WRQ Solutions AB
WRQ Solutions AB har organisationsnummer 559273-6903 (5592736903)
Aktiebolag • Org.nr: 559273-6903
Om företaget
WRQ Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 15 procent till 3 156 303 kr räkenskapsåret 2024 (3 702 159 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte WRQ Solutions AB 3 156 303 kr och redovisade ett resultat på 1 877 308 kr. Rörelsemarginalen var 71,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,7 procent). Soliditeten var 83,3 procent, över branschens median (median 65,4 procent). Kassalikviditeten var 598,0 procent, över branschens median (median 323,4 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,1 procent | 22,7 procent | 4,1 procent till 39,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 75,0 procent | 23,6 procent | 4,7 procent till 41,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 83,3 procent | 65,4 procent | 43,1 procent till 86,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 598,0 procent | 323,4 procent | 174,3 procent till 660,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 64,5 procent | 19,5 procent | -3,5 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,7 procent | -0,4 procent | -26,5 procent till 16,4 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,8 procent | 76,7 procent | 71,1 procent |
| Vinstmarginal | 108,1 procent | 81,4 procent | 75,0 procent |
| Soliditet | 81,6 procent | 65,7 procent | 83,3 procent |
| Kassalikviditet | 542,7 procent | 291,9 procent | 598,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,9 procent | 76,4 procent | 64,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 63,4 procent | -14,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hollywoodvägen 73c/o Fischbach
19277 Sollentuna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hollywoodvägen 73 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka utveckling av programvara samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 265 804 kr | 3 702 159 kr | 3 156 303 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 543 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 25 512 kr | 834 012 kr | 583 108 kr |
| Rörelseresultat | 2 239 111 kr | 2 838 627 kr | 2 243 192 kr |
| Ränteintäkter | 211 206 kr | 174 744 kr | 139 811 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 740 kr | 15 041 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 450 316 kr | 3 012 631 kr | 2 367 962 kr |
| Skatt | 504 763 kr | 620 750 kr | 490 654 kr |
| Årets resultat | 1 945 553 kr | 2 391 881 kr | 1 877 308 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 2 745 361 kr | 4 763 542 kr | 3 492 711 kr |
| Kortfristiga fordringar | 164 360 kr | 1 142 056 kr | 1 211 514 kr |
| Kassa och bank | 2 581 001 kr | 3 621 486 kr | 2 281 197 kr |
| Summa tillgångar | 2 745 361 kr | 4 763 542 kr | 3 492 711 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 239 476 kr | 3 131 357 kr | 2 908 665 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 268 923 kr | 714 476 kr | 1 006 357 kr |
| Årets resultat | 1 945 553 kr | 2 391 881 kr | 1 877 308 kr |
| Kortfristiga skulder | 505 885 kr | 1 632 185 kr | 584 046 kr |
| Leverantörsskulder | 2 513 kr | 6 218 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 481 223 kr | 897 928 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 17 436 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 745 361 kr | 4 763 542 kr | 3 492 711 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget idkar utveckling av programvara. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Haiser AB Org.nr 559232-2969. Inköp inom koncernen uppgår till 561897kr (fg 688454kr). Försäljning inom koncernen uppgår till 0kr (fg 0kr).
Företrädare
- Erik F
Undertecknad i Sollentuna.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WRQ Solutions AB för organisationsnummer?
WRQ Solutions AB har organisationsnummer 559273-6903 (5592736903).
Var ligger WRQ Solutions AB?
WRQ Solutions AB har sin registrerade adress Hollywoodvägen 73, 19277 Sollentuna.
Vilken bransch är WRQ Solutions AB verksamt i?
WRQ Solutions AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WRQ Solutions AB?
WRQ Solutions AB hade en nettoomsättning på 3 156 303 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår WRQ Solutions AB någon utdelning?
Styrelsen i WRQ Solutions AB föreslog en utdelning på 1 800 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.