Carros Hår Fix AB
Carros Hår Fix AB har organisationsnummer 559260-9308 (5592609308)
Aktiebolag • Org.nr: 559260-9308
Om företaget
Carros Hår Fix AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Söderköping. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 175 225 kr räkenskapsåret 2025 (1 230 839 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Carros Hår Fix AB 1 175 225 kr och redovisade ett resultat på -123 280 kr. Rörelsemarginalen var -10,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var -162,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,4 procent). Kassalikviditeten var 19,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,4 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,5 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -162,8 procent | 52,4 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 19,7 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,5 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 588 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 452 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 274 av 3 579 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 4 av 7 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Söderköping.
- Plats 177 av 389 aktiebolag med säte i Söderköping.
- Plats 5 111 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 131 809 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,0 procent | -3,6 procent | -0,5 procent | 6,7 procent | -10,4 procent |
| Vinstmarginal | -10,0 procent | -3,6 procent | -0,5 procent | 6,7 procent | -10,5 procent |
| Soliditet | -22,8 procent | -89,1 procent | -86,2 procent | 2,5 procent | -162,8 procent |
| Kassalikviditet | 81,5 procent | 10,4 procent | 28,0 procent | 82,3 procent | 19,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | 1970,7 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 90,8 procent | 10,9 procent | 3,8 procent | -4,5 procent |
| Omsättning per anställd | 280 000 kr | 535 000 kr | 593 000 kr | 615 000 kr | 588 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 215 000 kr | 416 000 kr | 414 000 kr | 435 000 kr | 452 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 4461493 Söderköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 560 313 kr | 1 069 209 kr | 1 185 397 kr | 1 230 839 kr | 1 175 225 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 748 kr | 4 357 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 93 181 kr | 116 541 kr | 148 605 kr | 90 788 kr | 161 980 kr |
| Övriga externa kostnader | 93 991 kr | 158 023 kr | 195 019 kr | 183 083 kr | 234 304 kr |
| Personalkostnader | 429 419 kr | 832 023 kr | 828 081 kr | 869 379 kr | 904 331 kr |
| Avskrivningar | - | 12 800 kr | 12 800 kr | 12 800 kr | 12 800 kr |
| Rörelseresultat | -56 278 kr | -38 411 kr | -6 245 kr | 82 278 kr | -122 762 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 35 kr | 9 kr |
| Räntekostnader | - | 110 kr | 112 kr | 329 kr | 527 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -56 278 kr | -38 521 kr | -6 356 kr | 81 984 kr | -123 280 kr |
| Skatt | - | - | - | 1 757 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -56 278 kr | -38 521 kr | -6 356 kr | 80 227 kr | -123 280 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 51 200 kr | 38 400 kr | 25 600 kr | 12 800 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 51 200 kr | 38 400 kr | 25 600 kr | 12 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 137 449 kr | 27 157 kr | 49 958 kr | 139 832 kr | 60 425 kr |
| Varulager | - | 11 767 kr | 3 882 kr | 7 014 kr | 22 442 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 710 kr | 10 513 kr | 14 490 kr | 9 942 kr | 17 213 kr |
| Kassa och bank | 121 739 kr | 4 877 kr | 31 586 kr | 122 876 kr | 20 770 kr |
| Summa tillgångar | 137 449 kr | 78 357 kr | 88 358 kr | 165 432 kr | 73 225 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -31 278 kr | -69 800 kr | -76 156 kr | 4 071 kr | -119 207 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -56 279 kr | -94 800 kr | -101 156 kr | -20 927 kr |
| Årets resultat | -56 278 kr | -38 521 kr | -6 356 kr | 80 227 kr | -123 280 kr |
| Kortfristiga skulder | 168 727 kr | 148 157 kr | 164 514 kr | 161 361 kr | 192 432 kr |
| Leverantörsskulder | 10 958 kr | 5 892 kr | 5 771 kr | 4 685 kr | 17 359 kr |
| Skatteskulder | 1 843 kr | 5 691 kr | 7 743 kr | 9 586 kr | 13 103 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 155 926 kr | 98 621 kr | 111 332 kr | 107 451 kr | 96 957 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 137 449 kr | 78 357 kr | 88 358 kr | 165 432 kr | 73 225 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver frisörverksamhet.
Under räkenskapsåret har bolaget redovisat ett negativt resultat. Detta beror främst på ökade kostnader i förhållande till omsättningen, bland annat inom varuinköp och personalkostnader. Styrelsen följer den ekonomiska utvecklingen och vidtar vid behov åtgärder för att anpassa kostnadsnivån till verksamhetens förutsättningar.
Företrädare
- Caroline Maria K
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Carros Hår Fix AB för organisationsnummer?
Carros Hår Fix AB har organisationsnummer 559260-9308 (5592609308).
Var ligger Carros Hår Fix AB?
Carros Hår Fix AB har sin registrerade adress Ringvägen 44, 61493 Söderköping.
Vilken bransch är Carros Hår Fix AB verksamt i?
Carros Hår Fix AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Carros Hår Fix AB?
Carros Hår Fix AB hade en nettoomsättning på 1 175 225 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Carros Hår Fix AB?
Carros Hår Fix AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Söderköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.