M.D. Ursula Andersson AB

M.D. Ursula Andersson AB har organisationsnummer 559261-7335 (5592617335)

Aktiebolag • Org.nr: 559261-7335

Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusSpånga

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

M.D. Ursula Andersson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).

Ekonomi

2 127 683 krOmsättning▲ 1 procent
-85 418 krÅrets resultat
-Antal anställda
-2,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 1 procent till 2 127 683 kr räkenskapsåret 2025 (2 107 593 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte M.D. Ursula Andersson AB 2 127 683 kr och redovisade ett resultat på -85 418 kr. Rörelsemarginalen var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,1 procent). Soliditeten var -2,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal0,1 procent35,1 procent11,4 procent till 68,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-4,0 procent38,1 procent12,7 procent till 73,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet-2,2 procent71,5 procent52,0 procent till 88,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt1,0 procent-3,6 procent-35,8 procent till 18,8 procentöver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 299 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
  • Plats 76 av 438 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Stockholm.
  • Plats 14 713 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 25 367 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 80 118 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal10,7 procent0,7 procent-18,7 procent4,9 procent0,1 procent
Vinstmarginal10,7 procent0,7 procent-18,7 procent4,9 procent-4,0 procent
Soliditet40,6 procent59,6 procent-17,8 procent20,0 procent-2,2 procent
Kassalikviditet168,2 procent251,9 procent-476,7 procent-
Avkastning på eget kapital130,3 procent2,7 procent-132,1 procent-
Omsättningstillväxt236,0 procent-25,7 procent-7,5 procent49,2 procent1,0 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Spånga Stationsplan 13 LGH 1402
16351 Spånga

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet skall vara läkarverksamhet sam föreläsningar inom nämnda område samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning611 752 kr2 055 313 kr1 527 228 kr1 412 404 kr2 107 593 kr2 127 683 kr
Råvaror och förnödenheter1 705 kr85 193 kr75 380 kr151 871 kr129 368 kr114 954 kr
Övriga externa kostnader272 927 kr1 038 970 kr1 260 423 kr1 426 114 kr1 423 723 kr1 165 569 kr
Personalkostnader236 556 kr711 125 kr180 738 kr98 335 kr450 977 kr845 233 kr
Rörelseresultat100 564 kr220 025 kr10 687 kr-263 916 kr103 525 kr1 927 kr
Räntekostnader-----87 345 kr
Resultat efter finansiella poster100 564 kr220 025 kr10 687 kr-263 916 kr103 525 kr-85 418 kr
Bokslutsdispositioner---2 671 kr2 671 kr0 kr-
Skatt21 519 kr45 324 kr1 650 kr0 kr--
Årets resultat79 045 kr174 701 kr6 366 kr-261 245 kr103 525 kr-85 418 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar125 564 kr330 576 kr395 933 kr141 533 kr392 068 kr316 289 kr
Kortfristiga fordringar23 450 kr263 647 kr358 639 kr135 812 kr325 375 kr192 414 kr
Kassa och bank102 114 kr66 929 kr37 294 kr5 721 kr66 693 kr123 875 kr
Summa tillgångar125 564 kr330 576 kr395 933 kr141 533 kr392 068 kr316 289 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital104 045 kr134 088 kr236 111 kr-25 134 kr78 391 kr-7 027 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr30 044 kr-49 000 kr211 111 kr-178 618 kr-178 618 kr
Årets resultat79 045 kr174 701 kr6 366 kr-261 245 kr103 525 kr-85 418 kr
Obeskattade reserver--2 671 kr0 kr--
Kortfristiga skulder21 519 kr196 488 kr157 151 kr0 kr82 249 kr-482 399 kr
Leverantörsskulder--0 kr---
Skatteskulder21 519 kr21 519 kr41 474 kr0 kr--50 226 kr
Övriga kortfristiga skulder-174 969 kr115 677 kr0 kr82 249 kr-432 173 kr
Summa eget kapital och skulder125 564 kr330 576 kr395 933 kr141 533 kr392 068 kr316 289 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Uthyrning av Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus

Företrädare

  • Ursula A (verkställande direktör)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-07-01
Registrerat hos Bolagsverket
M.D. Ursula Andersson AB
2020-07-03
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har M.D. Ursula Andersson AB för organisationsnummer?

M.D. Ursula Andersson AB har organisationsnummer 559261-7335 (5592617335).

Var ligger M.D. Ursula Andersson AB?

M.D. Ursula Andersson AB har sin registrerade adress Spånga Stationsplan 13 LGH 1402, 16351 Spånga.

Vilken bransch är M.D. Ursula Andersson AB verksamt i?

M.D. Ursula Andersson AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter M.D. Ursula Andersson AB?

M.D. Ursula Andersson AB hade en nettoomsättning på 2 127 683 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-07-01
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar