Magnus Strömberg Måleri AB
Magnus Strömberg Måleri AB har organisationsnummer 559272-7209 (5592727209)
Aktiebolag • Org.nr: 559272-7209
Om företaget
Magnus Strömberg Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Limhamn. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och diverse övrig stödverksamhet till företag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 2 963 243 kr räkenskapsåret 2025 (2 949 038 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Magnus Strömberg Måleri AB 2 963 243 kr och redovisade ett resultat på 204 281 kr. Rörelsemarginalen var 8,4 procent, över branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 51,2 procent, under branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 349,4 procent, över branschens median (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,4 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,8 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 51,2 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 349,4 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 17,0 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,5 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 516 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 15 av 60 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Malmö.
- Plats 1 951 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 6 706 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 58 710 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 33,6 procent | 21,8 procent | 11,9 procent | 8,4 procent |
| Vinstmarginal | 3,7 procent | 33,6 procent | 21,8 procent | 12,4 procent | 8,8 procent |
| Soliditet | 9,4 procent | 39,4 procent | 48,2 procent | 61,7 procent | 51,2 procent |
| Kassalikviditet | 103,8 procent | 217,4 procent | 317,0 procent | 732,5 procent | 349,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,0 procent | 87,7 procent | 38,6 procent | 17,8 procent | 17,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 57,1 procent | 12,1 procent | 0,8 procent | 0,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skånegatan 10 b21611 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Måleri och snickeri, entrepenad, försäljning, fastighetservice
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 660 969 kr | 2 609 336 kr | 2 926 180 kr | 2 949 038 kr | 2 963 243 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 8 882 kr | 1 870 kr | 2 712 kr | 1 448 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 44 166 kr | 78 326 kr | 192 883 kr | 125 320 kr |
| Övriga externa kostnader | 149 119 kr | 180 336 kr | 285 202 kr | 201 341 kr | 196 583 kr |
| Personalkostnader | 1 072 361 kr | 881 863 kr | 1 299 553 kr | 1 528 278 kr | 1 834 768 kr |
| Avskrivningar | 17 400 kr | 17 400 kr | 17 400 kr | 17 400 kr | 17 400 kr |
| Rörelseresultat | 61 742 kr | 876 055 kr | 638 893 kr | 350 783 kr | 248 222 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 465 kr | 20 813 kr | 12 156 kr |
| Räntekostnader | - | 65 kr | 2 242 kr | 5 788 kr | 708 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 61 742 kr | 875 990 kr | 637 116 kr | 365 808 kr | 259 670 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -218 000 kr | -162 086 kr | -96 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 13 212 kr | 135 558 kr | 100 169 kr | 59 972 kr | 55 389 kr |
| Årets resultat | 48 530 kr | 522 432 kr | 374 861 kr | 209 836 kr | 204 281 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 69 600 kr | 52 200 kr | 34 800 kr | 17 400 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 69 600 kr | 52 200 kr | 34 800 kr | 17 400 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 716 774 kr | 1 460 008 kr | 1 977 875 kr | 1 897 457 kr | 2 352 248 kr |
| Varulager | 7 770 kr | 7 320 kr | 6 870 kr | 6 870 kr | 6 870 kr |
| Kortfristiga fordringar | 210 531 kr | 967 731 kr | 764 128 kr | 645 141 kr | 1 770 984 kr |
| Kassa och bank | 498 473 kr | 484 957 kr | 1 206 877 kr | 1 245 446 kr | 544 394 kr |
| Summa tillgångar | 786 374 kr | 1 512 208 kr | 2 012 675 kr | 1 914 857 kr | 2 352 248 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 73 530 kr | 595 962 kr | 970 823 kr | 1 180 659 kr | 1 204 940 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 48 530 kr | 570 962 kr | 945 823 kr | 975 659 kr |
| Årets resultat | 48 530 kr | 522 432 kr | 374 861 kr | 209 836 kr | 204 281 kr |
| Obeskattade reserver | - | 218 000 kr | 380 086 kr | 476 086 kr | 476 086 kr |
| Kortfristiga skulder | 682 844 kr | 668 246 kr | 621 766 kr | 258 112 kr | 671 222 kr |
| Leverantörsskulder | -7 901 kr | 8 336 kr | 150 kr | 86 693 kr | 175 086 kr |
| Skatteskulder | 122 636 kr | 281 204 kr | 160 517 kr | -78 359 kr | -78 645 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 189 059 kr | 378 706 kr | 461 099 kr | 249 778 kr | 446 655 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 786 374 kr | 1 512 208 kr | 2 012 675 kr | 1 914 857 kr | 2 352 248 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom måleri, snickeri, entreprenad, försäljning och fastighetsservice. Företaget har sitt säte i Malmö kommun.
Företrädare
- Björn Magnus S (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö kommun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Magnus Strömberg Måleri AB för organisationsnummer?
Magnus Strömberg Måleri AB har organisationsnummer 559272-7209 (5592727209).
Var ligger Magnus Strömberg Måleri AB?
Magnus Strömberg Måleri AB har sin registrerade adress Skånegatan 10 b, 21611 Limhamn.
Vilken bransch är Magnus Strömberg Måleri AB verksamt i?
Magnus Strömberg Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Magnus Strömberg Måleri AB?
Magnus Strömberg Måleri AB hade en nettoomsättning på 2 963 243 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.