
RAMS BARBERS AB
RAMS BARBERS AB har organisationsnummer 559268-5720 (5592685720)
Aktiebolag • Org.nr: 559268-5720
Om företaget
RAMS BARBERS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungälv. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan it- och dataverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62900). Sidoverksamheter inkluderar frisörer och barberare och datakonsultverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som herrkappning. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,3 av 5 från 19 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 3 903 471 kr räkenskapsåret 2025 (3 971 209 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RAMS BARBERS AB 3 903 471 kr och redovisade ett resultat på 4 069 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, under branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 10,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,5 procent). Kassalikviditeten var 65,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 241,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 15,7 procent | 0,3 procent till 37,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 14,6 procent | 0,2 procent till 36,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 10,0 procent | 67,5 procent | 36,7 procent till 89,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 65,5 procent | 241,9 procent | 129,4 procent till 634,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 procent | 6,4 procent | -10,6 procent till 45,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,7 procent | 2,4 procent | -29,1 procent till 27,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 781 000 kr | 939 000 kr | 557 000 kr till 1 698 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 407 000 kr | 600 000 kr | 267 000 kr till 884 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 av 213 aktiebolag inom annan it- och dataverksamhet.
- Plats 4 av 24 aktiebolag inom annan it- och dataverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 3 313 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 8 027 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 45 781 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,8 procent | 0,5 procent | -5,4 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 0,2 procent | -5,5 procent | 0,1 procent |
| Soliditet | 8,7 procent | 8,0 procent | 9,5 procent | 10,0 procent |
| Kassalikviditet | 71,8 procent | 22,7 procent | 40,3 procent | 65,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,5 procent | 7,4 procent | -255,9 procent | 4,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 86,6 procent | - | -1,7 procent |
| Omsättning per anställd | 347 000 kr | 647 000 kr | 794 000 kr | 781 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 237 000 kr | 533 000 kr | 518 000 kr | 407 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älvebacken 3344248 Kungälv
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Älvebacken 33 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva frisörsalong samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 734 852 kr | 3 237 251 kr | 3 971 209 kr | 3 903 471 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 251 578 kr | 429 649 kr | 226 224 kr | 86 905 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 109 178 kr | 72 917 kr | 931 925 kr | 859 033 kr |
| Övriga externa kostnader | 590 266 kr | 724 916 kr | 701 402 kr | 763 191 kr |
| Personalkostnader | 1 186 062 kr | 2 666 220 kr | 2 592 015 kr | 2 033 272 kr |
| Avskrivningar | 35 441 kr | 118 317 kr | 156 425 kr | 194 863 kr |
| Rörelseresultat | 65 483 kr | 17 300 kr | -215 967 kr | 27 273 kr |
| Ränteintäkter | - | 22 kr | 1 984 kr | -761 kr |
| Räntekostnader | 15 718 kr | 9 647 kr | 2 989 kr | 22 443 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 49 765 kr | 7 675 kr | -216 972 kr | 4 069 kr |
| Skatt | 12 976 kr | 2 756 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 36 789 kr | 4 919 kr | -216 972 kr | 4 069 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 348 227 kr | 594 091 kr | 554 444 kr | 443 813 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 313 043 kr | 594 091 kr | 554 444 kr | 443 813 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 184 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 361 778 kr | 237 115 kr | 334 008 kr | 444 979 kr |
| Varulager | 55 786 kr | 63 284 kr | 64 581 kr | 76 534 kr |
| Kortfristiga fordringar | 124 908 kr | 135 614 kr | 192 643 kr | 220 217 kr |
| Kassa och bank | 181 084 kr | 38 217 kr | 76 784 kr | 148 228 kr |
| Summa tillgångar | 710 005 kr | 831 206 kr | 888 452 kr | 888 792 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 61 789 kr | 66 708 kr | 84 772 kr | 88 841 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 36 789 kr | 276 744 kr | 59 772 kr |
| Årets resultat | 36 789 kr | 4 919 kr | -216 972 kr | 4 069 kr |
| Kortfristiga skulder | 426 202 kr | 764 498 kr | 667 956 kr | 562 220 kr |
| Leverantörsskulder | 4 563 kr | 509 kr | 104 946 kr | 133 498 kr |
| Skatteskulder | 21 494 kr | 37 189 kr | 71 135 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 346 647 kr | 509 015 kr | 229 662 kr | 194 519 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 710 005 kr | 831 206 kr | 888 452 kr | 888 792 kr |
Ur årsredovisningen
Företagat bedriver frisörsalong samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Reza A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RAMS BARBERS AB för organisationsnummer?
RAMS BARBERS AB har organisationsnummer 559268-5720 (5592685720).
Var ligger RAMS BARBERS AB?
RAMS BARBERS AB har sin registrerade adress Älvebacken 33, 44248 Kungälv.
Vilken bransch är RAMS BARBERS AB verksamt i?
RAMS BARBERS AB är registrerat i branschen annan it- och dataverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RAMS BARBERS AB?
RAMS BARBERS AB hade en nettoomsättning på 3 903 471 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RAMS BARBERS AB?
RAMS BARBERS AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.