SAFARI DOT AFRICA AB
SAFARI DOT AFRICA AB har organisationsnummer 559265-5863 (5592655863)
Aktiebolag • Org.nr: 559265-5863
Om företaget
SAFARI DOT AFRICA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som researrangemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 79120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 905 146 kr räkenskapsåret 2025 (1 056 497 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SAFARI DOT AFRICA AB 905 146 kr och redovisade ett resultat på 644 139 kr. Rörelsemarginalen var 89,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var 33,1 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 48,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 216,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,7 procent | 4,0 procent | -0,3 procent till 13,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 89,6 procent | 4,1 procent | -0,5 procent till 13,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,1 procent | 49,9 procent | 22,8 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 48,7 procent | 216,4 procent | 112,5 procent till 527,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 95,7 procent | 10,0 procent | -8,3 procent till 36,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,3 procent | 1,2 procent | -29,1 procent till 33,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 194 av 422 aktiebolag inom researrangemang.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom researrangemang med säte i Mark.
- Plats 487 av 994 aktiebolag med säte i Mark.
- Plats 25 405 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 153 006 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -95,4 procent | 42,0 procent | 47,0 procent | 89,7 procent |
| Vinstmarginal | - | -95,4 procent | 42,0 procent | 47,0 procent | 89,6 procent |
| Soliditet | -322,1 procent | 7,5 procent | 42,1 procent | 67,9 procent | 33,1 procent |
| Kassalikviditet | 23,7 procent | 39,9 procent | 122,4 procent | 236,2 procent | 48,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -327,8 procent | 90,0 procent | 81,2 procent | 95,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 682,0 procent | 22,4 procent | -14,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagåkersgatan 20c/o c/o Johannes Imberg
43141 Mölndal
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hagåkersgatan 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultarbeten och marknadsföringstjänster åt företag verksamma inom tursimnäringen i Afrika.
Bransch
- 79120ResearrangemangHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 110 339 kr | 862 882 kr | 1 056 497 kr | 905 146 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 89 260 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 185 625 kr | 32 403 kr | 167 210 kr | 420 868 kr | 421 323 kr | 84 796 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 31 431 kr | 90 199 kr | 97 493 kr |
| Avskrivningar | - | - | 48 370 kr | 48 370 kr | 48 370 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -185 625 kr | -32 403 kr | -105 241 kr | 362 213 kr | 496 605 kr | 812 032 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 18 kr | 5 kr | -3 kr |
| Räntekostnader | - | 625 kr | -2 kr | 112 kr | 211 kr | 583 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -185 625 kr | -33 028 kr | -105 239 kr | 362 119 kr | 496 399 kr | 811 446 kr |
| Skatt | - | - | - | 74 615 kr | 102 299 kr | 167 307 kr |
| Årets resultat | -185 625 kr | -33 028 kr | -105 239 kr | 287 504 kr | 394 100 kr | 644 139 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 269 584 kr | 221 214 kr | 172 844 kr | 1 372 434 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 193 480 kr | 145 110 kr | 96 740 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 76 104 kr | 76 104 kr | 76 104 kr | 1 372 434 kr |
| Omsättningstillgångar | 62 107 kr | 29 079 kr | 157 640 kr | 538 407 kr | 542 303 kr | 664 635 kr |
| Kortfristiga fordringar | 856 kr | 856 kr | 96 528 kr | 457 kr | 0 kr | - |
| Kassa och bank | 61 251 kr | 28 223 kr | 61 112 kr | 537 950 kr | 542 303 kr | 664 635 kr |
| Summa tillgångar | 62 107 kr | 29 079 kr | 427 224 kr | 759 621 kr | 715 147 kr | 2 037 069 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -60 625 kr | -93 653 kr | 32 108 kr | 319 612 kr | 485 566 kr | 673 317 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 000 kr | -85 625 kr | 112 347 kr | 7 108 kr | 66 466 kr | 4 178 kr |
| Årets resultat | -185 625 kr | -33 028 kr | -105 239 kr | 287 504 kr | 394 100 kr | 644 139 kr |
| Kortfristiga skulder | 122 732 kr | 122 732 kr | 395 116 kr | 440 009 kr | 229 581 kr | 1 363 752 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 450 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | - | - | 74 615 kr | 110 448 kr | 261 389 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 122 732 kr | 122 732 kr | 395 116 kr | 364 944 kr | 119 133 kr | 1 165 957 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 62 107 kr | 29 079 kr | 427 224 kr | 759 621 kr | 715 147 kr | 2 037 069 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Marks kommun, bedriver marknadsföringstjänster och konsultarbeten med huvudfokus på hotell och företag verksamma inom turismnäringen i Afrika och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har utökat sin andel av dotterbolaget, Safari dot Africa Ltd, i Tanzania skett. Detta bolag säljer resor till resebyråer och privatpersoner världen över, men främst skandinaviska marknaden. Intäkterna under verksamhetsåret kommer främst från konsulttjänster inom turism i Afrika.
Företrädare
- Bengt Ingvar Johannes I (styrelseordförande)
- Lars Rune Markus I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SAFARI DOT AFRICA AB för organisationsnummer?
SAFARI DOT AFRICA AB har organisationsnummer 559265-5863 (5592655863).
Var ligger SAFARI DOT AFRICA AB?
SAFARI DOT AFRICA AB har sin registrerade adress Hagåkersgatan 20, 43141 Mölndal.
Vilken bransch är SAFARI DOT AFRICA AB verksamt i?
SAFARI DOT AFRICA AB är registrerat i branschen researrangemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SAFARI DOT AFRICA AB?
SAFARI DOT AFRICA AB hade en nettoomsättning på 905 146 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.