CAnalytics Automation AB
CAnalytics Automation AB har organisationsnummer 559263-8521 (5592638521)
Aktiebolag • Org.nr: 559263-8521
Om företaget
CAnalytics Automation AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 1 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 022 000 kr föregående år).
Ingen verksamhet bedrivs i bolaget sen maj 2025, därav minskad omsättning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CAnalytics Automation AB 1 000 kr och redovisade ett resultat på -1 024 724 kr. Soliditeten var 21,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 54,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,9 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 54,8 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4098,9 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -99,9 procent | 1,1 procent | -24,3 procent till 33,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 556 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 194 av 258 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 19 095 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 46 234 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 282 321 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,8 procent | 11,6 procent | -70,2 procent | - |
| Vinstmarginal | 21,8 procent | 11,0 procent | -71,5 procent | - |
| Soliditet | 28,1 procent | 50,5 procent | 20,7 procent | 21,9 procent |
| Kassalikviditet | 129,0 procent | 185,5 procent | 119,1 procent | 54,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,0 procent | 19,3 procent | -615,4 procent | -4098,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 214,2 procent | 130,7 procent | -99,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 443 000 kr | 1 022 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 253 000 kr | 1 062 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hyllie Boulevard 8Cc/o c/o Croisette Service AB
21532 Malmö
Bolag på samma adress
30 andra bolag har Hyllie Boulevard 8C som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet inom konsultjänster för fastighetsdataanalys fastighetsutveckling och automatiseringssystem, därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 140 950 kr | 442 768 kr | 1 022 397 kr | 849 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -55 850 kr | 0 kr | 1 425 kr | -343 kr |
| Övriga externa kostnader | 68 716 kr | 115 998 kr | 472 260 kr | 546 850 kr |
| Personalkostnader | -22 473 kr | 252 535 kr | 1 061 788 kr | 257 333 kr |
| Avskrivningar | 8 181 kr | 8 780 kr | 8 484 kr | 14 950 kr |
| Rörelseresultat | 30 676 kr | 51 186 kr | -717 724 kr | -1 016 856 kr |
| Ränteintäkter | 36 kr | 777 kr | 1 138 kr | 79 kr |
| Räntekostnader | 8 kr | 3 397 kr | 13 777 kr | 7 947 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 30 704 kr | 48 566 kr | -730 363 kr | -1 024 724 kr |
| Årets resultat | 30 704 kr | 48 566 kr | -730 363 kr | -1 024 724 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 20 928 kr | 40 297 kr | 31 813 kr | 65 355 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 928 kr | 40 297 kr | 31 813 kr | 65 355 kr |
| Omsättningstillgångar | 266 158 kr | 457 001 kr | 541 775 kr | 48 869 kr |
| Kortfristiga fordringar | 263 865 kr | 457 001 kr | 526 775 kr | 48 869 kr |
| Kassa och bank | 2 293 kr | 0 kr | 15 000 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 287 086 kr | 497 298 kr | 573 588 kr | 114 224 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 80 704 kr | 251 000 kr | 118 688 kr | 25 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 152 434 kr | 799 051 kr | 999 724 kr |
| Årets resultat | 30 704 kr | 48 566 kr | -730 363 kr | -1 024 724 kr |
| Kortfristiga skulder | 206 382 kr | 246 298 kr | 454 900 kr | 89 224 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 116 kr | 151 595 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 13 241 kr | 1 630 kr | 12 128 kr | 14 184 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 100 565 kr | 75 453 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 287 086 kr | 497 298 kr | 573 588 kr | 114 224 kr |
Företrädare
- Magnus A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CAnalytics Automation AB för organisationsnummer?
CAnalytics Automation AB har organisationsnummer 559263-8521 (5592638521).
Var ligger CAnalytics Automation AB?
CAnalytics Automation AB har sin registrerade adress Hyllie Boulevard 8C, 21532 Malmö.
Vilken bransch är CAnalytics Automation AB verksamt i?
CAnalytics Automation AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CAnalytics Automation AB?
CAnalytics Automation AB hade en nettoomsättning på 1 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.