Murat Ersoylu AB
Murat Ersoylu AB har organisationsnummer 559266-1846 (5592661846)
Aktiebolag • Org.nr: 559266-1846
Om företaget
Murat Ersoylu AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vattholma. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 000 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 884 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Murat Ersoylu AB 2 000 000 kr och redovisade ett resultat på 232 705 kr. Rörelsemarginalen var 14,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 75,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 330,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,6 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 14,7 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 330,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 80,7 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,2 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 000 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 307 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 691 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 126 av 219 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Uppsala.
- Plats 1 589 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 2 749 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 84 978 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 4,6 procent | 11,2 procent | 4,6 procent | 14,6 procent |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 4,6 procent | 11,2 procent | 4,6 procent | 14,7 procent |
| Soliditet | 62,7 procent | 49,7 procent | 76,1 procent | 69,3 procent | 75,3 procent |
| Kassalikviditet | 205,6 procent | 142,0 procent | 335,0 procent | 219,9 procent | 330,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,5 procent | 68,9 procent | 84,8 procent | 65,2 procent | 80,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,0 procent | -2,3 procent | -8,9 procent | 6,2 procent |
| Omsättning per anställd | 767 000 kr | 706 000 kr | 689 000 kr | 942 000 kr | 1 000 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 329 000 kr | 327 000 kr | 257 000 kr | 363 000 kr | 307 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vattholma Företagsby74350 Vattholma
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Vattholma Företagsby som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 299 798 kr | 2 117 125 kr | 2 067 778 kr | 1 884 415 kr | 2 000 170 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 138 248 kr | 12 568 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 406 063 kr | 425 556 kr | 479 019 kr | 497 310 kr | 554 832 kr |
| Personalkostnader | 987 875 kr | 979 569 kr | 770 792 kr | 725 319 kr | 614 703 kr |
| Avskrivningar | 14 667 kr | 11 000 kr | 11 000 kr | 11 000 kr | 12 000 kr |
| Rörelseresultat | 203 726 kr | 98 043 kr | 232 067 kr | 87 457 kr | 292 932 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -9 kr | 0 kr | 145 kr |
| Räntekostnader | 59 kr | -5 kr | 387 kr | 616 kr | 29 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 203 667 kr | 98 048 kr | 231 671 kr | 86 841 kr | 293 048 kr |
| Skatt | 43 596 kr | 20 196 kr | 47 804 kr | 18 014 kr | 60 343 kr |
| Årets resultat | 160 071 kr | 77 852 kr | 183 867 kr | 68 827 kr | 232 705 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 40 333 kr | 29 333 kr | 18 333 kr | 7 333 kr | 30 333 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 333 kr | 29 333 kr | 18 333 kr | 7 333 kr | 30 333 kr |
| Omsättningstillgångar | 254 776 kr | 197 988 kr | 266 407 kr | 145 003 kr | 352 513 kr |
| Varulager | 28 500 kr | 35 500 kr | 38 750 kr | 42 274 kr | 39 731 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 693 kr | 69 305 kr | 57 185 kr | 46 638 kr | 17 526 kr |
| Kassa och bank | 186 583 kr | 93 183 kr | 170 472 kr | 56 091 kr | 295 256 kr |
| Summa tillgångar | 295 109 kr | 227 321 kr | 284 740 kr | 152 336 kr | 382 846 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 185 071 kr | 112 923 kr | 216 790 kr | 105 617 kr | 288 323 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 10 071 kr | 7 923 kr | 11 790 kr | 30 617 kr |
| Årets resultat | 160 071 kr | 77 852 kr | 183 867 kr | 68 827 kr | 232 705 kr |
| Kortfristiga skulder | 110 038 kr | 114 398 kr | 67 950 kr | 46 719 kr | 94 523 kr |
| Skatteskulder | 33 614 kr | 48 754 kr | 21 035 kr | -21 904 kr | 41 467 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 329 kr | 42 013 kr | 27 429 kr | 42 286 kr | 34 036 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 295 109 kr | 227 321 kr | 284 740 kr | 152 336 kr | 382 846 kr |
Företrädare
- Murat E
Undertecknad i Vattholma 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Murat Ersoylu AB för organisationsnummer?
Murat Ersoylu AB har organisationsnummer 559266-1846 (5592661846).
Var ligger Murat Ersoylu AB?
Murat Ersoylu AB har sin registrerade adress Vattholma Företagsby, 74350 Vattholma.
Vilken bransch är Murat Ersoylu AB verksamt i?
Murat Ersoylu AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Murat Ersoylu AB?
Murat Ersoylu AB hade en nettoomsättning på 2 000 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Murat Ersoylu AB?
Murat Ersoylu AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Murat Ersoylu AB någon utdelning?
Styrelsen i Murat Ersoylu AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.