C-J Nilsson AB
C-J Nilsson AB har organisationsnummer 559270-0016
Aktiebolag • Org.nr: 559270-0016
Om företaget
C-J Nilsson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gnesta. Verksamheten startade 2020 och har 6 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01620). Sidoverksamheter inkluderar skogsskötsel, jakt och stödverksamhet i anslutning härtill och murarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 12 procent till 2 379 606 kr räkenskapsåret 2025 (2 702 447 kr föregående år).
Adress
Taffsnäs Gård 164691 Gnesta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva hovslageri, plåtslageri samt häst, jordbruk och skogsverksamhet. Konsult inom jakt och viltvård därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 097 853 kr | 1 858 713 kr | 1 880 210 kr | 2 702 447 kr | 2 379 606 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 601 819 kr | 1 683 kr | 1 333 kr | 458 521 kr | 572 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 273 366 kr | 230 674 kr | 254 073 kr | 150 125 kr | 816 121 kr |
| Övriga externa kostnader | 219 224 kr | 228 033 kr | 278 179 kr | 947 858 kr | 403 709 kr |
| Personalkostnader | 481 974 kr | 666 364 kr | 715 069 kr | 979 458 kr | 1 062 800 kr |
| Avskrivningar | 870 400 kr | 290 400 kr | 297 660 kr | 420 400 kr | 420 400 kr |
| Rörelseresultat | 854 708 kr | 444 925 kr | 336 562 kr | 663 127 kr | -322 852 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 14 739 kr | 27 458 kr | 4 112 kr |
| Räntekostnader | 39 575 kr | 66 381 kr | 43 234 kr | 83 459 kr | 17 790 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 815 133 kr | 378 544 kr | 308 067 kr | 607 126 kr | -336 530 kr |
| Skatt | 174 437 kr | 77 979 kr | 63 460 kr | 125 066 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 640 696 kr | 300 565 kr | 244 607 kr | 482 060 kr | -336 530 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 161 600 kr | 871 200 kr | 609 840 kr | 1 363 140 kr | 942 740 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 161 600 kr | 871 200 kr | 609 840 kr | 1 363 140 kr | 942 740 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 008 595 kr | 1 463 647 kr | 1 644 198 kr | 1 713 767 kr | 1 396 149 kr |
| Kortfristiga fordringar | 260 071 kr | 505 998 kr | 419 036 kr | 444 615 kr | 454 636 kr |
| Kassa och bank | 748 524 kr | 957 649 kr | 1 225 162 kr | 1 269 152 kr | 941 513 kr |
| Summa tillgångar | 2 170 195 kr | 2 334 847 kr | 2 254 038 kr | 3 076 907 kr | 2 338 889 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 665 696 kr | 966 261 kr | 1 210 868 kr | 1 692 928 kr | 1 356 398 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 640 696 kr | 941 261 kr | 1 185 868 kr | 1 667 928 kr |
| Årets resultat | 640 696 kr | 300 565 kr | 244 607 kr | 482 060 kr | -336 530 kr |
| Kortfristiga skulder | 962 832 kr | 1 156 919 kr | 1 043 170 kr | 950 646 kr | 649 158 kr |
| Leverantörsskulder | - | 23 253 kr | 0 kr | 9 982 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 174 437 kr | 252 416 kr | 136 520 kr | 183 506 kr | 119 500 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 773 396 kr | 866 250 kr | 891 650 kr | 742 158 kr | 529 657 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 170 195 kr | 2 334 847 kr | 2 254 038 kr | 3 076 907 kr | 2 338 889 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Gnesta skall bedriva hovslageri, plåtslageri samt häst, jordbruk och skogsverksamhet. Konsult inom jakt och viltvård därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Carl-Johan N (styrelseordförande)
Undertecknad i Gnesta 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-04
- Status
- Verksam