JDS Bränsleteknik AB
JDS Bränsleteknik AB har organisationsnummer 559270-2525 (5592702525)
Aktiebolag • Org.nr: 559270-2525
Om företaget
JDS Bränsleteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mariestad. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av andra pumpar och kompressorer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 28130).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 85 procent till 5 312 789 kr räkenskapsåret 2025 (2 869 843 kr föregående år).
Den ökade omsättningen under året förklaras främst av större uppdrag där materialkostnader utgör en
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JDS Bränsleteknik AB 5 312 789 kr och redovisade ett resultat på 133 714 kr. Rörelsemarginalen var 2,7 procent, under branschens median (median 7,7 procent). Soliditeten var -47,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,1 procent). Kassalikviditeten var 94,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 200,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 7,7 procent | -0,2 procent till 17,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | 7,6 procent | -0,6 procent till 17,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | -47,5 procent | 53,1 procent | 27,6 procent till 79,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 94,8 procent | 200,1 procent | 96,8 procent till 466,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 85,1 procent | 0,1 procent | -21,1 procent till 20,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 5 313 000 kr | 1 795 000 kr | 993 000 kr till 2 733 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 941 000 kr | 627 000 kr | 448 000 kr till 783 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 av 18 aktiebolag inom tillverkning av andra pumpar och kompressorer.
- Plats 46 av 445 aktiebolag med säte i Mariestad.
- Plats 6 206 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 34 875 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,2 procent | -2,7 procent | -1,6 procent | -2,9 procent | 2,7 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | -2,9 procent | -2,2 procent | -4,2 procent | 2,5 procent |
| Soliditet | 2,0 procent | -9,6 procent | -23,6 procent | -42,8 procent | -47,5 procent |
| Kassalikviditet | 112,2 procent | 148,5 procent | 153,8 procent | 104,2 procent | 94,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -11,9 procent | - | - | - | - |
| Omsättningstillväxt | - | 0,9 procent | -31,3 procent | -52,4 procent | 85,1 procent |
| Omsättning per anställd | 2 899 000 kr | 2 925 000 kr | 2 009 000 kr | 2 870 000 kr | 5 313 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 736 000 kr | 638 000 kr | 447 000 kr | 892 000 kr | 941 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lyckans väg 1454236 Mariestad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva montage och försäljning av vvs artiklar samt försäljning av drivmedelspumpar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 698 492 kr | 8 775 902 kr | 6 025 829 kr | 2 869 843 kr | 5 312 789 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 15 759 kr | 95 399 kr | 28 358 kr | 24 673 kr | 1 494 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 5 750 665 kr | 3 665 010 kr | 1 093 993 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 459 828 kr | 1 420 925 kr | 1 104 684 kr | 963 191 kr | 461 257 kr |
| Personalkostnader | 2 209 435 kr | 1 914 395 kr | 1 342 388 kr | 891 554 kr | 940 715 kr |
| Avskrivningar | 25 970 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 14 867 kr | -237 981 kr | -97 895 kr | -82 407 kr | 143 475 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 390 kr | 149 kr | 991 kr |
| Räntekostnader | 13 294 kr | 17 960 kr | 35 667 kr | 38 367 kr | 10 752 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 573 kr | -255 941 kr | -133 172 kr | -120 625 kr | 133 714 kr |
| Skatt | 6 882 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -5 309 kr | -255 941 kr | -133 172 kr | -120 625 kr | 133 714 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 338 030 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 338 030 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 846 891 kr | 2 195 619 kr | 1 456 780 kr | 1 086 509 kr | 698 169 kr |
| Varulager | 496 165 kr | 525 000 kr | 485 000 kr | 325 000 kr | 255 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 110 744 kr | 1 670 619 kr | 971 780 kr | 761 509 kr | 268 332 kr |
| Kassa och bank | 239 982 kr | 0 kr | - | - | 174 837 kr |
| Summa tillgångar | 2 184 921 kr | 2 195 619 kr | 1 456 780 kr | 1 086 509 kr | 698 169 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 44 691 kr | -211 250 kr | -344 422 kr | -465 047 kr | -331 334 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -5 309 kr | -261 250 kr | -394 422 kr | -515 048 kr |
| Årets resultat | -5 309 kr | -255 941 kr | -133 172 kr | -120 625 kr | 133 714 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 204 355 kr | 1 124 694 kr | 631 859 kr | 730 757 kr | 467 379 kr |
| Leverantörsskulder | 865 295 kr | 802 099 kr | 371 634 kr | 603 137 kr | 151 160 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | 6 320 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 175 408 kr | 232 005 kr | 199 742 kr | 127 620 kr | 281 385 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 184 921 kr | 2 195 619 kr | 1 456 780 kr | 1 086 509 kr | 698 169 kr |
Företrädare
- David S (styrelseledamot)
Undertecknad i Mariestad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JDS Bränsleteknik AB för organisationsnummer?
JDS Bränsleteknik AB har organisationsnummer 559270-2525 (5592702525).
Var ligger JDS Bränsleteknik AB?
JDS Bränsleteknik AB har sin registrerade adress Lyckans väg 14, 54236 Mariestad.
Vilken bransch är JDS Bränsleteknik AB verksamt i?
JDS Bränsleteknik AB är registrerat i branschen tillverkning av andra pumpar och kompressorer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JDS Bränsleteknik AB?
JDS Bränsleteknik AB hade en nettoomsättning på 5 312 789 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JDS Bränsleteknik AB?
JDS Bränsleteknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mariestad
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.