STUDIO NINE AB
STUDIO NINE AB har organisationsnummer 559265-2886 (5592652886)
Aktiebolag • Org.nr: 559265-2886
Om företaget
STUDIO NINE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 422 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 370 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte STUDIO NINE AB 2 422 000 kr och redovisade ett resultat på -15 842 kr. Rörelsemarginalen var -0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,9 procent). Soliditeten var 17,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 89,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,6 procent | 12,9 procent | 0,1 procent till 34,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,7 procent | 12,6 procent | 0,3 procent till 34,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,4 procent | 63,9 procent | 41,4 procent till 85,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 89,3 procent | 318,5 procent | 161,3 procent till 776,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -21,7 procent | 8,3 procent | -7,5 procent till 42,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,2 procent | -3,8 procent | -25,9 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 211 000 kr | 715 000 kr | 274 000 kr till 1 122 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 553 000 kr | 367 000 kr | 75 000 kr till 668 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 49 av 707 aktiebolag inom annan övrig hälso- och sjukvård.
- Plats 1 av 8 aktiebolag inom annan övrig hälso- och sjukvård med säte i Helsingborg.
- Plats 901 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 8 125 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 70 761 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 3,1 procent | -2,1 procent | -0,6 procent |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 3,1 procent | -2,2 procent | -0,7 procent |
| Soliditet | 27,5 procent | 35,5 procent | 23,8 procent | 17,4 procent |
| Kassalikviditet | 97,5 procent | 86,9 procent | 78,5 procent | 89,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,6 procent | 36,9 procent | -57,2 procent | -21,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,1 procent | 6,4 procent | 2,2 procent |
| Omsättning per anställd | 928 000 kr | 1 114 000 kr | 1 185 000 kr | 1 211 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 470 000 kr | 438 000 kr | 549 000 kr | 553 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tullaregatan 1025267 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva estetiska och medicinska skönhetsbehandlingar, hudvård, injektionsbehandlingar, laser- och maskinbehandlingar, försäljning av skönhets- och hudvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86999Annan övrig hälso- och sjukvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 854 580 kr | 2 228 369 kr | 2 370 168 kr | 2 422 100 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 93 500 kr | 94 375 kr | 115 500 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 476 150 kr | 836 397 kr | 796 560 kr | 563 592 kr |
| Personalkostnader | 940 427 kr | 876 902 kr | 1 097 914 kr | 1 106 726 kr |
| Avskrivningar | 400 kr | 8 670 kr | 21 300 kr | 21 400 kr |
| Rörelseresultat | 52 928 kr | 69 946 kr | -49 913 kr | -15 722 kr |
| Ränteintäkter | - | 259 kr | 54 kr | 197 kr |
| Räntekostnader | 967 kr | 520 kr | 1 029 kr | 317 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 51 961 kr | 69 685 kr | -50 888 kr | -15 842 kr |
| Skatt | 13 488 kr | 18 090 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 38 473 kr | 51 595 kr | -50 888 kr | -15 842 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 20 000 kr | 97 700 kr | 76 400 kr | 55 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 000 kr | 97 700 kr | 76 400 kr | 55 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 300 713 kr | 296 281 kr | 296 419 kr | 365 811 kr |
| Varulager | 74 046 kr | 75 511 kr | 73 425 kr | 55 116 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 908 kr | 84 211 kr | 107 357 kr | 292 959 kr |
| Kassa och bank | 150 759 kr | 136 559 kr | 115 637 kr | 17 736 kr |
| Summa tillgångar | 320 713 kr | 393 981 kr | 372 819 kr | 420 811 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 88 208 kr | 139 803 kr | 88 915 kr | 73 073 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 24 735 kr | 63 208 kr | 114 803 kr | 63 915 kr |
| Årets resultat | 38 473 kr | 51 595 kr | -50 888 kr | -15 842 kr |
| Kortfristiga skulder | 232 505 kr | 254 178 kr | 283 904 kr | 347 738 kr |
| Leverantörsskulder | 29 708 kr | 78 250 kr | 39 062 kr | 48 758 kr |
| Skatteskulder | 22 923 kr | 22 503 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 118 728 kr | 68 984 kr | 143 289 kr | 182 758 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 320 713 kr | 393 981 kr | 372 819 kr | 420 811 kr |
Företrädare
- Nina R
Undertecknad i Helsingborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har STUDIO NINE AB för organisationsnummer?
STUDIO NINE AB har organisationsnummer 559265-2886 (5592652886).
Var ligger STUDIO NINE AB?
STUDIO NINE AB har sin registrerade adress Tullaregatan 10, 25267 Helsingborg.
Vilken bransch är STUDIO NINE AB verksamt i?
STUDIO NINE AB är registrerat i branschen annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter STUDIO NINE AB?
STUDIO NINE AB hade en nettoomsättning på 2 422 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har STUDIO NINE AB?
STUDIO NINE AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.