4C Huntzinger Pizza AB

4C Huntzinger Pizza AB har organisationsnummer 559268-7585 (5592687585)

Aktiebolag • Org.nr: 559268-7585

RestaurangverksamhetStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

4C Huntzinger Pizza AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).

Ekonomi

0 krOmsättning▼ 100 procent
-99 460 krÅrets resultat
-Antal anställda
33,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (240 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte 4C Huntzinger Pizza AB 0 kr och redovisade ett resultat på -99 460 kr. Soliditeten var 33,9 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 151,2 procent, över branschens median (median 140,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet33,9 procent39,4 procent12,1 procent till 68,3 procentUnder branschens median
Kassalikviditet151,2 procent140,2 procent65,5 procent till 310,9 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital-112,0 procent13,1 procent-9,7 procent till 51,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-100,0 procent2,8 procent-8,6 procent till 18,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 8 618 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
  • Plats 1 656 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
  • Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal112,5 procent-
Vinstmarginal112,5 procent-
Soliditet30,4 procent33,9 procent
Kassalikviditet143,8 procent151,2 procent
Avkastning på eget kapital305,8 procent-112,0 procent
Omsättningstillväxt--100,0 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Vallhallavägen 128
11441 Stockholm

Bolag på samma adress

11 andra bolag har Vallhallavägen 128 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt äga och förvalta värdepapper.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning240 270 kr2 kr
Övriga rörelseintäkter307 646 kr116 697 kr
Övriga externa kostnader277 840 kr210 666 kr
Personalkostnader0 kr-
Avskrivningar0 kr-
Rörelseresultat270 076 kr-93 967 kr
Ränteintäkter94 kr1 009 kr
Räntekostnader224 kr6 502 kr
Resultat efter finansiella poster269 946 kr-99 460 kr
Årets resultat269 946 kr-99 460 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar0 kr-
Materiella anläggningstillgångar0 kr-
Finansiella anläggningstillgångar0 kr-
Omsättningstillgångar289 952 kr262 352 kr
Kortfristiga fordringar286 724 kr216 846 kr
Kassa och bank3 228 kr45 506 kr
Summa tillgångar289 952 kr262 352 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital88 284 kr88 824 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-206 662 kr163 284 kr
Årets resultat269 946 kr-99 460 kr
Kortfristiga skulder201 668 kr173 528 kr
Leverantörsskulder45 325 kr33 360 kr
Övriga kortfristiga skulder363 kr363 kr
Summa eget kapital och skulder289 952 kr262 352 kr

Företrädare

  • Andrea H (ordförande)
  • Adelle H

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-08-27
Registrerat hos Bolagsverket
4C Huntzinger Pizza AB
2020-08-28
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har 4C Huntzinger Pizza AB för organisationsnummer?

4C Huntzinger Pizza AB har organisationsnummer 559268-7585 (5592687585).

Var ligger 4C Huntzinger Pizza AB?

4C Huntzinger Pizza AB har sin registrerade adress Vallhallavägen 128, 11441 Stockholm.

Vilken bransch är 4C Huntzinger Pizza AB verksamt i?

4C Huntzinger Pizza AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter 4C Huntzinger Pizza AB?

4C Huntzinger Pizza AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-08-27
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar