Left Foot Music AB
Left Foot Music AB har organisationsnummer 559260-9373 (5592609373)
Aktiebolag • Org.nr: 559260-9373
Om företaget
Left Foot Music AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59200). Sidoverksamheter inkluderar litterärt skapande och musikkomposition och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 253 procent till 666 760 kr räkenskapsåret 2025 (188 876 kr föregående år).
Årets omsättningsökning beror på att Stim ersättningarna ökat med ca 435 tkr.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Left Foot Music AB 666 760 kr och redovisade ett resultat på 205 328 kr. Rörelsemarginalen var 52,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,9 procent). Soliditeten var 47,4 procent, under branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 370,9 procent, över branschens median (median 297,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,3 procent | 11,9 procent | -1,5 procent till 35,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 52,3 procent | 12,2 procent | -1,3 procent till 37,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,4 procent | 64,4 procent | 38,1 procent till 84,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 370,9 procent | 297,0 procent | 140,5 procent till 649,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 procent | 11,9 procent | -7,5 procent till 45,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 253,0 procent | -5,5 procent | -31,2 procent till 24,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 580 av 1 416 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning.
- Plats 54 av 126 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning med säte i Göteborg.
- Plats 11 643 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 28 793 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 174 129 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,5 procent | 25,7 procent | 31,8 procent | 41,9 procent | 52,3 procent |
| Vinstmarginal | 43,5 procent | 25,7 procent | 33,1 procent | 44,0 procent | 52,3 procent |
| Soliditet | 43,3 procent | 32,5 procent | 36,3 procent | 48,1 procent | 47,4 procent |
| Kassalikviditet | 232,1 procent | 205,8 procent | 266,9 procent | 832,0 procent | 370,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 74,7 procent | 55,4 procent | 63,3 procent | 65,4 procent | 67,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 289,8 procent | -48,9 procent | -28,8 procent | -31,9 procent | 253,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Monsungatan 98c/o c/o Apparat Studios
41768 Göteborg
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Monsungatan 98 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konstnärligt skapande inom musik- och filmbranchen samt musikaliska och tekniska tjänster för scen och studio.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 195 347 kr | 761 560 kr | 389 063 kr | 277 202 kr | 188 876 kr | 666 760 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 2 000 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 142 181 kr | 428 752 kr | 287 277 kr | 177 753 kr | 104 918 kr | 311 025 kr |
| Personalkostnader | - | 1 760 kr | 3 865 kr | 11 392 kr | 4 785 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 7 184 kr |
| Rörelseresultat | 53 166 kr | 331 048 kr | 99 921 kr | 88 057 kr | 79 173 kr | 348 551 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 23 kr | 3 835 kr | 3 903 kr | 54 kr |
| Räntekostnader | 58 kr | 38 kr | 18 kr | 78 kr | 15 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 53 108 kr | 331 010 kr | 99 926 kr | 91 814 kr | 83 061 kr | 348 605 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -83 000 kr | 0 kr | - | - | -89 592 kr |
| Skatt | 11 376 kr | 51 419 kr | 21 137 kr | 19 248 kr | 17 409 kr | 53 685 kr |
| Årets resultat | 41 732 kr | 196 591 kr | 78 789 kr | 72 566 kr | 65 652 kr | 205 328 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 28 736 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 28 736 kr |
| Omsättningstillgångar | 348 548 kr | 608 455 kr | 437 885 kr | 316 156 kr | 208 375 kr | 615 466 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 890 kr | 29 885 kr | 5 085 kr | 79 130 kr | 28 552 kr | 3 215 kr |
| Kassa och bank | 345 658 kr | 578 570 kr | 432 800 kr | 237 026 kr | 179 823 kr | 612 251 kr |
| Summa tillgångar | 348 548 kr | 608 455 kr | 437 885 kr | 316 156 kr | 208 375 kr | 644 202 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 66 732 kr | 263 323 kr | 142 112 kr | 114 679 kr | 100 330 kr | 305 658 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 41 732 kr | 38 323 kr | 17 113 kr | 9 678 kr | 75 330 kr |
| Årets resultat | 41 732 kr | 196 591 kr | 78 789 kr | 72 566 kr | 65 652 kr | 205 328 kr |
| Obeskattade reserver | - | 83 000 kr | 83 000 kr | 83 000 kr | 83 000 kr | 172 592 kr |
| Kortfristiga skulder | 281 816 kr | 262 132 kr | 212 773 kr | 118 477 kr | 25 045 kr | 165 952 kr |
| Leverantörsskulder | - | 19 539 kr | 16 448 kr | 0 kr | - | 112 300 kr |
| Skatteskulder | - | 22 005 kr | 11 054 kr | 0 kr | - | 34 809 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 73 816 kr | 12 588 kr | 17 271 kr | 18 288 kr | 4 876 kr | 10 843 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 348 548 kr | 608 455 kr | 437 885 kr | 316 156 kr | 208 375 kr | 644 202 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget håller på med musikproduktion. Företagets säte är Göteborg
Företrädare
- Fredrik L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Left Foot Music AB för organisationsnummer?
Left Foot Music AB har organisationsnummer 559260-9373 (5592609373).
Var ligger Left Foot Music AB?
Left Foot Music AB har sin registrerade adress Monsungatan 98, 41768 Göteborg.
Vilken bransch är Left Foot Music AB verksamt i?
Left Foot Music AB är registrerat i branschen ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Left Foot Music AB?
Left Foot Music AB hade en nettoomsättning på 666 760 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.