Wentracon AB
Wentracon AB har organisationsnummer 559266-6019 (5592666019)
Aktiebolag • Org.nr: 559266-6019
Om företaget
Wentracon AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Häljarp. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 74 procent till 215 999 kr räkenskapsåret 2026 (826 466 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Wentracon AB 215 999 kr och redovisade ett resultat på 113 117 kr. Rörelsemarginalen var 75,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,2 procent). Soliditeten var 37,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 712,9 procent, över branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 75,3 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 74,3 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 37,4 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 712,9 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,7 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -73,9 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 716 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 46 av 80 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Landskrona.
- Plats 646 av 904 aktiebolag med säte i Landskrona.
- Plats 26 462 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 225 671 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 95,7 procent | 86,9 procent | 93,8 procent | 75,3 procent |
| Vinstmarginal | - | 95,7 procent | 86,9 procent | 94,2 procent | 74,3 procent |
| Soliditet | 95,8 procent | 51,5 procent | 48,2 procent | 40,2 procent | 37,4 procent |
| Kassalikviditet | 2408,8 procent | 332,1 procent | 311,4 procent | 280,2 procent | 712,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -42,2 procent | 85,3 procent | 83,4 procent | 76,1 procent | 35,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 547,7 procent | -20,3 procent | -73,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svampstigen 3c/o C/o Mikael Wendel
26172 Häljarp
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsult- och rådgivningsverksamhet inom områdena ledning, teknik, energi, samhällsbyggnad och informationsteknik, samt förmedling och handel av produkter inom samma områden.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 160 000 kr | 1 036 385 kr | 826 466 kr | 215 999 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 0 kr | - | 4 583 kr | 1 476 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 580 kr | 6 651 kr | 6 886 kr | 90 209 kr | 47 100 kr | 53 337 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 40 774 kr | 2 950 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -2 580 kr | -6 651 kr | 153 114 kr | 900 819 kr | 774 940 kr | 162 662 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 5 092 kr | 824 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 1 186 kr | 3 035 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 580 kr | -6 651 kr | 153 114 kr | 900 819 kr | 778 846 kr | 160 451 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -38 278 kr | -225 470 kr | -197 473 kr | 0 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 23 654 kr | 137 915 kr | 122 036 kr | 47 334 kr |
| Årets resultat | -2 580 kr | -6 651 kr | 91 182 kr | 537 434 kr | 459 337 kr | 113 117 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 275 000 kr | 355 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 275 000 kr | 355 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 23 538 kr | 16 452 kr | 207 789 kr | 1 337 691 kr | 1 228 415 kr | 492 087 kr |
| Kortfristiga fordringar | 99 kr | 1 360 kr | 100 724 kr | 149 930 kr | 68 957 kr | 16 985 kr |
| Kassa och bank | 23 439 kr | 15 092 kr | 107 065 kr | 1 187 761 kr | 1 159 458 kr | 475 102 kr |
| Summa tillgångar | 23 538 kr | 16 452 kr | 207 789 kr | 1 337 691 kr | 1 503 415 kr | 847 087 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 22 420 kr | 15 769 kr | 106 951 kr | 644 385 kr | 603 722 kr | 316 839 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -2 580 kr | -9 231 kr | 81 951 kr | 119 385 kr | 178 722 kr |
| Årets resultat | -2 580 kr | -6 651 kr | 91 182 kr | 537 434 kr | 459 337 kr | 113 117 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 38 278 kr | 263 748 kr | 461 221 kr | 461 221 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 118 kr | 683 kr | 62 560 kr | 429 558 kr | 438 472 kr | 69 027 kr |
| Leverantörsskulder | 1 118 kr | 683 kr | 0 kr | - | - | 6 104 kr |
| Skatteskulder | - | - | 23 654 kr | 161 569 kr | 241 006 kr | 17 206 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | 38 906 kr | 267 989 kr | 197 466 kr | 45 717 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 23 538 kr | 16 452 kr | 207 789 kr | 1 337 691 kr | 1 503 415 kr | 847 087 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva projektledning och annan konsultverksamhet inom industri och administration.
Företrädare
- Mikael W (styrelseordförande)
- Niklas W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wentracon AB för organisationsnummer?
Wentracon AB har organisationsnummer 559266-6019 (5592666019).
Var ligger Wentracon AB?
Wentracon AB har sin registrerade adress Svampstigen 3, 26172 Häljarp.
Vilken bransch är Wentracon AB verksamt i?
Wentracon AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wentracon AB?
Wentracon AB hade en nettoomsättning på 215 999 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wentracon AB någon utdelning?
Styrelsen i Wentracon AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Landskrona
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.