Veteran MC Österlen AB
Veteran MC Österlen AB har organisationsnummer 559262-6583
Aktiebolag • Org.nr: 559262-6583
Om företaget
Veteran MC Österlen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tomelilla. Verksamheten startade 2020 och har 6 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 161 procent till 412 042 kr räkenskapsåret 2025 (157 632 kr föregående år).
Under 2023/2024 sjönk omsättningen väsentligt p.g.a. personliga skäl. Räkenskapsåret efter är omsättningen tillbaka till normal nivå.
Adress
Yngve Andrénsväg 927336 Tomelilla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av reservdelar, samt reparation av motorcyklar och mopeder samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 95320Reparation och underhåll av motorcyklarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 566 672 kr | 481 006 kr | 407 088 kr | 157 632 kr | 412 042 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 228 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 156 961 kr | 120 974 kr | 118 936 kr | 74 310 kr | 75 377 kr |
| Personalkostnader | 9 768 kr | 17 582 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -6 087 kr | 5 139 kr | -120 454 kr | -47 632 kr | 31 626 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 47 kr | 45 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | 487 kr | 989 kr | 294 kr | 130 kr | 18 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -6 574 kr | 4 150 kr | -120 701 kr | -47 717 kr | 31 618 kr |
| Årets resultat | -6 574 kr | 4 150 kr | -120 701 kr | -47 717 kr | 31 618 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 952 701 kr | 1 054 374 kr | 955 497 kr | 891 862 kr | 577 777 kr |
| Varulager | 750 073 kr | 767 424 kr | 683 325 kr | 564 626 kr | 477 213 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 175 kr | 25 278 kr | 13 174 kr | 5 978 kr | 21 789 kr |
| Kassa och bank | 163 453 kr | 261 672 kr | 258 998 kr | 321 258 kr | 78 775 kr |
| Summa tillgångar | 952 701 kr | 1 054 374 kr | 955 497 kr | 891 862 kr | 577 777 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 18 426 kr | 22 575 kr | -98 125 kr | 29 158 kr | 60 775 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -6 574 kr | -2 425 kr | 51 875 kr | 4 157 kr |
| Årets resultat | -6 574 kr | 4 150 kr | -120 701 kr | -47 717 kr | 31 618 kr |
| Kortfristiga skulder | 914 276 kr | 1 029 117 kr | 1 047 504 kr | 862 704 kr | 517 002 kr |
| Leverantörsskulder | - | 5 830 kr | 0 kr | 6 220 kr | 12 488 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 914 276 kr | 1 022 551 kr | 1 047 504 kr | 856 484 kr | 504 514 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 952 701 kr | 1 054 374 kr | 955 497 kr | 891 862 kr | 577 777 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning av reservdelar till veteranmopeder och veteranmotorcyklar genom postorderhandel.
Företrädare
- Fredrik A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-07
- Status
- Verksam