Ariva AB
Ariva AB har organisationsnummer 559262-8845 (5592628845)
Aktiebolag • Org.nr: 559262-8845
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadSkarpnäck
Om företaget
Ariva AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skarpnäck. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112). Företaget bedriver även verksamhet inom lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 64 procent till 811 498 kr räkenskapsåret 2025 (2 274 849 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ariva AB 811 498 kr och redovisade ett resultat på 203 114 kr. Rörelsemarginalen var 31,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,0 procent). Soliditeten var 25,4 procent, under branschens median (median 33,9 procent). Kassalikviditeten var 151,7 procent, över branschens median (median 101,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,6 procent | 2,0 procent | -1,0 procent till 5,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 31,5 procent | 1,7 procent | -1,3 procent till 5,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,4 procent | 33,9 procent | 12,0 procent till 63,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 151,7 procent | 101,4 procent | 48,1 procent till 222,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 51,3 procent | 12,3 procent | -3,3 procent till 42,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -64,3 procent | 1,4 procent | -10,6 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 811 000 kr | 2 665 000 kr | 1 346 000 kr till 4 166 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 184 000 kr | 425 000 kr | 236 000 kr till 547 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 330 av 1 775 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
- Plats 159 av 215 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad med säte i Stockholm.
- Plats 29 785 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 53 477 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 161 142 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 1,8 procent | 1,2 procent | 4,2 procent | 31,6 procent |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 1,8 procent | 1,2 procent | 4,1 procent | 31,5 procent |
| Soliditet | 4,7 procent | 7,3 procent | 13,7 procent | 21,5 procent | 25,4 procent |
| Kassalikviditet | 3,4 procent | 0,3 procent | - | - | 151,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,8 procent | 59,2 procent | 37,6 procent | 44,7 procent | 51,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 565,3 procent | 61,5 procent | -34,6 procent | -64,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 076 000 kr | 3 477 000 kr | - | 811 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 260 000 kr | 298 000 kr | - | 184 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Horisontvägen 7012830 Skarpnäck
Verksamhetsbeskrivning
Livsmedel grossist.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 323 560 kr | 2 152 541 kr | 3 476 592 kr | 2 274 849 kr | 811 498 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 37 268 kr | 334 738 kr | 135 815 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 270 602 kr |
| Övriga externa kostnader | 93 145 kr | 229 671 kr | 419 198 kr | 323 833 kr | 40 532 kr |
| Personalkostnader | 147 691 kr | 520 001 kr | 297 645 kr | 0 kr | 183 988 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 39 350 kr |
| Rörelseresultat | 2 153 kr | 39 421 kr | 40 459 kr | 94 450 kr | 256 379 kr |
| Räntekostnader | 41 kr | 2 kr | 0 kr | 232 kr | 451 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 112 kr | 39 419 kr | 40 459 kr | 94 218 kr | 255 928 kr |
| Skatt | - | - | 451 kr | 8 118 kr | 52 814 kr |
| Årets resultat | 2 112 kr | 39 419 kr | 40 008 kr | 86 100 kr | 203 114 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 175 000 kr | 503 000 kr | 503 000 kr | 393 500 kr | 458 850 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 175 000 kr | 503 000 kr | 503 000 kr | 393 500 kr | 458 850 kr |
| Omsättningstillgångar | 399 972 kr | 409 247 kr | 273 853 kr | 502 939 kr | 1 099 878 kr |
| Varulager | 381 500 kr | 406 500 kr | 256 500 kr | 441 500 kr | 420 853 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 112 kr | 0 kr | 10 205 kr | 0 kr | 429 718 kr |
| Kassa och bank | 9 360 kr | 2 747 kr | 7 148 kr | 61 439 kr | 249 307 kr |
| Summa tillgångar | 574 972 kr | 912 247 kr | 776 853 kr | 896 439 kr | 1 558 728 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 27 112 kr | 66 531 kr | 106 538 kr | 192 638 kr | 395 752 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 2 112 kr | 41 530 kr | 81 538 kr | 167 638 kr |
| Årets resultat | 2 112 kr | 39 419 kr | 40 008 kr | 86 100 kr | 203 114 kr |
| Kortfristiga skulder | 547 860 kr | 845 716 kr | -19 060 kr | -11 529 kr | 447 646 kr |
| Leverantörsskulder | 24 972 kr | 1 328 kr | 0 kr | - | 188 459 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | -8 184 kr | 35 554 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 522 888 kr | 844 388 kr | -19 060 kr | -3 345 kr | 160 517 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 574 972 kr | 912 247 kr | 776 853 kr | 896 439 kr | 1 558 728 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver grossist livsmedels verksamhet. Bolagets säte i Stockholm
Företrädare
- Zakia Z (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ariva AB för organisationsnummer?
Ariva AB har organisationsnummer 559262-8845 (5592628845).
Var ligger Ariva AB?
Ariva AB har sin registrerade adress Horisontvägen 70, 12830 Skarpnäck.
Vilken bransch är Ariva AB verksamt i?
Ariva AB är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ariva AB?
Ariva AB hade en nettoomsättning på 811 498 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ariva AB?
Ariva AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.