Studio Rosell AB
Studio Rosell AB har organisationsnummer 559267-4716 (5592674716)
Aktiebolag • Org.nr: 559267-4716
Om företaget
Studio Rosell AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 3 062 270 kr räkenskapsåret 2025 (4 353 620 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Studio Rosell AB 3 062 270 kr och redovisade ett resultat på -401 756 kr. Rörelsemarginalen var -9,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 96,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,4 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -13,1 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 96,8 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1302,0 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -29,7 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 531 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 090 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 058 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 124 av 1 299 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Göteborg.
- Plats 4 003 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 9 861 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 56 894 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,0 procent | 25,4 procent | -0,7 procent | -8,4 procent | -9,4 procent |
| Vinstmarginal | 40,7 procent | 25,0 procent | -2,2 procent | -12,0 procent | -13,1 procent |
| Soliditet | 43,2 procent | 33,8 procent | 27,3 procent | 13,6 procent | 1,2 procent |
| Kassalikviditet | 244,5 procent | 255,9 procent | 225,8 procent | 127,0 procent | 96,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,6 procent | 68,4 procent | -11,8 procent | -41,7 procent | -1302,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 121,1 procent | 5,9 procent | 29,5 procent | -29,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 436 000 kr | 1 588 000 kr | 1 681 000 kr | 726 000 kr | 1 531 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 388 000 kr | 554 000 kr | 1 235 000 kr | 538 000 kr | 1 090 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tyghusvägen 4, 2trc/o c/o Strömblad Ekonomi AB
41527 Göteborg
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Tyghusvägen 4, 2tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget har till ändamål att skapa och producera musik, utveckla mjukvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 90200Scenkonst
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 436 432 kr | 3 175 538 kr | 3 361 390 kr | 4 353 620 kr | 3 062 270 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 68 800 kr | 72 000 kr | 87 600 kr | 74 052 kr | 92 956 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 342 362 kr | 652 282 kr | 170 668 kr | 203 523 kr | 66 619 kr |
| Övriga externa kostnader | 200 374 kr | 563 755 kr | 548 427 kr | 1 048 365 kr | 979 320 kr |
| Personalkostnader | 388 311 kr | 1 108 967 kr | 2 469 458 kr | 3 229 670 kr | 2 180 999 kr |
| Avskrivningar | 13 718 kr | 116 467 kr | 282 774 kr | 310 608 kr | 215 268 kr |
| Rörelseresultat | 560 467 kr | 806 067 kr | -22 337 kr | -365 723 kr | -286 980 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 19 kr | 532 kr | 15 404 kr |
| Räntekostnader | 210 kr | 11 768 kr | 50 241 kr | 155 249 kr | 130 180 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 584 007 kr | 794 299 kr | -72 559 kr | -520 440 kr | -401 756 kr |
| Bokslutsdispositioner | -140 000 kr | -200 000 kr | 0 kr | 340 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 90 104 kr | 125 589 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 353 903 kr | 468 710 kr | -72 559 kr | -180 440 kr | -401 756 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 138 185 kr | 828 550 kr | 778 766 kr | 557 201 kr | 366 933 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 185 kr | 695 104 kr | 585 320 kr | 358 078 kr | 142 810 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 000 kr | 133 446 kr | 193 446 kr | 199 123 kr | 224 123 kr |
| Omsättningstillgångar | 795 736 kr | 1 199 325 kr | 1 467 309 kr | 2 629 359 kr | 2 277 316 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 300 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 492 344 kr | 332 393 kr | 809 606 kr | 2 317 059 kr | 1 656 062 kr |
| Kassa och bank | 303 392 kr | 621 483 kr | 343 800 kr | 33 397 kr | 42 351 kr |
| Summa tillgångar | 933 921 kr | 2 027 875 kr | 2 246 075 kr | 3 186 560 kr | 2 644 249 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 403 903 kr | 685 613 kr | 613 054 kr | 432 614 kr | 30 858 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 166 903 kr | 635 613 kr | 563 054 kr | 382 614 kr |
| Årets resultat | 353 903 kr | 468 710 kr | -72 559 kr | -180 440 kr | -401 756 kr |
| Obeskattade reserver | 140 000 kr | 340 000 kr | 340 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 325 399 kr | 468 719 kr | 649 809 kr | 2 070 531 kr | 2 041 929 kr |
| Leverantörsskulder | 1 055 kr | 5 883 kr | 83 901 kr | 141 510 kr | 72 428 kr |
| Skatteskulder | 80 084 kr | 215 693 kr | 129 971 kr | 0 kr | 11 580 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 206 531 kr | 209 414 kr | 310 601 kr | 1 661 851 kr | 1 239 902 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 933 921 kr | 2 027 875 kr | 2 246 075 kr | 3 186 560 kr | 2 644 249 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget har till ändamål att skapa och producera musik, utveckla mjukvaror samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Marcus R (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Studio Rosell AB för organisationsnummer?
Studio Rosell AB har organisationsnummer 559267-4716 (5592674716).
Var ligger Studio Rosell AB?
Studio Rosell AB har sin registrerade adress Tyghusvägen 4, 2tr, 41527 Göteborg.
Vilken bransch är Studio Rosell AB verksamt i?
Studio Rosell AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Studio Rosell AB?
Studio Rosell AB hade en nettoomsättning på 3 062 270 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Studio Rosell AB?
Studio Rosell AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.