Nathalies Budbil i Värnamo AB
Nathalies Budbil i Värnamo AB har organisationsnummer 559275-6463 (5592756463)
Aktiebolag • Org.nr: 559275-6463
Om företaget
Nathalies Budbil i Värnamo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Värnamo. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 1 490 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 331 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nathalies Budbil i Värnamo AB 1 490 000 kr och redovisade ett resultat på 143 241 kr. Rörelsemarginalen var 16,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 62,0 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 460,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,0 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,1 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,0 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 460,4 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 36,4 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,9 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 745 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 450 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 551 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 6 av 12 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Värnamo.
- Plats 293 av 794 aktiebolag med säte i Värnamo.
- Plats 3 151 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 110 900 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,1 procent | -8,0 procent | 16,6 procent | 16,0 procent |
| Vinstmarginal | 18,1 procent | -8,1 procent | 16,5 procent | 16,1 procent |
| Soliditet | 42,8 procent | 33,8 procent | 60,0 procent | 62,0 procent |
| Kassalikviditet | 235,0 procent | 151,1 procent | 339,2 procent | 460,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,4 procent | -43,8 procent | 59,2 procent | 36,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,8 procent | 13,1 procent | 11,9 procent |
| Omsättning per anställd | 573 000 kr | 589 000 kr | 666 000 kr | 745 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 285 000 kr | 446 000 kr | 413 000 kr | 450 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Maramo Norregård 133192 Värnamo
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Maramo Norregård 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall transportera gods och därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 145 380 kr | 1 177 045 kr | 1 331 361 kr | 1 490 286 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 000 kr | 2 494 kr | 14 503 kr | 7 625 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 119 505 kr | 97 019 kr | 97 380 kr | 292 263 kr |
| Övriga externa kostnader | 254 068 kr | 285 665 kr | 202 490 kr | 66 244 kr |
| Personalkostnader | 569 745 kr | 891 389 kr | 825 652 kr | 900 611 kr |
| Rörelseresultat | 207 062 kr | -94 534 kr | 220 342 kr | 238 793 kr |
| Ränteintäkter | 52 kr | 72 kr | 144 kr | 864 kr |
| Räntekostnader | 433 kr | 173 kr | 1 157 kr | 63 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 206 681 kr | -94 635 kr | 219 329 kr | 239 594 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | 50 000 kr | -44 000 kr | -59 000 kr |
| Skatt | 31 625 kr | 0 kr | 27 371 kr | 37 353 kr |
| Årets resultat | 125 056 kr | -44 635 kr | 147 958 kr | 143 241 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 341 999 kr | 301 276 kr | 416 643 kr | 633 685 kr |
| Kortfristiga fordringar | 151 423 kr | 184 563 kr | 146 229 kr | 177 618 kr |
| Kassa och bank | 190 576 kr | 116 713 kr | 270 414 kr | 456 067 kr |
| Summa tillgångar | 341 999 kr | 301 276 kr | 416 643 kr | 633 685 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 146 479 kr | 101 844 kr | 249 801 kr | 393 043 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 577 kr | 121 479 kr | 76 843 kr | 224 802 kr |
| Årets resultat | 125 056 kr | -44 635 kr | 147 958 kr | 143 241 kr |
| Obeskattade reserver | 50 000 kr | 0 kr | 44 000 kr | 103 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 145 520 kr | 199 432 kr | 122 842 kr | 137 642 kr |
| Leverantörsskulder | 411 kr | 2 438 kr | 2 696 kr | 22 270 kr |
| Skatteskulder | 29 877 kr | 29 969 kr | 0 kr | 9 724 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 872 kr | 82 255 kr | 81 230 kr | 80 276 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 341 999 kr | 301 276 kr | 416 643 kr | 633 685 kr |
Företrädare
- Markus J (ordförande)
- Nathalie J
- Philip S
Undertecknad i Värnamo 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nathalies Budbil i Värnamo AB för organisationsnummer?
Nathalies Budbil i Värnamo AB har organisationsnummer 559275-6463 (5592756463).
Var ligger Nathalies Budbil i Värnamo AB?
Nathalies Budbil i Värnamo AB har sin registrerade adress Maramo Norregård 1, 33192 Värnamo.
Vilken bransch är Nathalies Budbil i Värnamo AB verksamt i?
Nathalies Budbil i Värnamo AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nathalies Budbil i Värnamo AB?
Nathalies Budbil i Värnamo AB hade en nettoomsättning på 1 490 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nathalies Budbil i Värnamo AB?
Nathalies Budbil i Värnamo AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värnamo
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.