Genabad AB

Genabad AB har organisationsnummer 559265-2373 (5592652373)

Aktiebolag • Org.nr: 559265-2373

TräförpackningstillverkningHögsäter

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Genabad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Högsäter. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som träförpackningstillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 16240). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom elteknik och personaluthyrning.

Ekonomi

18 000 krOmsättning▼ 84 procent
-26 904 krÅrets resultat
-Antal anställda
-30,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen minskade 84 procent till 18 000 kr räkenskapsåret 2026 (111 000 kr föregående år).

Den minskade omsättningen beror på att bolaget inte sålt något spabad under året.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Genabad AB 18 000 kr och redovisade ett resultat på -26 904 kr. Soliditeten var -30,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,8 procent). Kassalikviditeten var 21,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 214,9 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet-30,6 procent59,8 procent32,2 procent till 82,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet21,5 procent214,9 procent115,5 procent till 403,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-83,8 procent1,8 procent-24,8 procent till 24,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 51 av 58 aktiebolag inom träförpackningstillverkning.
  • Plats 96 av 107 aktiebolag med säte i Färgelanda.
  • Plats 44 619 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 272 213 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal1,8 procent---23,4 procent-
Vinstmarginal1,9 procent---23,4 procent-
Soliditet0,7 procent-5,1 procent-12,0 procent-18,9 procent-30,6 procent
Kassalikviditet21,0 procent6,2 procent1,2 procent28,6 procent21,5 procent
Avkastning på eget kapital147,6 procent----
Omsättningstillväxt--85,5 procent---83,8 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Högsäters prästgård skörpa 20
45870 Högsäter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva byggnation och försäljning av produkter inom utomhusspa. Samt tillhandahålla service och reparationer för utomhusspa. Beredning och dokumentation av elnät. Bemanning inom sjukvård.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202120222023202420252026
Nettoomsättning23 320 kr213 760 kr30 597 kr28 995 kr111 160 kr18 264 kr
Råvaror och förnödenheter----99 830 kr16 438 kr
Övriga externa kostnader23 837 kr38 321 kr11 710 kr12 071 kr24 688 kr19 575 kr
Personalkostnader0 kr0 kr----
Avskrivningar2 830 kr12 664 kr12 664 kr12 664 kr12 664 kr9 831 kr
Rörelseresultat-26 265 kr3 925 kr-21 314 kr-21 835 kr-26 022 kr-27 580 kr
Ränteintäkter---33 kr52 kr676 kr
Resultat efter finansiella poster-26 265 kr3 925 kr-21 314 kr-21 802 kr-25 970 kr-26 904 kr
Årets resultat-26 265 kr3 925 kr-21 314 kr-21 802 kr-25 970 kr-26 904 kr

Balansräkning

Post202120222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar60 487 kr47 823 kr35 159 kr22 495 kr9 831 kr0 kr
Materiella anläggningstillgångar60 487 kr47 823 kr35 159 kr22 495 kr9 831 kr0 kr
Omsättningstillgångar287 450 kr325 986 kr328 256 kr314 737 kr341 894 kr304 515 kr
Varulager203 611 kr248 203 kr304 460 kr310 331 kr222 421 kr218 855 kr
Kortfristiga fordringar74 608 kr10 092 kr18 606 kr2 453 kr11 kr8 420 kr
Kassa och bank9 231 kr67 691 kr5 190 kr1 953 kr119 462 kr77 240 kr
Summa tillgångar347 937 kr373 809 kr363 415 kr337 232 kr351 725 kr304 515 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-1 265 kr2 660 kr-18 654 kr-40 457 kr-66 427 kr-93 330 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat--26 265 kr-22 340 kr-43 655 kr-65 457 kr-91 426 kr
Årets resultat-26 265 kr3 925 kr-21 314 kr-21 802 kr-25 970 kr-26 904 kr
Kortfristiga skulder349 202 kr371 149 kr382 069 kr377 689 kr418 152 kr397 845 kr
Leverantörsskulder16 505 kr4 172 kr9 007 kr0 kr--
Övriga kortfristiga skulder332 698 kr366 978 kr373 063 kr377 689 kr418 151 kr397 845 kr
Summa eget kapital och skulder347 937 kr373 809 kr363 415 kr337 232 kr351 725 kr304 515 kr

Företrädare

  • Gert H

Undertecknad i Högsäter 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-07-30
Registrerat hos Bolagsverket
Genabad AB
2020-08-07
Registrerat hos Skatteverket
2026-04-13
Ändrad verksamhetsbeskrivning
− Bolaget skall bedriva byggnation och försäljning av produkter inom utomhus spa. Samt tillhandahålla service och reparationer för utomhus spa.
+ Bolaget skall bedriva byggnation och försäljning av produkter inom utomhusspa. Samt tillhandahålla service och reparationer för utomhusspa. Beredning och dokumentation av elnät. Bemanning inom sjukvård.
2026-05-12
Branschändring
Bransch 2: (ingen) → Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Bransch 3: (ingen) → Personaluthyrning

Vanliga frågor

Vad har Genabad AB för organisationsnummer?

Genabad AB har organisationsnummer 559265-2373 (5592652373).

Var ligger Genabad AB?

Genabad AB har sin registrerade adress Högsäters prästgård skörpa 20, 45870 Högsäter.

Vilken bransch är Genabad AB verksamt i?

Genabad AB är registrerat i branschen träförpackningstillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Genabad AB?

Genabad AB hade en nettoomsättning på 18 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Färgelanda
Län
Västra Götalands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-07-30
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar