HEIA HOLDING AB
HEIA HOLDING AB har organisationsnummer 559272-6151 (5592726151)
Aktiebolag • Org.nr: 559272-6151
Om företaget
HEIA HOLDING AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sandared. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 369 procent till 535 000 kr räkenskapsåret 2025 (114 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HEIA HOLDING AB 535 000 kr och redovisade ett resultat på 402 109 kr. Rörelsemarginalen var 94,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 89,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 446,8 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 94,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 446,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 369,3 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 232 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 8 av 14 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Bollebygd.
- Plats 160 av 272 aktiebolag med säte i Bollebygd.
- Plats 30 839 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 186 724 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,8 procent | 89,4 procent | - | 58,6 procent | 94,5 procent |
| Vinstmarginal | 142,0 procent | 892,6 procent | - | -146,5 procent | 94,2 procent |
| Soliditet | 8,7 procent | 37,6 procent | 38,3 procent | 60,6 procent | 89,0 procent |
| Kassalikviditet | 20,8 procent | 136,7 procent | 33,1 procent | 263,4 procent | 446,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,8 procent | 77,9 procent | -4,0 procent | -14,4 procent | 25,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -45,5 procent | -76,2 procent | - | 369,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Snäckstigen 651832 Sandared
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom affärsutveckling och projektering, samt äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 223 500 kr | 122 000 kr | 29 000 kr | 114 000 kr | 535 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 115 kr | 12 903 kr | 24 778 kr | 47 147 kr | 29 254 kr |
| Rörelseresultat | 212 385 kr | 109 097 kr | 4 222 kr | 66 853 kr | 505 746 kr |
| Ränteintäkter | - | 25 kr | 882 kr | 1 377 kr | 853 kr |
| Räntekostnader | 32 636 kr | 33 641 kr | 58 566 kr | 24 830 kr | 3 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 318 449 kr | 1 089 105 kr | -53 462 kr | -166 600 kr | 503 599 kr |
| Skatt | 38 464 kr | 15 548 kr | 0 kr | - | 101 490 kr |
| Årets resultat | 279 985 kr | 1 073 557 kr | -53 462 kr | -166 600 kr | 402 109 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 275 267 kr | 2 952 267 kr | 2 952 267 kr | 1 510 600 kr | 890 600 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 275 267 kr | 2 952 267 kr | 2 952 267 kr | 1 510 600 kr | 890 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 221 458 kr | 718 948 kr | 507 385 kr | 399 554 kr | 863 187 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 500 kr | 100 964 kr | 74 243 kr | 105 159 kr | 400 008 kr |
| Kassa och bank | 174 958 kr | 617 984 kr | 433 142 kr | 294 395 kr | 463 179 kr |
| Summa tillgångar | 3 496 725 kr | 3 671 215 kr | 3 459 652 kr | 1 910 154 kr | 1 753 787 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 304 985 kr | 1 378 542 kr | 1 325 080 kr | 1 158 480 kr | 1 560 589 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 279 985 kr | 1 353 542 kr | 1 300 080 kr | 1 133 480 kr |
| Årets resultat | 279 985 kr | 1 073 557 kr | -53 462 kr | -166 600 kr | 402 109 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 066 369 kr | 526 006 kr | 1 534 572 kr | 151 674 kr | 193 198 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 869 kr | 12 734 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 38 464 kr | 54 012 kr | 0 kr | - | 64 475 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 832 257 kr | 454 248 kr | 1 493 167 kr | 151 674 kr | 128 723 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 496 725 kr | 3 671 215 kr | 3 459 652 kr | 1 910 154 kr | 1 753 787 kr |
Företrädare
- Annika P
Undertecknad i Borås 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HEIA HOLDING AB för organisationsnummer?
HEIA HOLDING AB har organisationsnummer 559272-6151 (5592726151).
Var ligger HEIA HOLDING AB?
HEIA HOLDING AB har sin registrerade adress Snäckstigen 6, 51832 Sandared.
Vilken bransch är HEIA HOLDING AB verksamt i?
HEIA HOLDING AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HEIA HOLDING AB?
HEIA HOLDING AB hade en nettoomsättning på 535 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår HEIA HOLDING AB någon utdelning?
Styrelsen i HEIA HOLDING AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Bollebygd
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.