Webshooter LM AB
Webshooter LM AB har organisationsnummer 559267-8642 (5592678642)
Aktiebolag • Org.nr: 559267-8642
Om företaget
Webshooter LM AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Staffanstorp. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som utgivning av annan programvara enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 58290). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 18 000 kr räkenskapsåret 2025 (23 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Webshooter LM AB 18 000 kr och redovisade ett resultat på 982 kr. Soliditeten var 96,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,2 procent). Kassalikviditeten var 2792,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 procent | 68,2 procent | 32,6 procent till 91,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2792,0 procent | 260,9 procent | 124,5 procent till 672,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 0,0 procent | -36,4 procent till 31,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 872 av 1 295 aktiebolag inom utgivning av annan programvara.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom utgivning av annan programvara med säte i Staffanstorp.
- Plats 565 av 693 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 32 032 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 272 213 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,3 procent | 88,4 procent | 82,6 procent | 87,5 procent | 96,4 procent |
| Kassalikviditet | 1931,7 procent | 684,1 procent | 573,1 procent | 802,6 procent | 2792,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -60,7 procent | 7,3 procent | -3,9 procent | 22,7 procent | 2,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hallandsvägen 924538 Staffanstorp
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hallandsvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att tillhandahålla stöd för administration av skytteföreningars verksamhet huvudsakligen genom internetbaserade lösningar men även genom tillhandahållande av andra tjänster som är förenliga med detta.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 077 kr | 28 610 kr | 19 048 kr | 23 334 kr | 17 843 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 4 845 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 075 kr | 12 834 kr | 12 586 kr | 13 853 kr | 21 713 kr |
| Avskrivningar | 18 889 kr | 13 333 kr | 7 778 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -18 888 kr | 2 442 kr | -1 316 kr | 9 481 kr | 975 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 44 kr | 3 kr | 7 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -18 888 kr | 2 442 kr | -1 272 kr | 9 484 kr | 982 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -18 887 kr | 2 442 kr | -1 272 kr | 9 484 kr | 982 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 21 111 kr | 7 778 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 10 547 kr | 30 189 kr | 39 106 kr | 47 712 kr | 44 337 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 668 kr | 9 009 kr | 127 kr | 3 878 kr | 5 682 kr |
| Kassa och bank | 8 880 kr | 21 180 kr | 38 979 kr | 43 834 kr | 38 655 kr |
| Summa tillgångar | 31 658 kr | 37 967 kr | 39 106 kr | 47 712 kr | 44 337 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 31 113 kr | 33 554 kr | 32 283 kr | 41 767 kr | 42 749 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -18 888 kr | -16 446 kr | -17 717 kr | -8 233 kr |
| Årets resultat | -18 887 kr | 2 442 kr | -1 272 kr | 9 484 kr | 982 kr |
| Kortfristiga skulder | 546 kr | 4 413 kr | 6 824 kr | 5 945 kr | 1 588 kr |
| Leverantörsskulder | 542 kr | 0 kr | 909 kr | 3 563 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 kr | 4 413 kr | 2 062 kr | 2 383 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 31 659 kr | 37 967 kr | 39 106 kr | 47 712 kr | 44 337 kr |
Företrädare
- Mikael D (ordförande)
- Staffan L
- Viktoria H
- Sven-Olof S (verkställande direktör)
Undertecknad i Staffanstorp 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Webshooter LM AB för organisationsnummer?
Webshooter LM AB har organisationsnummer 559267-8642 (5592678642).
Var ligger Webshooter LM AB?
Webshooter LM AB har sin registrerade adress Hallandsvägen 9, 24538 Staffanstorp.
Vilken bransch är Webshooter LM AB verksamt i?
Webshooter LM AB är registrerat i branschen utgivning av annan programvara enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Webshooter LM AB?
Webshooter LM AB hade en nettoomsättning på 18 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.