Ninas frisör & skönhet AB
Ninas frisör & skönhet AB har organisationsnummer 559260-9480 (5592609480)
Aktiebolag • Org.nr: 559260-9480
Om företaget
Ninas frisör & skönhet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 623 122 kr räkenskapsåret 2025 (714 016 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ninas frisör & skönhet AB 623 122 kr och redovisade ett resultat på 9 720 kr. Rörelsemarginalen var 1,5 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 43,4 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 61,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 43,4 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 61,5 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,7 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,7 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 604 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 18 av 26 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Lund.
- Plats 1 741 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 20 669 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 178 102 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,6 procent | -9,6 procent | 1,5 procent |
| Vinstmarginal | 28,8 procent | -9,4 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 42,0 procent | 38,9 procent | 43,4 procent |
| Kassalikviditet | 45,2 procent | 54,9 procent | 61,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,8 procent | -82,6 procent | 10,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 113,3 procent | -12,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Byggmästaregatan 11 Bc/o Only you Frisör och skönhet
22237 Lund
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Byggmästaregatan 11 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Frisör och hudvård och därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 334 766 kr | 714 016 kr | 623 122 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 6 393 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 161 259 kr | 64 681 kr | 32 247 kr |
| Övriga externa kostnader | 122 661 kr | 186 355 kr | 179 723 kr |
| Personalkostnader | 32 995 kr | 409 491 kr | 405 811 kr |
| Avskrivningar | 13 027 kr | 31 264 kr | 31 264 kr |
| Rörelseresultat | 95 904 kr | -68 244 kr | 9 432 kr |
| Ränteintäkter | 323 kr | 1 135 kr | 315 kr |
| Räntekostnader | -21 kr | 9 kr | 27 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 96 248 kr | -67 118 kr | 9 720 kr |
| Skatt | 20 793 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 75 455 kr | -67 118 kr | 9 720 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 143 293 kr | 112 029 kr | 80 765 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 143 293 kr | 112 029 kr | 80 765 kr |
| Omsättningstillgångar | 209 871 kr | 97 153 kr | 128 817 kr |
| Varulager | 117 364 kr | 26 895 kr | 55 857 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 980 kr | 42 637 kr | 60 567 kr |
| Kassa och bank | 69 527 kr | 27 621 kr | 12 393 kr |
| Summa tillgångar | 353 164 kr | 209 182 kr | 209 582 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 148 391 kr | 81 273 kr | 90 993 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 47 936 kr | 123 391 kr | 56 273 kr |
| Årets resultat | 75 455 kr | -67 118 kr | 9 720 kr |
| Kortfristiga skulder | 204 773 kr | 127 909 kr | 118 589 kr |
| Leverantörsskulder | - | 807 kr | 877 kr |
| Skatteskulder | 3 100 kr | 6 185 kr | 4 220 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 196 673 kr | 115 917 kr | 107 780 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 353 164 kr | 209 182 kr | 209 582 kr |
Ur årsredovisningen
Frisör och hudvård och därmed förenlig verksamhet
Företrädare
- Nina O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ninas frisör & skönhet AB för organisationsnummer?
Ninas frisör & skönhet AB har organisationsnummer 559260-9480 (5592609480).
Var ligger Ninas frisör & skönhet AB?
Ninas frisör & skönhet AB har sin registrerade adress Byggmästaregatan 11 B, 22237 Lund.
Vilken bransch är Ninas frisör & skönhet AB verksamt i?
Ninas frisör & skönhet AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ninas frisör & skönhet AB?
Ninas frisör & skönhet AB hade en nettoomsättning på 623 122 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.