KREO Sverige AB
KREO Sverige AB har organisationsnummer 559274-2059 (5592742059)
Aktiebolag • Org.nr: 559274-2059
Om företaget
KREO Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bålsta. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 4 397 135 kr räkenskapsåret 2025 (3 796 186 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KREO Sverige AB 4 397 135 kr och redovisade ett resultat på 404 995 kr. Rörelsemarginalen var 14,9 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 47,0 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 231,3 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,9 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,7 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 47,0 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 231,3 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 15,8 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 759 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 696 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 821 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 8 av 19 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Håbo.
- Plats 105 av 754 aktiebolag med säte i Håbo.
- Plats 1 240 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 41 213 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,0 procent | 9,9 procent | 5,3 procent | 15,2 procent | 14,9 procent |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 9,8 procent | 5,2 procent | 15,0 procent | 14,7 procent |
| Soliditet | 18,1 procent | 28,0 procent | 34,8 procent | 52,0 procent | 47,0 procent |
| Kassalikviditet | 114,3 procent | 135,4 procent | 159,5 procent | 208,1 procent | 231,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 70,7 procent | 78,8 procent | 25,7 procent | 74,0 procent | 61,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 19,2 procent | -30,7 procent | 29,1 procent | 15,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 186 000 kr | 1 414 000 kr | 1 470 000 kr | 1 898 000 kr | 1 759 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 607 000 kr | 680 000 kr | 665 000 kr | 768 000 kr | 696 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Båtsbacksvägen 9 A74691 Bålsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Båtsbacksvägen 9 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, -montage, -inredning, renovering, om- och tillbyggnationer samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 557 828 kr | 4 240 838 kr | 2 939 467 kr | 3 796 186 kr | 4 397 135 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 758 kr | 13 817 kr | 11 331 kr | 125 413 kr | 63 632 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 661 389 kr | 698 665 kr | 538 245 kr | - | 1 194 090 kr |
| Övriga externa kostnader | 695 791 kr | 762 153 kr | 705 277 kr | 670 623 kr | 859 666 kr |
| Personalkostnader | 1 821 188 kr | 2 040 024 kr | 1 329 795 kr | 1 535 393 kr | 1 739 101 kr |
| Avskrivningar | 9 717 kr | 16 930 kr | 36 600 kr | 40 178 kr | 14 725 kr |
| Rörelseresultat | 105 092 kr | 418 963 kr | 157 251 kr | 577 373 kr | 653 185 kr |
| Ränteintäkter | - | 29 kr | 12 kr | 62 kr | 17 kr |
| Räntekostnader | 6 304 kr | 2 472 kr | 5 296 kr | 7 810 kr | 4 883 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 98 788 kr | 416 520 kr | 151 967 kr | 569 625 kr | 648 319 kr |
| Bokslutsdispositioner | -11 483 kr | 0 kr | -33 151 kr | 0 kr | -137 366 kr |
| Skatt | 26 938 kr | 98 781 kr | 40 021 kr | 122 555 kr | 105 958 kr |
| Årets resultat | 60 367 kr | 317 739 kr | 78 795 kr | 447 070 kr | 404 995 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 43 283 kr | 160 516 kr | 123 916 kr | 154 395 kr | 106 237 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 43 283 kr | 160 516 kr | 123 916 kr | 154 395 kr | 106 237 kr |
| Omsättningstillgångar | 428 802 kr | 1 277 075 kr | 758 135 kr | 1 006 427 kr | 1 294 430 kr |
| Kortfristiga fordringar | 307 861 kr | 659 110 kr | 150 772 kr | 310 555 kr | 243 392 kr |
| Kassa och bank | 120 941 kr | 617 965 kr | 607 363 kr | 695 872 kr | 1 051 038 kr |
| Summa tillgångar | 472 085 kr | 1 437 591 kr | 882 051 kr | 1 160 822 kr | 1 400 667 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 85 367 kr | 403 106 kr | 306 901 kr | 603 971 kr | 658 966 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 60 367 kr | 203 106 kr | 131 901 kr | 228 971 kr |
| Årets resultat | 60 367 kr | 317 739 kr | 78 795 kr | 447 070 kr | 404 995 kr |
| Obeskattade reserver | 11 483 kr | 11 483 kr | 44 634 kr | 44 634 kr | 182 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 375 235 kr | 943 002 kr | 475 344 kr | 483 585 kr | 559 701 kr |
| Leverantörsskulder | 100 329 kr | 323 658 kr | 116 241 kr | 243 226 kr | 170 514 kr |
| Skatteskulder | - | - | 98 781 kr | 6 829 kr | 25 517 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 167 870 kr | 389 059 kr | 195 498 kr | 154 301 kr | 273 262 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 472 085 kr | 1 437 591 kr | 882 051 kr | 1 160 822 kr | 1 400 667 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom bygg, -montage, -inredning, renovering, om- och tillbyggnationer samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är helägd dotterbolag till Bruunity AB, med org.nr: 559047-9654, med säte i Håbo kommun.
Företrädare
- Ronald Patric B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KREO Sverige AB för organisationsnummer?
KREO Sverige AB har organisationsnummer 559274-2059 (5592742059).
Var ligger KREO Sverige AB?
KREO Sverige AB har sin registrerade adress Båtsbacksvägen 9 A, 74691 Bålsta.
Vilken bransch är KREO Sverige AB verksamt i?
KREO Sverige AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KREO Sverige AB?
KREO Sverige AB hade en nettoomsättning på 4 397 135 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har KREO Sverige AB?
KREO Sverige AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår KREO Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i KREO Sverige AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Håbo
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.