Dennis Byggtjänst AB
Dennis Byggtjänst AB har organisationsnummer 559269-4565 (5592694565)
Aktiebolag • Org.nr: 559269-4565
Om företaget
Dennis Byggtjänst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Fjärås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 18 procent till 2 972 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 512 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dennis Byggtjänst AB 2 972 000 kr och redovisade ett resultat på 294 595 kr. Rörelsemarginalen var 16,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 60,5 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 391,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,5 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,7 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,5 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 391,0 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 54,3 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 18,3 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 972 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 628 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 554 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 19 av 79 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Kungsbacka.
- Plats 541 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 847 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 58 552 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 8,4 procent | 9,6 procent | 5,7 procent | 16,5 procent |
| Vinstmarginal | 21,0 procent | 8,4 procent | 9,6 procent | 5,9 procent | 16,7 procent |
| Soliditet | 46,5 procent | 71,7 procent | 75,7 procent | 58,1 procent | 60,5 procent |
| Kassalikviditet | 187,0 procent | 353,6 procent | 411,7 procent | 238,5 procent | 391,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 procent | 41,4 procent | 36,4 procent | 21,6 procent | 54,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 32,7 procent | -17,3 procent | 22,4 procent | 18,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 870 000 kr | 2 482 000 kr | 2 053 000 kr | 2 512 000 kr | 2 972 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 277 000 kr | 665 000 kr | 694 000 kr | 690 000 kr | 628 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stockaredsvägen 6443975 Fjärås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är bygg- och anläggningsarbeten såsom, reparation och nybyggnation av byggnader, handel med byggmaterial, snickeriarbeten och därtill förekommande arbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 870 249 kr | 2 481 895 kr | 2 052 678 kr | 2 512 414 kr | 2 971 953 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 85 534 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 114 480 kr | 202 966 kr | 152 829 kr | 245 495 kr | 227 373 kr |
| Personalkostnader | 277 468 kr | 665 023 kr | 694 142 kr | 690 460 kr | 628 463 kr |
| Rörelseresultat | 392 257 kr | 207 694 kr | 197 382 kr | 142 222 kr | 489 937 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 262 kr | 6 741 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 94 kr | 309 kr | 138 kr | 442 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 392 252 kr | 207 600 kr | 197 073 kr | 149 346 kr | 496 236 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -124 624 kr |
| Skatt | 83 941 kr | 42 852 kr | 40 866 kr | 31 019 kr | 77 017 kr |
| Årets resultat | 308 311 kr | 164 748 kr | 156 207 kr | 118 327 kr | 294 595 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 716 524 kr | 555 043 kr | 566 982 kr | 942 948 kr | 895 920 kr |
| Kortfristiga fordringar | 328 824 kr | 80 479 kr | 149 921 kr | 357 008 kr | 244 206 kr |
| Kassa och bank | 387 700 kr | 474 564 kr | 415 840 kr | 585 940 kr | 651 714 kr |
| Summa tillgångar | 716 524 kr | 555 043 kr | 566 982 kr | 942 948 kr | 895 920 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 333 311 kr | 398 059 kr | 429 267 kr | 547 593 kr | 542 189 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 208 311 kr | 248 060 kr | 404 266 kr | 222 594 kr |
| Årets resultat | 308 311 kr | 164 748 kr | 156 207 kr | 118 327 kr | 294 595 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 124 624 kr |
| Kortfristiga skulder | 383 213 kr | 156 984 kr | 137 715 kr | 395 355 kr | 229 107 kr |
| Leverantörsskulder | 218 311 kr | 30 983 kr | 67 756 kr | 179 848 kr | 123 097 kr |
| Skatteskulder | 75 061 kr | 23 950 kr | 4 137 kr | 0 kr | 35 818 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 841 kr | 101 275 kr | 65 768 kr | 151 919 kr | 66 656 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 716 524 kr | 555 043 kr | 566 982 kr | 942 948 kr | 895 920 kr |
Företrädare
- Dennis Ö
Undertecknad i Fjärås 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dennis Byggtjänst AB för organisationsnummer?
Dennis Byggtjänst AB har organisationsnummer 559269-4565 (5592694565).
Var ligger Dennis Byggtjänst AB?
Dennis Byggtjänst AB har sin registrerade adress Stockaredsvägen 64, 43975 Fjärås.
Vilken bransch är Dennis Byggtjänst AB verksamt i?
Dennis Byggtjänst AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dennis Byggtjänst AB?
Dennis Byggtjänst AB hade en nettoomsättning på 2 972 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Dennis Byggtjänst AB?
Dennis Byggtjänst AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Dennis Byggtjänst AB någon utdelning?
Styrelsen i Dennis Byggtjänst AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.