KSM Solutions AB

KSM Solutions AB har organisationsnummer 559260-3517 (5592603517)

Aktiebolag • Org.nr: 559260-3517

Reparation och underhåll av maskinerKnivsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

KSM Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Knivsta. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Sidoverksamheter inkluderar metallegoarbeten och partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar.

Ekonomi

4 105 254 krOmsättning▼ 13 procent
-31 466 krÅrets resultat
3Antal anställda
11,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 13 procent till 4 105 254 kr räkenskapsåret 2025 (4 704 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte KSM Solutions AB 4 105 254 kr och redovisade ett resultat på -31 466 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 11,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 130,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal0,7 procent9,9 procent1,9 procent till 22,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-0,9 procent9,8 procent1,6 procent till 22,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet11,7 procent53,5 procent34,6 procent till 73,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet130,4 procent236,2 procent134,5 procent till 421,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-13,0 procent21,6 procent1,8 procent till 47,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-12,7 procent0,8 procent-17,5 procent till 23,3 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd1 368 000 kr1 342 000 kr877 000 kr till 2 090 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd826 000 kr569 000 kr362 000 kr till 721 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 259 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
  • Plats 1 av 5 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Knivsta.
  • Plats 58 av 664 aktiebolag med säte i Knivsta.
  • Plats 1 322 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 43 797 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal19,2 procent4,9 procent7,9 procent12,1 procent0,7 procent
Vinstmarginal19,0 procent4,3 procent5,9 procent9,9 procent-0,9 procent
Soliditet49,7 procent30,3 procent30,4 procent18,6 procent11,7 procent
Kassalikviditet146,8 procent130,0 procent191,6 procent154,9 procent130,4 procent
Avkastning på eget kapital71,5 procent20,8 procent29,8 procent24,9 procent-13,0 procent
Omsättningstillväxt1140,4 procent26,8 procent-2,5 procent-1,7 procent-12,7 procent
Omsättning per anställd1 290 000 kr1 636 000 kr1 595 000 kr1 568 000 kr1 368 000 kr
Personalkostnad per anställd496 000 kr727 000 kr818 000 kr781 000 kr826 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Vickeby 36
c/o C/o Strandberg
74190 Knivsta

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom service och reparation av stenkrossar och sorteringsverk.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning311 638 kr3 869 564 kr4 908 518 kr4 784 747 kr4 704 330 kr4 105 254 kr
Övriga rörelseintäkter-238 863 kr8 902 kr179 510 kr338 577 kr0 kr
Övriga externa kostnader9 459 kr498 529 kr813 011 kr857 461 kr989 698 kr653 543 kr
Personalkostnader17 789 kr1 487 963 kr2 180 539 kr2 453 447 kr2 342 777 kr2 478 871 kr
Avskrivningar-64 140 kr150 817 kr329 141 kr283 929 kr200 736 kr
Rörelseresultat261 804 kr743 332 kr239 562 kr378 917 kr568 235 kr28 996 kr
Ränteintäkter---1 743 kr1 535 kr2 291 kr
Räntekostnader234 kr9 541 kr26 222 kr99 226 kr102 416 kr67 040 kr
Resultat efter finansiella poster261 570 kr733 791 kr213 340 kr281 434 kr467 354 kr-35 753 kr
Bokslutsdispositioner-----313 900 kr7 782 kr
Skatt55 975 kr155 904 kr49 170 kr53 098 kr48 144 kr3 495 kr
Årets resultat205 595 kr577 887 kr164 170 kr228 336 kr105 310 kr-31 466 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-505 296 kr987 419 kr1 220 123 kr897 999 kr756 343 kr
Materiella anläggningstillgångar-423 063 kr987 419 kr1 220 123 kr897 999 kr756 343 kr
Finansiella anläggningstillgångar-82 232 kr0 kr---
Omsättningstillgångar395 938 kr1 122 834 kr1 616 676 kr1 306 007 kr1 369 305 kr1 312 268 kr
Varulager--239 918 kr325 599 kr164 600 kr48 471 kr
Kortfristiga fordringar389 547 kr928 950 kr494 837 kr448 036 kr709 428 kr1 266 726 kr
Kassa och bank6 391 kr193 884 kr881 921 kr532 372 kr495 277 kr-2 929 kr
Summa tillgångar395 938 kr1 628 130 kr2 604 095 kr2 526 130 kr2 267 304 kr2 068 611 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital230 595 kr808 482 kr788 952 kr767 288 kr422 598 kr241 132 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-205 595 kr599 782 kr513 952 kr292 288 kr247 598 kr
Årets resultat205 595 kr577 887 kr164 170 kr228 336 kr105 310 kr-31 466 kr
Obeskattade reserver----313 900 kr306 118 kr
Kortfristiga skulder165 343 kr764 648 kr1 059 156 kr511 568 kr777 708 kr969 318 kr
Leverantörsskulder35 077 kr393 192 kr172 930 kr80 709 kr96 582 kr113 793 kr
Skatteskulder59 274 kr99 500 kr43 007 kr0 kr-0 kr
Övriga kortfristiga skulder70 992 kr225 718 kr308 075 kr155 835 kr283 438 kr640 510 kr
Summa eget kapital och skulder395 938 kr1 628 130 kr2 604 095 kr2 526 130 kr2 267 304 kr2 068 611 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver verksamhet inom service och reparation av stenkrossar och sorteringsverk samt försäljning av cykeltillbehör genom en webbshop. Företaget har sitt säte i Knivsta.

Företrädare

  • Sonny S

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-06-22
Registrerat hos Bolagsverket
KSM Solutions AB
2020-06-26
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har KSM Solutions AB för organisationsnummer?

KSM Solutions AB har organisationsnummer 559260-3517 (5592603517).

Var ligger KSM Solutions AB?

KSM Solutions AB har sin registrerade adress Vickeby 36, 74190 Knivsta.

Vilken bransch är KSM Solutions AB verksamt i?

KSM Solutions AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter KSM Solutions AB?

KSM Solutions AB hade en nettoomsättning på 4 105 254 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har KSM Solutions AB?

KSM Solutions AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Knivsta
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-06-22
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar