Hjärtenholm Entreprenad AB
Hjärtenholm Entreprenad AB har organisationsnummer 559271-2235 (5592712235)
Aktiebolag • Org.nr: 559271-2235
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerAlvesta
Om företaget
Hjärtenholm Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alvesta. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 112 000 kr räkenskapsåret 2025 (108 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hjärtenholm Entreprenad AB 112 000 kr och redovisade ett resultat på 30 108 kr. Rörelsemarginalen var 42,3 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 8,7 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 110,4 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,3 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 42,1 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 8,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 110,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,9 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 356 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 10 av 11 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Alvesta.
- Plats 241 av 332 aktiebolag med säte i Alvesta.
- Plats 3 184 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 244 518 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -103,9 procent | 42,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -104,7 procent | 42,1 procent |
| Soliditet | 2,7 procent | 2,8 procent | 3,0 procent | 7,6 procent | 8,7 procent |
| Kassalikviditet | 3127,9 procent | 640,1 procent | 77,7 procent | 388,8 procent | 110,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | 1,7 procent | -163,7 procent | 60,2 procent | 27,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 3,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hjärtenholmsvägen 2634230 Alvesta
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hjärtenholmsvägen 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 108 000 kr | 112 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 28 800 kr | 9 600 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 120 kr | 17 757 kr | 19 640 kr | 189 054 kr | 33 481 kr |
| Avskrivningar | 20 639 kr | 31 150 kr | 31 150 kr | 31 150 kr | 31 150 kr |
| Rörelseresultat | 8 041 kr | -39 307 kr | -50 790 kr | -112 204 kr | 47 369 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 15 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | - | - | 33 kr | 865 kr | 192 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 8 041 kr | -39 307 kr | -50 823 kr | -113 054 kr | 47 182 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 40 000 kr | 0 kr | 160 000 kr | -10 000 kr |
| Skatt | 1 720 kr | 142 kr | 0 kr | - | 7 074 kr |
| Årets resultat | 6 321 kr | 551 kr | -50 823 kr | 46 946 kr | 30 108 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 091 861 kr | 1 060 711 kr | 1 029 561 kr | 998 411 kr | 1 167 261 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 091 861 kr | 1 060 711 kr | 1 029 561 kr | 998 411 kr | 967 261 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 53 800 kr | 58 458 kr | 20 772 kr | 31 882 kr | 80 678 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 800 kr | 40 138 kr | 2 452 kr | 1 875 kr | 99 kr |
| Kassa och bank | 25 000 kr | 18 320 kr | 18 320 kr | 30 007 kr | 80 579 kr |
| Summa tillgångar | 1 145 661 kr | 1 119 169 kr | 1 050 333 kr | 1 030 293 kr | 1 247 939 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 31 321 kr | 31 872 kr | 31 049 kr | 77 995 kr | 108 103 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 6 321 kr | 56 872 kr | 6 049 kr | 52 995 kr |
| Årets resultat | 6 321 kr | 551 kr | -50 823 kr | 46 946 kr | 30 108 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 10 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 720 kr | 9 132 kr | 26 749 kr | 8 201 kr | 73 076 kr |
| Skatteskulder | 1 720 kr | 9 132 kr | 11 250 kr | 2 264 kr | 14 951 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 15 499 kr | 937 kr | 52 125 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 145 661 kr | 1 119 169 kr | 1 050 333 kr | 1 030 293 kr | 1 247 939 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, som har sitt säte i Kronobergs län, Alvesta kommun, bedriver fastighetsförvaltning och äger fastigheten Alvesta 14:48. Bolaget är helägt av Staffan och Bo Rör AB, 556731-9388. Bolaget har under räkenskapsåret ej utbetalat några löner eller andra ersättningar.
Ej återbetalade villkorade aktieägartillskott uppgår på balansdagen till 50 000 (50 000).
Företrädare
- Staffan G (styrelseordförande)
- Bo D (styrelseledamot)
Undertecknad i Alvesta 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hjärtenholm Entreprenad AB för organisationsnummer?
Hjärtenholm Entreprenad AB har organisationsnummer 559271-2235 (5592712235).
Var ligger Hjärtenholm Entreprenad AB?
Hjärtenholm Entreprenad AB har sin registrerade adress Hjärtenholmsvägen 26, 34230 Alvesta.
Vilken bransch är Hjärtenholm Entreprenad AB verksamt i?
Hjärtenholm Entreprenad AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hjärtenholm Entreprenad AB?
Hjärtenholm Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 112 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alvesta
- Län
- Kronobergs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.