Bemic Casting AB
Bemic Casting AB har organisationsnummer 559270-4042 (5592704042)
Aktiebolag • Org.nr: 559270-4042
Om företaget
Bemic Casting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lagan. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som gjutning av lättmetall enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 24530). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med verktygsmaskiner, partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner, konsultverksamhet avseende företags organisation och icke-specialiserad provisionshandel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 2 189 329 kr räkenskapsåret 2025 (1 897 809 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bemic Casting AB 2 189 329 kr och redovisade ett resultat på 479 581 kr. Rörelsemarginalen var 24,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,5 procent). Soliditeten var 27,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,0 procent). Kassalikviditeten var 87,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 170,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,7 procent | 3,5 procent | -2,2 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 24,8 procent | 3,4 procent | -1,7 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 27,2 procent | 50,0 procent | 27,6 procent till 77,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 87,9 procent | 170,4 procent | 102,4 procent till 330,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 57,1 procent | 6,5 procent | -1,2 procent till 16,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 15,4 procent | 1,7 procent | -12,9 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 av 12 aktiebolag inom gjutning av lättmetall.
- Plats 193 av 615 aktiebolag med säte i Ljungby.
- Plats 1 108 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 77 943 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,3 procent | 24,6 procent | 39,8 procent | 9,1 procent | 24,7 procent |
| Vinstmarginal | 37,3 procent | 24,6 procent | 39,5 procent | 9,7 procent | 24,8 procent |
| Soliditet | 47,0 procent | 42,6 procent | 42,7 procent | 21,0 procent | 27,2 procent |
| Kassalikviditet | 237,4 procent | 308,2 procent | 317,4 procent | 83,6 procent | 87,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,3 procent | 54,2 procent | 96,3 procent | 89,4 procent | 57,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -20,2 procent | 80,6 procent | -21,4 procent | 15,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björkgatan 534150 Lagan
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Björkgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Tillverkning och försäljning av gjutna stålprodukter för verkstads industrin och därmed förenlig verksamhet. Bedriva handel med verkstad och entrepenadsmaskiner, metaller och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 676 196 kr | 1 336 964 kr | 2 414 315 kr | 1 897 809 kr | 2 189 329 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 43 000 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 899 694 kr | 2 986 kr | - | - | 1 355 kr |
| Övriga externa kostnader | 64 292 kr | 241 311 kr | 118 005 kr | 511 743 kr | 285 275 kr |
| Personalkostnader | - | - | 740 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 87 732 kr | 36 522 kr | 71 573 kr | 226 321 kr | 284 091 kr |
| Rörelseresultat | 624 478 kr | 329 397 kr | 960 050 kr | 173 030 kr | 541 774 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr | 783 kr | 15 662 kr | 6 637 kr |
| Räntekostnader | - | 443 kr | 6 254 kr | 4 989 kr | 6 330 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 624 478 kr | 328 960 kr | 954 579 kr | 183 703 kr | 542 081 kr |
| Bokslutsdispositioner | -180 000 kr | -50 888 kr | -229 614 kr | 460 502 kr | 63 139 kr |
| Skatt | 95 687 kr | 57 883 kr | 149 986 kr | 134 897 kr | 125 639 kr |
| Årets resultat | 348 791 kr | 220 189 kr | 574 979 kr | 509 308 kr | 479 581 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 221 368 kr | 331 846 kr | 312 273 kr | 753 952 kr | 863 861 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 221 368 kr | 294 846 kr | 223 273 kr | 611 952 kr | 327 861 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 37 000 kr | 89 000 kr | 142 000 kr | 536 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 574 319 kr | 623 133 kr | 1 087 621 kr | 1 959 978 kr | 2 226 271 kr |
| Varulager | - | - | 193 060 kr | 193 060 kr | 193 060 kr |
| Kortfristiga fordringar | 320 393 kr | 149 563 kr | 64 660 kr | 304 240 kr | 823 714 kr |
| Kassa och bank | 253 926 kr | 473 570 kr | 829 901 kr | 1 462 678 kr | 1 209 497 kr |
| Summa tillgångar | 795 687 kr | 954 979 kr | 1 399 894 kr | 2 713 930 kr | 3 090 132 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 373 791 kr | 406 430 kr | 597 158 kr | 569 467 kr | 839 498 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 161 241 kr | -2 821 kr | 35 159 kr | 334 917 kr |
| Årets resultat | 348 791 kr | 220 189 kr | 574 979 kr | 509 308 kr | 479 581 kr |
| Obeskattade reserver | 180 000 kr | 230 888 kr | 460 502 kr | 0 kr | -63 139 kr |
| Kortfristiga skulder | 241 896 kr | 202 161 kr | 281 873 kr | 2 113 287 kr | 2 313 773 kr |
| Leverantörsskulder | 80 283 kr | 38 591 kr | 26 131 kr | 60 241 kr | 1 208 kr |
| Skatteskulder | 95 687 kr | 153 570 kr | 207 869 kr | 153 793 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 773 kr | 0 kr | 37 873 kr | 1 889 253 kr | 2 302 565 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 795 687 kr | 954 979 kr | 1 399 894 kr | 2 713 930 kr | 3 090 132 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget köper och säljer gjutna stålprodukter och metaller samt bredriver handel med verkstads- och entreprenadmaskiner.
Företrädare
- Daniel C (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bemic Casting AB för organisationsnummer?
Bemic Casting AB har organisationsnummer 559270-4042 (5592704042).
Var ligger Bemic Casting AB?
Bemic Casting AB har sin registrerade adress Björkgatan 5, 34150 Lagan.
Vilken bransch är Bemic Casting AB verksamt i?
Bemic Casting AB är registrerat i branschen gjutning av lättmetall enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bemic Casting AB?
Bemic Casting AB hade en nettoomsättning på 2 189 329 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Bemic Casting AB någon utdelning?
Styrelsen i Bemic Casting AB föreslog en utdelning på 257 920 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ljungby
- Län
- Kronobergs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.