Funäsdalen 23:14 AB
Funäsdalen 23:14 AB har organisationsnummer 559273-5905 (5592735905)
Aktiebolag • Org.nr: 559273-5905
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerFunäsdalen
Om företaget
Funäsdalen 23:14 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Funäsdalen. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 60 000 kr räkenskapsåret 2025 (60 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Funäsdalen 23:14 AB 60 000 kr och redovisade ett resultat på 9 320 kr. Soliditeten var 4,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 3,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3,5 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,2 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 561 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 7 av 9 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Härjedalen.
- Plats 412 av 485 aktiebolag med säte i Härjedalen.
- Plats 3 984 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 257 144 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,5 procent | 2,3 procent | 3,0 procent | 3,9 procent | 4,7 procent |
| Kassalikviditet | 1,5 procent | 5,0 procent | 10,0 procent | 7,0 procent | 3,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,0 procent | 36,7 procent | 25,6 procent | 18,9 procent | 12,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rörosvägen 43c/o Agera Funäsdalen AB
84095 Funäsdalen
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Rörosvägen 43 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och hyra ut fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 320 kr | 9 226 kr | 10 206 kr | 10 207 kr | 15 217 kr |
| Avskrivningar | 25 818 kr | 26 600 kr | 26 600 kr | 26 600 kr | 26 600 kr |
| Rörelseresultat | -29 138 kr | 24 174 kr | 23 194 kr | 23 193 kr | 18 183 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 9 kr | 29 kr |
| Räntekostnader | - | 35 kr | 145 kr | 1 384 kr | 88 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -29 138 kr | 24 139 kr | 23 051 kr | 21 818 kr | 18 124 kr |
| Bokslutsdispositioner | 35 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 5 343 kr | 9 354 kr | 9 152 kr | 9 152 kr | 8 804 kr |
| Årets resultat | 519 kr | 14 785 kr | 13 898 kr | 12 666 kr | 9 320 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 672 542 kr | 1 645 942 kr | 1 619 342 kr | 1 592 742 kr | 1 566 142 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 672 542 kr | 1 645 942 kr | 1 619 342 kr | 1 592 742 kr | 1 566 142 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 000 kr | 85 000 kr | 170 190 kr | 113 741 kr | 53 012 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 60 000 kr | 120 190 kr | 63 741 kr | 3 012 kr |
| Kassa och bank | 25 000 kr | 25 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Summa tillgångar | 1 697 542 kr | 1 730 942 kr | 1 789 532 kr | 1 706 483 kr | 1 619 154 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 519 kr | 40 304 kr | 54 202 kr | 66 867 kr | 76 187 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 519 kr | 15 304 kr | 29 201 kr | 41 867 kr |
| Årets resultat | 519 kr | 14 785 kr | 13 898 kr | 12 666 kr | 9 320 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 672 023 kr | 1 690 638 kr | 1 710 330 kr | 1 614 616 kr | 1 517 967 kr |
| Skatteskulder | 8 663 kr | 18 017 kr | 13 488 kr | 0 kr | 1 043 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 697 542 kr | 1 730 942 kr | 1 789 532 kr | 1 706 483 kr | 1 619 154 kr |
Företrädare
- Petter N
Undertecknad i Funäsdalen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Funäsdalen 23:14 AB för organisationsnummer?
Funäsdalen 23:14 AB har organisationsnummer 559273-5905 (5592735905).
Var ligger Funäsdalen 23:14 AB?
Funäsdalen 23:14 AB har sin registrerade adress Rörosvägen 43, 84095 Funäsdalen.
Vilken bransch är Funäsdalen 23:14 AB verksamt i?
Funäsdalen 23:14 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Funäsdalen 23:14 AB?
Funäsdalen 23:14 AB hade en nettoomsättning på 60 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härjedalen
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.