PMH Hovslageri AB
PMH Hovslageri AB har organisationsnummer 559272-7001 (5592727001)
Aktiebolag • Org.nr: 559272-7001
Om företaget
PMH Hovslageri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01620).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 1 132 898 kr räkenskapsåret 2025 (989 351 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PMH Hovslageri AB 1 132 898 kr och redovisade ett resultat på 55 622 kr. Rörelsemarginalen var 8,1 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 27,8 procent, under branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 123,1 procent, under branschens median (median 200,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,1 procent | 4,9 procent | -3,5 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 4,6 procent | -5,2 procent till 17,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 27,8 procent | 48,3 procent | 19,4 procent till 72,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 123,1 procent | 200,7 procent | 92,4 procent till 386,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,7 procent | 9,1 procent | -19,7 procent till 41,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,5 procent | 1,8 procent | -16,1 procent till 17,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 190 av 597 aktiebolag inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel.
- Plats 4 av 6 aktiebolag inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel med säte i Vallentuna.
- Plats 515 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 44 510 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 134 837 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,8 procent | 8,1 procent |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | 6,2 procent |
| Soliditet | 40,2 procent | 27,8 procent |
| Kassalikviditet | 141,5 procent | 123,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,9 procent | 56,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 14,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mörbyvägen 19c/o c/o Paul Huber
18632 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hovslageri, smide och utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 01620Stödverksamhet avseende husdjursskötselHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 989 351 kr | 1 132 898 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 123 976 kr | 131 528 kr |
| Övriga externa kostnader | 224 833 kr | 245 344 kr |
| Personalkostnader | 497 157 kr | 652 657 kr |
| Avskrivningar | 6 703 kr | 11 491 kr |
| Rörelseresultat | 136 682 kr | 91 878 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 12 350 kr | 21 268 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 124 332 kr | 70 610 kr |
| Skatt | 23 698 kr | 14 988 kr |
| Årets resultat | 100 634 kr | 55 622 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 50 755 kr | 39 264 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 755 kr | 39 264 kr |
| Omsättningstillgångar | 278 873 kr | 313 504 kr |
| Kortfristiga fordringar | 231 363 kr | 244 537 kr |
| Kassa och bank | 47 510 kr | 68 967 kr |
| Summa tillgångar | 329 628 kr | 352 768 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 132 527 kr | 98 150 kr |
| Aktiekapital | 40 000 kr | 40 000 kr |
| Balanserat resultat | -8 107 kr | 2 528 kr |
| Årets resultat | 100 634 kr | 55 622 kr |
| Kortfristiga skulder | 197 101 kr | 254 618 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 11 519 kr |
| Skatteskulder | 49 608 kr | 70 707 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 63 745 kr | 78 394 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 329 628 kr | 352 768 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Vallentuna kommun registerades 2020 och brediver sedan dess hovslageri, smide och utbildning samt därmed förenligt verksamhet. Året 2022/2023 var omsättningen lägre på grund av studier.
Företrädare
- Paul H (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PMH Hovslageri AB för organisationsnummer?
PMH Hovslageri AB har organisationsnummer 559272-7001 (5592727001).
Var ligger PMH Hovslageri AB?
PMH Hovslageri AB har sin registrerade adress Mörbyvägen 19, 18632 Vallentuna.
Vilken bransch är PMH Hovslageri AB verksamt i?
PMH Hovslageri AB är registrerat i branschen stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PMH Hovslageri AB?
PMH Hovslageri AB hade en nettoomsättning på 1 132 898 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår PMH Hovslageri AB någon utdelning?
Styrelsen i PMH Hovslageri AB föreslog en utdelning på 58 150 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.