WSPR AB
WSPR AB har organisationsnummer 559268-3204
Aktiebolag • Org.nr: 559268-3204
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdStallarholmen
Om företaget
WSPR AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stallarholmen. Verksamheten startade 2020 och har 6 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 36 procent till 903 679 kr räkenskapsåret 2025 (665 210 kr föregående år).
Adress
Sjövillan 1c/o c/o Patricia Repinska
64597 Stallarholmen
Verksamhetsbeskrivning
Erbjuder läkare för bemanningsuppdrag och förebyggande företagshälsovård.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 517 166 kr | 596 128 kr | 665 210 kr | 903 679 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 63 kr | 1 kr | 0 kr | 73 339 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 151 019 kr | 121 608 kr | 240 609 kr | 90 477 kr |
| Övriga externa kostnader | 418 344 kr | 355 129 kr | 594 773 kr | 655 450 kr |
| Personalkostnader | 113 377 kr | 248 408 kr | 63 081 kr | 257 430 kr |
| Rörelseresultat | -165 512 kr | -129 017 kr | -233 254 kr | -26 296 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 2 153 kr | 505 kr |
| Räntekostnader | 366 kr | 2 513 kr | 52 kr | 27 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -165 877 kr | -131 528 kr | -231 153 kr | 374 181 kr |
| Bokslutsdispositioner | 230 000 kr | 285 000 kr | 130 000 kr | 320 000 kr |
| Skatt | 13 414 kr | 32 683 kr | 0 kr | 42 495 kr |
| Årets resultat | 50 709 kr | 120 789 kr | -101 153 kr | 651 686 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 59 000 kr | 59 000 kr | 59 000 kr | 59 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 59 000 kr | 59 000 kr | 59 000 kr | 59 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 267 919 kr | 423 081 kr | 284 546 kr | 1 037 652 kr |
| Kortfristiga fordringar | 203 732 kr | 402 045 kr | 258 726 kr | 766 612 kr |
| Kassa och bank | 64 187 kr | 21 036 kr | 25 820 kr | 271 040 kr |
| Summa tillgångar | 326 919 kr | 482 081 kr | 343 546 kr | 1 096 652 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 234 060 kr | 354 848 kr | 253 696 kr | 905 382 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 158 351 kr | 209 060 kr | 329 848 kr | 228 696 kr |
| Årets resultat | 50 709 kr | 120 789 kr | -101 153 kr | 651 686 kr |
| Kortfristiga skulder | 92 859 kr | 127 232 kr | 89 850 kr | 191 271 kr |
| Leverantörsskulder | 15 152 kr | 23 384 kr | 66 210 kr | 80 228 kr |
| Skatteskulder | 13 414 kr | 32 683 kr | 0 kr | 42 495 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 093 kr | 38 965 kr | 8 821 kr | 48 396 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 326 919 kr | 482 081 kr | 343 546 kr | 1 096 652 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget erbjuder läkare för bemanningsuppdrag och förebyggande företagshälsovård Bolaget har sitt säte i Strängnäs, Södermanlands län.
Bolaget har gjort stora utbildningsinsatser för att fördjupa och bredda sitt tjänsteutbud.
Företrädare
- Patricia R (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Strängnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-25
- Status
- Verksam
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.