NYA Consulting Stockholm AB
NYA Consulting Stockholm AB har organisationsnummer 559263-6574 (5592636574)
Aktiebolag • Org.nr: 559263-6574
Om företaget
NYA Consulting Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och pr och kommunikation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 786 412 kr räkenskapsåret 2025 (702 330 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NYA Consulting Stockholm AB 786 412 kr och redovisade ett resultat på 26 925 kr. Rörelsemarginalen var 3,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 23,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 50,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,5 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 23,5 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 50,1 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 12,0 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 328 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 805 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 30 202 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 54 230 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 163 379 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -101,3 procent | 11,3 procent | 0,3 procent | 3,5 procent |
| Vinstmarginal | - | -101,3 procent | 11,4 procent | 0,3 procent | 3,4 procent |
| Soliditet | 82,2 procent | 50,4 procent | 36,6 procent | 26,4 procent | 23,5 procent |
| Kassalikviditet | 563,3 procent | 201,7 procent | 157,7 procent | 110,1 procent | 50,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -545,7 procent | -533,6 procent | 46,8 procent | 3,5 procent | 33,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 101,6 procent | 137,4 procent | 12,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Catalinagränd 13b18368 Täby
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Södra Catalinagränd 13b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende företags organisation, bokföring och redovisning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 65 751 kr | 146 727 kr | 295 802 kr | 702 330 kr | 786 412 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr | 1 500 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 159 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 49 619 kr | 65 418 kr | 106 094 kr | 386 260 kr | 443 371 kr |
| Personalkostnader | 157 704 kr | 229 985 kr | 157 704 kr | 314 061 kr | 272 136 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 43 600 kr |
| Rörelseresultat | -141 572 kr | -148 676 kr | 33 504 kr | 1 850 kr | 27 305 kr |
| Ränteintäkter | - | 10 kr | 189 kr | 183 kr | 156 kr |
| Räntekostnader | 125 kr | 20 kr | 1 kr | 123 kr | 536 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -141 697 kr | -148 685 kr | 33 693 kr | 1 910 kr | 26 925 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | - | 9 223 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -141 697 kr | -148 685 kr | 24 470 kr | 1 910 kr | 26 925 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 38 950 kr | 213 350 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 174 400 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 38 950 kr | 38 950 kr |
| Omsättningstillgångar | 31 572 kr | 55 258 kr | 143 011 kr | 166 917 kr | 132 711 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 033 kr | 49 918 kr | 142 488 kr | 154 478 kr | 128 168 kr |
| Kassa och bank | 14 539 kr | 5 340 kr | 523 kr | 12 439 kr | 4 543 kr |
| Summa tillgångar | 31 572 kr | 55 258 kr | 143 011 kr | 205 867 kr | 346 061 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 967 kr | 27 866 kr | 52 336 kr | 54 246 kr | 81 171 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 664 kr | 151 551 kr | 2 866 kr | 27 336 kr | 29 246 kr |
| Årets resultat | -141 697 kr | -148 685 kr | 24 470 kr | 1 910 kr | 26 925 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 605 kr | 27 392 kr | 90 676 kr | 151 621 kr | 264 890 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 336 kr | 12 987 kr | 1 780 kr |
| Skatteskulder | - | - | 9 243 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 605 kr | 27 392 kr | 81 097 kr | 138 634 kr | 263 110 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 31 572 kr | 55 258 kr | 143 011 kr | 205 867 kr | 346 061 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet avseende företags organisation, bokföring och redovisning.
Företrädare
- Roman A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NYA Consulting Stockholm AB för organisationsnummer?
NYA Consulting Stockholm AB har organisationsnummer 559263-6574 (5592636574).
Var ligger NYA Consulting Stockholm AB?
NYA Consulting Stockholm AB har sin registrerade adress Södra Catalinagränd 13b, 18368 Täby.
Vilken bransch är NYA Consulting Stockholm AB verksamt i?
NYA Consulting Stockholm AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NYA Consulting Stockholm AB?
NYA Consulting Stockholm AB hade en nettoomsättning på 786 412 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.