TastyOrient AB
TastyOrient AB har organisationsnummer 559260-7914 (5592607914)
Aktiebolag • Org.nr: 559260-7914
Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobakÅrsta
Om företaget
TastyOrient AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46390). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 11 476 062 kr räkenskapsåret 2025 (11 587 713 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TastyOrient AB 11 476 062 kr och redovisade ett resultat på -1 177 259 kr. Rörelsemarginalen var -9,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,4 procent). Soliditeten var 34,8 procent, under branschens median (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 61,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 138,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,0 procent | 2,4 procent | -0,9 procent till 8,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,3 procent | 2,3 procent | -0,9 procent till 8,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,8 procent | 36,7 procent | 12,1 procent till 71,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 61,3 procent | 138,8 procent | 63,9 procent till 329,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -77,7 procent | 6,9 procent | -12,4 procent till 40,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,0 procent | 0,1 procent | -23,2 procent till 26,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 295 000 kr | 2 876 000 kr | 1 225 000 kr till 6 411 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 541 000 kr | 426 000 kr | 235 000 kr till 562 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 78 av 415 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak.
- Plats 18 av 92 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak med säte i Stockholm.
- Plats 3 589 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 5 391 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 17 393 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,7 procent | -20,3 procent | 1,3 procent | 3,0 procent | -9,0 procent |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | -26,5 procent | -1,3 procent | 2,5 procent | -10,3 procent |
| Soliditet | 20,4 procent | 4,9 procent | 62,6 procent | 55,7 procent | 34,8 procent |
| Kassalikviditet | 65,6 procent | 27,2 procent | 70,0 procent | 116,3 procent | 61,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,4 procent | -330,4 procent | -1,2 procent | 10,3 procent | -77,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 94,0 procent | -54,1 procent | 554,2 procent | 445,0 procent | -1,0 procent |
| Omsättning per anställd | 354 000 kr | - | 1 063 000 kr | 2 897 000 kr | 2 295 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 106 000 kr | - | 173 000 kr | 627 000 kr | 541 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Importörvägen 2512044 Årsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Importörvägen 25 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import, export, grossist- och detaljhandel med livsmedel, särskilt orientaliska livsmedelsprodukter, samt försäljning via fysisk butik och e-handel. Bolaget kan även bedriva distribution av livsmedel och annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 364 811 kr | 707 921 kr | 325 027 kr | 2 125 796 kr | 11 587 713 kr | 11 476 062 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 656 kr | 112 853 kr | -235 kr | 26 255 kr | 169 103 kr | 102 810 kr |
| Övriga externa kostnader | 169 133 kr | 320 968 kr | 283 567 kr | 511 201 kr | 1 760 634 kr | 1 668 357 kr |
| Personalkostnader | 52 328 kr | 212 581 kr | 768 kr | 345 616 kr | 2 509 287 kr | 2 705 412 kr |
| Avskrivningar | 3 400 kr | 0 kr | 8 233 kr | 90 997 kr | 130 760 kr | 123 640 kr |
| Rörelseresultat | -188 039 kr | 61 346 kr | -65 995 kr | 28 090 kr | 344 940 kr | -1 036 739 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 10 kr | 217 kr | 388 kr | 10 162 kr |
| Räntekostnader | 76 kr | 9 197 kr | 20 019 kr | 56 037 kr | 50 915 kr | 150 682 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -188 115 kr | 52 149 kr | -86 004 kr | -27 730 kr | 294 413 kr | -1 177 259 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 17 763 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -188 115 kr | 52 149 kr | -86 004 kr | -27 730 kr | 276 650 kr | -1 177 259 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 30 600 kr | 220 000 kr | 443 862 kr | 379 527 kr | 469 400 kr | 258 260 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 30 600 kr | 0 kr | 90 562 kr | 96 887 kr | 257 420 kr | 116 940 kr |
| Omsättningstillgångar | 17 055 kr | 94 220 kr | 91 187 kr | 3 322 926 kr | 4 363 498 kr | 4 095 705 kr |
| Varulager | - | - | - | 2 415 168 kr | 2 513 977 kr | 2 550 274 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 789 kr | 72 006 kr | 83 741 kr | 672 646 kr | 1 180 904 kr | 1 234 384 kr |
| Kassa och bank | 9 266 kr | 22 214 kr | 7 446 kr | 235 112 kr | 668 617 kr | 311 047 kr |
| Summa tillgångar | 47 655 kr | 314 220 kr | 535 049 kr | 3 702 453 kr | 4 832 898 kr | 4 353 965 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -28 115 kr | 64 034 kr | 26 029 kr | 2 319 057 kr | 2 691 807 kr | 1 514 548 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 135 000 kr | -13 115 kr | 87 033 kr | 2 321 787 kr | 2 390 157 kr | 2 666 807 kr |
| Årets resultat | -188 115 kr | 52 149 kr | -86 004 kr | -27 730 kr | 276 650 kr | -1 177 259 kr |
| Kortfristiga skulder | 75 770 kr | 143 519 kr | 335 265 kr | 1 296 086 kr | 1 590 363 kr | 2 522 789 kr |
| Leverantörsskulder | 54 930 kr | 49 283 kr | 147 311 kr | 521 749 kr | 304 977 kr | 1 263 036 kr |
| Skatteskulder | -5 376 kr | - | - | - | 36 025 kr | 67 827 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 334 kr | 84 236 kr | 151 454 kr | 698 714 kr | 960 830 kr | 899 424 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 47 655 kr | 314 220 kr | 535 049 kr | 3 702 453 kr | 4 832 898 kr | 4 353 965 kr |
Företrädare
- Ghader H (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TastyOrient AB för organisationsnummer?
TastyOrient AB har organisationsnummer 559260-7914 (5592607914).
Var ligger TastyOrient AB?
TastyOrient AB har sin registrerade adress Importörvägen 25, 12044 Årsta.
Vilken bransch är TastyOrient AB verksamt i?
TastyOrient AB är registrerat i branschen icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TastyOrient AB?
TastyOrient AB hade en nettoomsättning på 11 476 062 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TastyOrient AB?
TastyOrient AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.