Norrhälsinge kyltjänst AB
Norrhälsinge kyltjänst AB har organisationsnummer 559267-0185 (5592670185)
Aktiebolag • Org.nr: 559267-0185
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikHarmånger
Om företaget
Norrhälsinge kyltjänst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Harmånger. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 82 procent till 147 809 kr räkenskapsåret 2025 (844 048 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att verksamheten varit mindre aktiv under räkenskapsåret.[
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Norrhälsinge kyltjänst AB 147 809 kr och redovisade ett resultat på -72 449 kr. Rörelsemarginalen var -35,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,2 procent). Soliditeten var -25,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 79,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -35,7 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -49,0 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -25,8 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 79,5 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -82,5 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 148 000 kr | 1 195 000 kr | 580 000 kr till 1 800 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 13 000 kr | 633 000 kr | 287 000 kr till 848 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 640 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Nordanstig.
- Plats 187 av 241 aktiebolag med säte i Nordanstig.
- Plats 5 460 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 237 395 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,1 procent | -28,8 procent | 5,3 procent | 10,7 procent | -35,7 procent |
| Vinstmarginal | 17,4 procent | -29,3 procent | 4,7 procent | 8,6 procent | -49,0 procent |
| Soliditet | 47,9 procent | -45,6 procent | -5,6 procent | 7,8 procent | -25,8 procent |
| Kassalikviditet | 297,6 procent | 89,2 procent | 67,4 procent | 95,1 procent | 79,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,8 procent | - | - | 189,5 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | -32,7 procent | 92,6 procent | -64,2 procent | -82,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 819 000 kr | 1 223 000 kr | 2 356 000 kr | 844 000 kr | 148 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 188 000 kr | 551 000 kr | 532 000 kr | 196 000 kr | 13 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stockaby 103c/o Henrik Eriksson
82995 Harmånger
Verksamhetsbeskrivning
Kylservice samt montage av kylanläggningar samt värmepumpar till komfortkyla.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 818 621 kr | 1 223 244 kr | 2 356 130 kr | 844 048 kr | 147 809 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 99 756 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 68 852 kr | 9 774 kr | 55 600 kr | 32 630 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 434 770 kr | 320 697 kr | 435 574 kr | 167 847 kr | 142 009 kr |
| Personalkostnader | 187 608 kr | 551 128 kr | 532 197 kr | 195 840 kr | 12 794 kr |
| Avskrivningar | - | - | 25 267 kr | 75 800 kr | 69 483 kr |
| Rörelseresultat | 328 438 kr | -351 996 kr | 124 239 kr | 90 463 kr | -52 831 kr |
| Ränteintäkter | - | 19 kr | 668 kr | 409 kr | 205 kr |
| Räntekostnader | 12 441 kr | 6 468 kr | 13 491 kr | 18 379 kr | 19 823 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 315 997 kr | -358 445 kr | 111 416 kr | 72 493 kr | -72 449 kr |
| Skatt | 68 197 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 247 800 kr | -358 445 kr | 111 416 kr | 72 493 kr | -72 449 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 376 317 kr | 300 517 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 376 317 kr | 300 517 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 569 248 kr | 187 742 kr | 237 066 kr | 192 844 kr | 132 276 kr |
| Varulager | - | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 453 255 kr | 100 790 kr | 131 730 kr | 49 611 kr | 7 885 kr |
| Kassa och bank | 115 993 kr | 84 952 kr | 103 336 kr | 141 233 kr | 124 391 kr |
| Summa tillgångar | 569 248 kr | 187 742 kr | 613 383 kr | 493 361 kr | 132 276 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 272 800 kr | -85 645 kr | -34 229 kr | 38 264 kr | -34 185 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 247 800 kr | -170 645 kr | -59 229 kr | 13 264 kr |
| Årets resultat | 247 800 kr | -358 445 kr | 111 416 kr | 72 493 kr | -72 449 kr |
| Kortfristiga skulder | 191 290 kr | 208 237 kr | 348 883 kr | 200 582 kr | 166 461 kr |
| Leverantörsskulder | 57 505 kr | 53 283 kr | 114 348 kr | 41 772 kr | 18 366 kr |
| Skatteskulder | 41 527 kr | 576 kr | -23 228 kr | -23 228 kr | -25 031 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 76 141 kr | 64 345 kr | 115 688 kr | 21 039 kr | 9 556 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 569 248 kr | 187 742 kr | 613 383 kr | 493 361 kr | 132 276 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom energi-,miljö- och VVS-teknik. Företaget utför kylservice, montage av kylanläggningar samt värmepumpar till komfortkyla. Företaget har sitt säte i Nordanstig.
Företrädare
- Ulf Henrik Mårten E
- Joakim V
Undertecknad i Stockaby Harmånger 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Norrhälsinge kyltjänst AB för organisationsnummer?
Norrhälsinge kyltjänst AB har organisationsnummer 559267-0185 (5592670185).
Var ligger Norrhälsinge kyltjänst AB?
Norrhälsinge kyltjänst AB har sin registrerade adress Stockaby 103, 82995 Harmånger.
Vilken bransch är Norrhälsinge kyltjänst AB verksamt i?
Norrhälsinge kyltjänst AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Norrhälsinge kyltjänst AB?
Norrhälsinge kyltjänst AB hade en nettoomsättning på 147 809 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Norrhälsinge kyltjänst AB?
Norrhälsinge kyltjänst AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nordanstig
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.