr | 0 kr | 18 790 kr | 56 896 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 172 583 kr | 135 441 kr | 17 417 kr | 49 504 kr | 32 463 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 17 884 kr | 195 873 kr | 160 157 kr | 356 684 kr | 509 831 kr | 485 242 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala kommun registrerades år 2020 och bedriver sedan dess
Företrädare
- Hasan A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Levend AB för organisationsnummer?
Levend AB har organisationsnummer 559260-2162 (5592602162).
Var ligger Levend AB?
Levend AB har sin registrerade adress Kvarntorget 1C, 75421 Uppsala.
Vilken bransch är Levend AB verksamt i?
Levend AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Levend AB?
Levend AB hade en nettoomsättning på 817 097 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Levend AB?
Levend AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Levend AB någon utdelning?
Styrelsen i Levend AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.