Groundwork Group AB
Groundwork Group AB har organisationsnummer 559272-0279 (5592720279)
Aktiebolag • Org.nr: 559272-0279
Om företaget
Groundwork Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Myresjö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom grafisk design och visuell kommunikation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 72 procent till 1 170 000 kr räkenskapsåret 2025 (681 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Groundwork Group AB 1 170 000 kr och redovisade ett resultat på 80 963 kr. Rörelsemarginalen var 14,9 procent, över branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 22,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 119,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,9 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,3 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 22,0 procent | 58,9 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 119,1 procent | 260,4 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 78,0 procent | 11,3 procent | -10,1 procent till 46,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 71,8 procent | -2,6 procent | -31,1 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 170 000 kr | 849 000 kr | 485 000 kr till 1 322 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 407 000 kr | 505 000 kr | 243 000 kr till 718 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 861 av 3 044 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Vetlanda.
- Plats 246 av 542 aktiebolag med säte i Vetlanda.
- Plats 3 641 av 8 531 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 130 412 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,0 procent | -26,1 procent | 7,9 procent | 6,1 procent | 14,9 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | -26,8 procent | 5,6 procent | 2,2 procent | 12,3 procent |
| Soliditet | 19,5 procent | 23,0 procent | 33,0 procent | 38,8 procent | 22,0 procent |
| Kassalikviditet | 210,6 procent | 84,7 procent | 154,7 procent | 134,9 procent | 119,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 procent | -373,3 procent | 68,9 procent | 20,9 procent | 78,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,8 procent | 186,8 procent | -5,0 procent | 71,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 717 000 kr | 681 000 kr | 1 170 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 300 000 kr | 240 000 kr | 407 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Flisänsvägen 1357471 Myresjö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Flisänsvägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara produktion av rörliga medier, grafisk design och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 206 607 kr | 250 461 kr | 716 888 kr | 680 689 kr | 1 169 966 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 72 kr | 226 kr | 10 912 kr |
| Övriga externa kostnader | 179 546 kr | 307 210 kr | 310 137 kr | 356 025 kr | 552 051 kr |
| Personalkostnader | - | - | 300 294 kr | 240 479 kr | 407 013 kr |
| Avskrivningar | 6 438 kr | 8 393 kr | 8 393 kr | 12 180 kr | 13 527 kr |
| Rörelseresultat | 20 623 kr | -65 142 kr | 56 387 kr | 41 494 kr | 174 645 kr |
| Ränteintäkter | - | 28 kr | 164 kr | 248 kr | 486 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 1 884 kr | 16 850 kr | 26 537 kr | 31 599 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 357 kr | -66 998 kr | 39 701 kr | 15 205 kr | 143 532 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -44 155 kr |
| Skatt | 4 412 kr | 0 kr | - | - | 18 414 kr |
| Årets resultat | 2 945 kr | -66 998 kr | 39 701 kr | 15 205 kr | 80 963 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 35 527 kr | 27 134 kr | 18 741 kr | 31 804 kr | 78 399 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 527 kr | 27 134 kr | 18 741 kr | 31 804 kr | 78 399 kr |
| Omsättningstillgångar | 107 814 kr | 50 850 kr | 155 930 kr | 155 887 kr | 393 112 kr |
| Varulager | - | - | 29 153 kr | 15 126 kr | 7 797 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 531 kr | 26 027 kr | 60 033 kr | 130 380 kr | 189 367 kr |
| Kassa och bank | 75 547 kr | 24 775 kr | 66 696 kr | 10 333 kr | 195 900 kr |
| Summa tillgångar | 143 341 kr | 77 984 kr | 174 671 kr | 187 691 kr | 471 511 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 27 945 kr | 17 947 kr | 57 648 kr | 72 853 kr | 103 816 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 59 945 kr | -7 053 kr | 32 648 kr | -2 147 kr |
| Årets resultat | 2 945 kr | -66 998 kr | 39 701 kr | 15 205 kr | 80 963 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 44 155 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 192 kr | 60 037 kr | 81 967 kr | 104 338 kr | 323 540 kr |
| Leverantörsskulder | 1 342 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 4 412 kr | 4 412 kr | 0 kr | - | 8 839 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 35 438 kr | 45 625 kr | 47 966 kr | 52 339 kr | 232 702 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 143 341 kr | 77 984 kr | 174 671 kr | 187 691 kr | 471 511 kr |
Företrädare
- Jonas M
Undertecknad i Vetlanda 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Groundwork Group AB för organisationsnummer?
Groundwork Group AB har organisationsnummer 559272-0279 (5592720279).
Var ligger Groundwork Group AB?
Groundwork Group AB har sin registrerade adress Flisänsvägen 13, 57471 Myresjö.
Vilken bransch är Groundwork Group AB verksamt i?
Groundwork Group AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Groundwork Group AB?
Groundwork Group AB hade en nettoomsättning på 1 170 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Groundwork Group AB?
Groundwork Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vetlanda
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.