BattreVi AB
BattreVi AB har organisationsnummer 559265-1102 (5592651102)
Aktiebolag • Org.nr: 559265-1102
Om företaget
BattreVi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 577 210 kr räkenskapsåret 2025 (451 433 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BattreVi AB 577 210 kr och redovisade ett resultat på -140 721 kr. Rörelsemarginalen var -24,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var -6,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 93,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,4 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -24,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -6,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 93,9 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 27,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 577 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 598 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 802 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 177 av 382 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Solna.
- Plats 1 689 av 3 193 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 60 674 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 182 606 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,2 procent | -24,4 procent |
| Vinstmarginal | 26,2 procent | -24,4 procent |
| Soliditet | 61,7 procent | -6,5 procent |
| Kassalikviditet | 260,9 procent | 93,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 79,1 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 27,9 procent |
| Omsättning per anställd | 451 000 kr | 577 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 230 000 kr | 598 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Terrängvägen 2Ac/o Ying Li
19248 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Att bedriva konsultverksamhet och affärsutveckling inom livsmedels, hälso, läkemedels, utbildning och IT branschen. För att importera och exportera livsmedel, kosttillskott och hudvårdsprodukter till och från Sverige.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 451 433 kr | 577 210 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 192 kr |
| Övriga externa kostnader | 103 298 kr | 119 511 kr |
| Personalkostnader | 229 985 kr | 598 228 kr |
| Rörelseresultat | 118 150 kr | -140 721 kr |
| Ränteintäkter | 238 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 202 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 118 186 kr | -140 721 kr |
| Skatt | 23 634 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 94 552 kr | -140 721 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 193 836 kr | 327 007 kr |
| Kortfristiga fordringar | 29 658 kr | 295 884 kr |
| Kassa och bank | 164 178 kr | 31 123 kr |
| Summa tillgångar | 193 836 kr | 327 007 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 119 552 kr | -21 169 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 94 552 kr |
| Årets resultat | 94 552 kr | -140 721 kr |
| Kortfristiga skulder | 74 284 kr | 348 176 kr |
| Skatteskulder | 31 527 kr | 31 527 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 42 757 kr | 316 649 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 193 836 kr | 327 007 kr |
Ur årsredovisningen
BattreVi är ett svenskt konsultföretag som fungerar som BD&L-partner för små bioteknikföretag i Europa och Asien. Bolagets säte är på Terrangvägen 2A, Sollentuna, Sweden. Under det senaste året började företaget officiellt med en heltidsanställd från och med juli 2023. Företaget har tecknat konsultavtal med flera företag och stöttat kunderna i deras affärsutveckling. Företaget kommer att fortsätta att skaffa fler kunder och erbjuda professionella BD&L-tjänster under det kommande året.
Företrädare
- Ying L (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BattreVi AB för organisationsnummer?
BattreVi AB har organisationsnummer 559265-1102 (5592651102).
Var ligger BattreVi AB?
BattreVi AB har sin registrerade adress Terrängvägen 2A, 19248 Sollentuna.
Vilken bransch är BattreVi AB verksamt i?
BattreVi AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BattreVi AB?
BattreVi AB hade en nettoomsättning på 577 210 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BattreVi AB?
BattreVi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.