Turega Byggrådgivning AB
Turega Byggrådgivning AB har organisationsnummer 559264-2507 (5592642507)
Aktiebolag • Org.nr: 559264-2507
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikMölndal
Om företaget
Turega Byggrådgivning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 1 508 240 kr räkenskapsåret 2025 (2 016 411 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Turega Byggrådgivning AB 1 508 240 kr och redovisade ett resultat på 734 kr. Rörelsemarginalen var 1,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,2 procent). Soliditeten var 49,5 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 1231,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 310,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,5 procent | 63,9 procent | 41,9 procent till 85,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1231,1 procent | 310,8 procent | 174,1 procent till 672,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -25,2 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 508 000 kr | 1 193 000 kr | 579 000 kr till 1 797 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 831 000 kr | 632 000 kr | 288 000 kr till 848 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 751 av 2 317 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 49 av 150 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Göteborg.
- Plats 7 309 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 18 245 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 109 780 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 68,2 procent | 16,9 procent | 26,3 procent | 1,1 procent |
| Vinstmarginal | - | 98,4 procent | 17,6 procent | 26,6 procent | 1,1 procent |
| Soliditet | 50,0 procent | 63,0 procent | 38,4 procent | 51,3 procent | 49,5 procent |
| Kassalikviditet | - | 443,2 procent | 231,6 procent | 563,6 procent | 1231,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 95,9 procent | 41,4 procent | 51,7 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 96,4 procent | 23,8 procent | -25,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 508 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 831 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra Ågatan 26C43135 Mölndal
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Norra Ågatan 26C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom VVS-branschen samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska tillika förvalta fast och lös egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 829 497 kr | 1 629 374 kr | 2 016 411 kr | 1 508 240 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 1 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 64 047 kr | 168 673 kr | 152 503 kr | 89 468 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 160 153 kr | 365 695 kr | 574 556 kr | 525 544 kr |
| Personalkostnader | - | 39 243 kr | 809 792 kr | 744 274 kr | 830 821 kr |
| Avskrivningar | - | - | 9 362 kr | 14 043 kr | 16 392 kr |
| Rörelseresultat | - | 566 054 kr | 275 854 kr | 531 035 kr | 15 998 kr |
| Ränteintäkter | - | 238 kr | 10 526 kr | 9 393 kr | 1 780 kr |
| Räntekostnader | - | -33 kr | 240 kr | 3 400 kr | 1 912 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 816 325 kr | 286 139 kr | 537 027 kr | 15 866 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -140 000 kr | -71 000 kr | -145 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 90 085 kr | 49 367 kr | 91 756 kr | 15 132 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 586 240 kr | 165 772 kr | 300 271 kr | 734 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 0 kr | 42 494 kr | 28 452 kr | 152 745 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 42 494 kr | 28 452 kr | 152 745 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | - | 970 115 kr | 1 000 516 kr | 1 103 649 kr | 920 487 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 244 264 kr | 342 726 kr | 219 299 kr | 173 484 kr |
| Kassa och bank | - | 725 851 kr | 657 790 kr | 884 351 kr | 747 003 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 970 115 kr | 1 043 010 kr | 1 132 101 kr | 1 073 232 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 000 kr | 611 240 kr | 400 012 kr | 580 284 kr | 531 018 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 0 kr | 209 240 kr | 255 012 kr | 505 284 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 586 240 kr | 165 772 kr | 300 271 kr | 734 kr |
| Obeskattade reserver | - | 140 000 kr | 211 000 kr | 356 000 kr | 356 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 25 000 kr | 218 875 kr | 431 998 kr | 195 817 kr | 74 767 kr |
| Leverantörsskulder | - | 6 689 kr | 82 143 kr | 24 288 kr | 40 863 kr |
| Skatteskulder | - | 90 085 kr | 119 970 kr | 38 175 kr | -61 213 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 000 kr | 112 101 kr | 140 875 kr | 133 355 kr | 95 118 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 970 115 kr | 1 043 010 kr | 1 132 101 kr | 1 073 232 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför teknisk konsultverksamhet inom Energi-, Miljö- & VVS-teknikBolaget har sitt säte i Mölndal.
Utdelning under 2025: 50 000kr
Företrädare
- Johan Ture Emil G (styrelseledamot)
- Ture Martin G (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Mölndal 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Turega Byggrådgivning AB för organisationsnummer?
Turega Byggrådgivning AB har organisationsnummer 559264-2507 (5592642507).
Var ligger Turega Byggrådgivning AB?
Turega Byggrådgivning AB har sin registrerade adress Norra Ågatan 26C, 43135 Mölndal.
Vilken bransch är Turega Byggrådgivning AB verksamt i?
Turega Byggrådgivning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Turega Byggrådgivning AB?
Turega Byggrådgivning AB hade en nettoomsättning på 1 508 240 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Turega Byggrådgivning AB?
Turega Byggrådgivning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.