Valentinos Taxi AB
Valentinos Taxi AB har organisationsnummer 559268-0259 (5592680259)
Aktiebolag • Org.nr: 559268-0259
Om företaget
Valentinos Taxi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åsensbruk. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 887 911 kr räkenskapsåret 2025 (1 003 105 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Valentinos Taxi AB 887 911 kr och redovisade ett resultat på 25 558 kr. Rörelsemarginalen var 5,2 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 45,1 procent, över branschens median (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 159,7 procent, under branschens median (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,2 procent | 5,5 procent | 0,6 procent till 13,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,7 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 13,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 45,1 procent | 38,7 procent | 17,7 procent till 67,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 159,7 procent | 188,4 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,5 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 888 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 387 000 kr | 378 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 352 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 135 av 205 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Göteborg.
- Plats 10 395 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 25 670 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 154 579 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | -12,0 procent | 10,6 procent | 21,7 procent | 5,2 procent |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | -15,0 procent | 4,0 procent | 18,3 procent | 3,7 procent |
| Soliditet | 5,9 procent | -11,0 procent | -12,3 procent | 26,0 procent | 45,1 procent |
| Kassalikviditet | 834,8 procent | 158,0 procent | 319,2 procent | 238,9 procent | 159,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | - | - | 154,8 procent | 19,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 57,4 procent | -17,4 procent | 59,8 procent | -11,5 procent |
| Omsättning per anställd | 483 000 kr | 760 000 kr | 628 000 kr | 1 003 000 kr | 888 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 165 000 kr | 403 000 kr | 255 000 kr | 437 000 kr | 387 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tallvägen 12c/o C/o Loredana Sporea
46440 Åsensbruk
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva Taxitrafik för persontransporter och bud samt utöva därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 482 750 kr | 759 616 kr | 627 686 kr | 1 003 105 kr | 887 911 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 24 368 kr | 28 956 kr | 9 596 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 160 812 kr | 289 460 kr | 111 444 kr | 125 680 kr | 250 171 kr |
| Övriga externa kostnader | 113 771 kr | 87 483 kr | 117 872 kr | 137 015 kr | 118 125 kr |
| Personalkostnader | 164 745 kr | 402 591 kr | 255 075 kr | 436 605 kr | 387 258 kr |
| Avskrivningar | 43 955 kr | 20 276 kr | 86 055 kr | 86 055 kr | 86 055 kr |
| Rörelseresultat | 23 835 kr | -91 145 kr | 66 836 kr | 217 750 kr | 46 302 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 5 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | 15 573 kr | 22 927 kr | 41 851 kr | 34 363 kr | 13 095 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 8 262 kr | -114 072 kr | 24 987 kr | 183 392 kr | 33 210 kr |
| Bokslutsdispositioner | -7 000 kr | 7 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 1 384 kr | 0 kr | - | 21 749 kr | 7 652 kr |
| Årets resultat | -122 kr | -107 072 kr | 24 987 kr | 161 643 kr | 25 558 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 259 907 kr | 410 000 kr | 323 945 kr | 237 890 kr | 151 835 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 259 907 kr | 410 000 kr | 323 945 kr | 237 890 kr | 151 835 kr |
| Omsättningstillgångar | 163 165 kr | 336 104 kr | 141 204 kr | 163 186 kr | 136 472 kr |
| Kortfristiga fordringar | 49 677 kr | 151 217 kr | 60 168 kr | 157 216 kr | 97 453 kr |
| Kassa och bank | 113 488 kr | 184 887 kr | 81 036 kr | 5 970 kr | 39 019 kr |
| Summa tillgångar | 423 072 kr | 746 104 kr | 465 149 kr | 401 076 kr | 288 307 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 24 878 kr | -82 194 kr | -57 207 kr | 104 436 kr | 129 994 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -122 kr | -107 194 kr | -82 207 kr | 79 436 kr |
| Årets resultat | -122 kr | -107 072 kr | 24 987 kr | 161 643 kr | 25 558 kr |
| Obeskattade reserver | 7 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 545 kr | 212 715 kr | 44 242 kr | 68 316 kr | 85 474 kr |
| Leverantörsskulder | - | 151 755 kr | 0 kr | - | 4 039 kr |
| Skatteskulder | 1 384 kr | 1 511 kr | 129 kr | 21 749 kr | 29 401 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -2 093 kr | 1 763 kr | 6 548 kr | 9 003 kr | 15 007 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 423 072 kr | 746 104 kr | 465 149 kr | 401 076 kr | 288 307 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2020 och bedriver taxiverksamhet.
Företrädare
- Valentino Georgel S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Valentinos Taxi AB för organisationsnummer?
Valentinos Taxi AB har organisationsnummer 559268-0259 (5592680259).
Var ligger Valentinos Taxi AB?
Valentinos Taxi AB har sin registrerade adress Tallvägen 12, 46440 Åsensbruk.
Vilken bransch är Valentinos Taxi AB verksamt i?
Valentinos Taxi AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Valentinos Taxi AB?
Valentinos Taxi AB hade en nettoomsättning på 887 911 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Valentinos Taxi AB?
Valentinos Taxi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.