TopWines Worldwide 21 AB
TopWines Worldwide 21 AB har organisationsnummer 559264-3166 (5592643166)
Aktiebolag • Org.nr: 559264-3166
Om företaget
TopWines Worldwide 21 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom mediebyråverksamhet och annonsförsäljning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 78 procent till 33 127 kr räkenskapsåret 2025 (148 474 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TopWines Worldwide 21 AB 33 127 kr och redovisade ett resultat på 23 768 kr. Soliditeten var 64,4 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 616,3 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,4 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 616,3 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -77,7 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 216 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 15 av 21 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Falkenberg.
- Plats 969 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 8 335 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 265 906 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 97,3 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 97,5 procent | - |
| Soliditet | 77,0 procent | 64,4 procent | 64,4 procent |
| Kassalikviditet | - | 787,1 procent | 616,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -65,9 procent | 87,9 procent | 19,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -77,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ingrids Gränd 630275 Halmstad
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Ingrids Gränd 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Dataprogrammering.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 148 474 kr | 33 127 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | -290 kr | -2 011 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 26 102 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 517 kr | 3 659 kr | 1 121 kr |
| Rörelseresultat | -8 517 kr | 144 525 kr | 29 995 kr |
| Ränteintäkter | 273 kr | 239 kr | 84 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -8 244 kr | 144 764 kr | 30 079 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -33 100 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 20 457 kr | 6 311 kr |
| Årets resultat | -8 244 kr | 91 207 kr | 23 768 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 16 243 kr | 161 007 kr | 191 086 kr |
| Varulager | - | - | 26 102 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 615 kr | 60 872 kr | 21 101 kr |
| Kassa och bank | 628 kr | 100 135 kr | 42 633 kr |
| Summa tillgångar | 16 243 kr | 161 007 kr | 191 086 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 12 501 kr | 103 707 kr | 123 090 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -4 255 kr | -12 500 kr | 74 322 kr |
| Årets resultat | -8 244 kr | 91 207 kr | 23 768 kr |
| Obeskattade reserver | - | 33 100 kr | 33 100 kr |
| Kortfristiga skulder | -1 kr | 20 457 kr | 26 768 kr |
| Skatteskulder | - | 20 457 kr | 26 768 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 16 243 kr | 161 007 kr | 191 086 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Falkenberg registrerades år 2020 och bedriver sedan dess dataprogrammering (utveckling av programvaror, hemsidor och programmering).
Företrädare
- Tomas E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TopWines Worldwide 21 AB för organisationsnummer?
TopWines Worldwide 21 AB har organisationsnummer 559264-3166 (5592643166).
Var ligger TopWines Worldwide 21 AB?
TopWines Worldwide 21 AB har sin registrerade adress Ingrids Gränd 6, 30275 Halmstad.
Vilken bransch är TopWines Worldwide 21 AB verksamt i?
TopWines Worldwide 21 AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TopWines Worldwide 21 AB?
TopWines Worldwide 21 AB hade en nettoomsättning på 33 127 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.