JoWial AB
JoWial AB har organisationsnummer 559268-4988 (5592684988)
Aktiebolag • Org.nr: 559268-4988
Om företaget
JoWial AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik, fastighetsrelaterad stödverksamhet och annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 52 procent till 852 264 kr räkenskapsåret 2025 (560 260 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JoWial AB 852 264 kr och redovisade ett resultat på 105 374 kr. Rörelsemarginalen var 19,4 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 26,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 164,5 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 26,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 164,5 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 79,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 52,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 168 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 488 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 29 105 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 52 242 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 157 578 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 77,2 procent | 26,8 procent | 77,6 procent | 66,3 procent | 19,4 procent |
| Vinstmarginal | 77,2 procent | 26,8 procent | 77,7 procent | 66,4 procent | 19,3 procent |
| Soliditet | 137,2 procent | 38,2 procent | 66,1 procent | 46,6 procent | 26,6 procent |
| Kassalikviditet | 112,5 procent | 169,8 procent | 284,0 procent | 205,2 procent | 164,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,1 procent | 51,7 procent | 83,8 procent | 85,2 procent | 79,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -15,5 procent | 18,9 procent | 83,6 procent | 52,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Illerbacken 218145 Lidingö
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Illerbacken 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva taktisk och strategisk företagsutveckling i huvudsak inom försäljning, teknisk utveckling, marknadsföring och projektledning samt därmed förenlig verksamhet. Därtill projektledning och hantverk inom bygg- och fastighetssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 304 004 kr | 256 769 kr | 305 219 kr | 560 260 kr | 852 264 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 468 kr | 0 kr | - | 2 894 kr | 9 346 kr |
| Övriga externa kostnader | 59 399 kr | 69 689 kr | 56 954 kr | 111 236 kr | 111 031 kr |
| Personalkostnader | 4 560 kr | 113 362 kr | 6 361 kr | 47 679 kr | 539 783 kr |
| Avskrivningar | 5 020 kr | 5 020 kr | 5 020 kr | 27 020 kr | 27 020 kr |
| Rörelseresultat | 234 557 kr | 68 698 kr | 236 884 kr | 371 431 kr | 165 084 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 059 kr | 1 143 kr | 549 kr |
| Räntekostnader | - | - | 914 kr | 625 kr | 1 384 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 234 557 kr | 68 698 kr | 237 029 kr | 371 949 kr | 164 249 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -17 174 kr | 17 174 kr | -75 000 kr | -30 000 kr |
| Skatt | 50 193 kr | 10 613 kr | 52 404 kr | 61 233 kr | 28 875 kr |
| Årets resultat | 184 364 kr | 40 911 kr | 201 799 kr | 235 716 kr | 105 374 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 23 830 kr | 18 810 kr | 13 790 kr | 96 770 kr | 69 750 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 080 kr | 15 060 kr | 10 040 kr | 93 020 kr | 66 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 750 kr | 3 750 kr | 3 750 kr | 3 750 kr | 3 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 128 791 kr | 188 307 kr | 350 530 kr | 497 131 kr | 426 404 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 063 kr | 1 602 kr | 28 132 kr | 54 449 kr | 94 476 kr |
| Kassa och bank | 82 728 kr | 186 705 kr | 322 398 kr | 442 682 kr | 331 928 kr |
| Summa tillgångar | 152 621 kr | 207 117 kr | 364 320 kr | 593 901 kr | 496 154 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 209 364 kr | 79 075 kr | 240 873 kr | 276 590 kr | 131 964 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 13 164 kr | 14 074 kr | 15 874 kr | 1 590 kr |
| Årets resultat | 184 364 kr | 40 911 kr | 201 799 kr | 235 716 kr | 105 374 kr |
| Obeskattade reserver | - | 17 174 kr | 0 kr | 75 000 kr | 105 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 114 457 kr | 110 868 kr | 123 447 kr | 242 311 kr | 259 190 kr |
| Leverantörsskulder | 1 710 kr | 599 kr | 1 311 kr | 11 999 kr | 5 109 kr |
| Skatteskulder | 50 193 kr | 60 806 kr | 52 717 kr | 101 379 kr | 54 210 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 554 kr | 49 463 kr | 69 419 kr | 127 961 kr | 199 871 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 152 621 kr | 207 117 kr | 364 320 kr | 593 901 kr | 496 154 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte på Lidingö, bedriver verksamhet inom strategisk företagsutveckling i huvudsak inom försäljning, teknisk utveckling, marknadsföring och projektledning samt därmed förenlig verksamhet. Därtill projektledning och hantverk inom bygg och fastighetssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Joakim José Karl W (styrelseledamot)
- Eva Margareta W (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JoWial AB för organisationsnummer?
JoWial AB har organisationsnummer 559268-4988 (5592684988).
Var ligger JoWial AB?
JoWial AB har sin registrerade adress Illerbacken 2, 18145 Lidingö.
Vilken bransch är JoWial AB verksamt i?
JoWial AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JoWial AB?
JoWial AB hade en nettoomsättning på 852 264 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår JoWial AB någon utdelning?
Styrelsen i JoWial AB föreslog en utdelning på 105 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.