DYMA Redovisning AB
DYMA Redovisning AB har organisationsnummer 559266-5086
Aktiebolag • Org.nr: 559266-5086
Om företaget
DYMA Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Avesta. Verksamheten startade 2020 och har 6 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 2 254 296 kr räkenskapsåret 2025 (2 282 832 kr föregående år).
Adress
Malmgatan 17 B77430 Avesta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom redovisning och bokföring och därmed förenlig verksamhet, verksamhet med redovisningstjänster och skatterådgivning samt biträda i ekonomiska frågor.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 064 771 kr | 1 758 536 kr | 2 132 058 kr | 2 282 832 kr | 2 254 296 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 585 kr | 1 665 kr | 4 302 kr | 1 100 kr | 6 068 kr |
| Övriga externa kostnader | 430 180 kr | 283 430 kr | 416 660 kr | 375 709 kr | 507 103 kr |
| Personalkostnader | 1 437 781 kr | 1 403 812 kr | 1 450 435 kr | 1 532 933 kr | 1 581 619 kr |
| Rörelseresultat | 197 395 kr | 72 959 kr | 269 265 kr | 375 290 kr | 171 642 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 655 kr | 1 421 kr | 4 652 kr | 721 kr |
| Räntekostnader | 12 271 kr | 11 682 kr | 14 896 kr | 13 971 kr | 10 450 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 185 124 kr | 66 932 kr | 255 790 kr | 365 971 kr | 161 913 kr |
| Bokslutsdispositioner | -49 500 kr | -18 000 kr | -68 000 kr | -93 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 31 798 kr | 11 426 kr | 42 215 kr | 57 486 kr | 35 017 kr |
| Årets resultat | 103 826 kr | 37 506 kr | 145 575 kr | 215 485 kr | 126 896 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 232 000 kr | 232 000 kr | 232 000 kr | 232 000 kr | 232 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 232 000 kr | 232 000 kr | 232 000 kr | 232 000 kr | 232 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 314 648 kr | 401 402 kr | 580 546 kr | 797 175 kr | 701 296 kr |
| Kortfristiga fordringar | 251 680 kr | 224 445 kr | 306 115 kr | 483 994 kr | 414 243 kr |
| Kassa och bank | 62 968 kr | 176 957 kr | 274 431 kr | 313 181 kr | 287 053 kr |
| Summa tillgångar | 546 648 kr | 633 402 kr | 812 546 kr | 1 029 175 kr | 933 296 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 128 826 kr | 126 332 kr | 241 907 kr | 357 392 kr | 284 288 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 63 826 kr | 71 332 kr | 116 907 kr | 132 392 kr |
| Årets resultat | 103 826 kr | 37 506 kr | 145 575 kr | 215 485 kr | 126 896 kr |
| Obeskattade reserver | 49 500 kr | 67 500 kr | 135 500 kr | 228 500 kr | 228 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 186 188 kr | 275 570 kr | 295 139 kr | 327 283 kr | 328 508 kr |
| Leverantörsskulder | 21 007 kr | 27 278 kr | 20 037 kr | 24 326 kr | 38 088 kr |
| Skatteskulder | 27 600 kr | 45 536 kr | 37 358 kr | 51 153 kr | 27 598 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 114 085 kr | 178 756 kr | 213 744 kr | 227 085 kr | 238 540 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 546 648 kr | 633 402 kr | 812 546 kr | 1 029 175 kr | 933 296 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Avesta registrerades år 2020 och bedriver sedan dess verksamhet inom redovisningstjänster.
Företrädare
- Elin M (styrelseordförande)
- Lena D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-10
- Status
- Verksam