Aktiebolaget Brass Buttons
Aktiebolaget Brass Buttons har organisationsnummer 559270-8167 (5592708167)
Aktiebolag • Org.nr: 559270-8167
Detaljhandel via internet eller postorder med kläderStockholm
Om företaget
Aktiebolaget Brass Buttons är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47712).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 548 535 kr räkenskapsåret 2025 (628 060 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aktiebolaget Brass Buttons 548 535 kr och redovisade ett resultat på -177 291 kr. Rörelsemarginalen var -31,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,4 procent). Soliditeten var 20,4 procent, under branschens median (median 53,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -31,8 procent | 2,4 procent | -15,1 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -32,3 procent | 2,1 procent | -15,8 procent till 11,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 20,4 procent | 53,4 procent | 15,9 procent till 89,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -59,3 procent | -8,1 procent | -62,9 procent till 13,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,7 procent | -5,2 procent | -38,1 procent till 21,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 220 av 861 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
- Plats 74 av 266 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder med säte i Stockholm.
- Plats 34 411 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 61 660 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 185 429 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,9 procent | 2,5 procent | -29,9 procent | -44,1 procent | -31,8 procent |
| Vinstmarginal | -3,9 procent | 2,5 procent | -29,8 procent | -44,1 procent | -32,3 procent |
| Soliditet | 3,9 procent | 5,1 procent | -19,7 procent | -14,5 procent | 20,4 procent |
| Kassalikviditet | 2979,0 procent | 1061,1 procent | 1558,3 procent | 20698,1 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -60,4 procent | 24,9 procent | - | - | -59,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -13,3 procent | 34,0 procent | 11,3 procent | -12,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsholmstorg 3C, 2trc/o c/o David Söderberg
11221 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kungsholmstorg 3C, 2tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel, förvaltning och utveckling av fast egendom, handel med värdepapper, finans- och kapitalförvaltning, konsultverksamhet inom managementområdet, produktion, marknadsföring och försäljning av tjänster inom dataområdet, handel inom mode samt sport- och fritidsartiklar, samt därmed förenlig verksamhet. Dock ska inte bedrivas sådan verksamhet som avses i bankrörelselagen eller lagen om kreditmarknadsinstitut.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 485 394 kr | 420 866 kr | 564 060 kr | 628 060 kr | 548 535 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 328 162 kr | 413 691 kr | 178 836 kr | 1 276 855 kr | 449 631 kr |
| Övriga externa kostnader | 174 863 kr | 177 105 kr | 328 275 kr | 377 789 kr | 276 315 kr |
| Personalkostnader | 1 190 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -18 821 kr | 10 344 kr | -168 421 kr | -276 887 kr | -174 672 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 129 kr | 0 kr | -2 619 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 211 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -18 821 kr | 10 346 kr | -168 292 kr | -277 098 kr | -177 291 kr |
| Årets resultat | -18 821 kr | 10 346 kr | -168 292 kr | -277 098 kr | -177 291 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 115 000 kr | 115 000 kr | 115 000 kr | 115 000 kr | 115 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 680 763 kr | 702 533 kr | 529 225 kr | 1 433 463 kr | 1 350 118 kr |
| Varulager | 246 303 kr | 426 577 kr | 202 122 kr | 951 819 kr | 954 558 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 339 kr | 5 158 kr | 13 777 kr | 24 844 kr | 19 410 kr |
| Kassa och bank | 421 121 kr | 270 798 kr | 313 326 kr | 456 800 kr | 376 150 kr |
| Summa tillgångar | 795 763 kr | 817 533 kr | 644 225 kr | 1 548 463 kr | 1 465 118 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 31 179 kr | 41 526 kr | -126 766 kr | -223 864 kr | 298 845 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 230 000 kr | 230 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -18 820 kr | -8 474 kr | -176 766 kr | 246 136 kr |
| Årets resultat | -18 821 kr | 10 346 kr | -168 292 kr | -277 098 kr | -177 291 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 584 kr | 26 007 kr | 20 991 kr | 2 327 kr | -3 727 kr |
| Leverantörsskulder | 13 788 kr | 24 737 kr | 18 538 kr | -126 kr | -6 180 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 796 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 795 763 kr | 817 533 kr | 644 225 kr | 1 548 463 kr | 1 465 118 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget Brass Buttons, org nr 559270-8167, har sitt säte i Stockholm Stad. Rörelsen omfattar handel med svenskproducerade underställ i merinoull under varumärket ”Trumpet Woolwear”. Försäljningen sker genom egen e-handel (www.trumpetwool.com).
Räkenskapsåret har präglats av ett utmanande marknadsläge med fortsatt försiktighet bland konsumenter. Efterfrågan på företagets produkter har funnits, men kundernas köpbeteende har varit återhållsamt, vilket påverkat försäljningsvolymerna.
Under räkenskapsåret har aktieägarna lämnat ovillkorade aktieägartillskott om totalt 700 000 kronor. Tillskotten har tillförts bolaget genom omvandling av befintliga aktieägarlån samt genom ytterligare ovillkorade tillskott i syfte att stärka bolagets egna kapital och långsiktiga finansiella ställning.
Företrädare
- David S (styrelseledamot och verkställande direktör)
- Niklas B (ordförande)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aktiebolaget Brass Buttons för organisationsnummer?
Aktiebolaget Brass Buttons har organisationsnummer 559270-8167 (5592708167).
Var ligger Aktiebolaget Brass Buttons?
Aktiebolaget Brass Buttons har sin registrerade adress Kungsholmstorg 3C, 2tr, 11221 Stockholm.
Vilken bransch är Aktiebolaget Brass Buttons verksamt i?
Aktiebolaget Brass Buttons är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aktiebolaget Brass Buttons?
Aktiebolaget Brass Buttons hade en nettoomsättning på 548 535 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.