Mönsterås Padelcenter AB
Mönsterås Padelcenter AB har organisationsnummer 559275-7974 (5592757974)
Aktiebolag • Org.nr: 559275-7974
Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningarHägersten
Om företaget
Mönsterås Padelcenter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93119). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 20 procent till 1 686 565 kr räkenskapsåret 2024 (1 411 188 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Mönsterås Padelcenter AB 1 686 565 kr och redovisade ett resultat på -283 515 kr. Rörelsemarginalen var 46,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median -1,0 procent). Soliditeten var 1,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,2 procent). Kassalikviditeten var 17,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 117,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,2 procent | -1,0 procent | -21,9 procent till 8,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,8 procent | -4,3 procent | -31,4 procent till 7,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 1,1 procent | 18,2 procent | 4,2 procent till 52,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 17,9 procent | 117,9 procent | 49,3 procent till 286,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -170,6 procent | -1,7 procent | -87,6 procent till 17,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 687 000 kr | 1 230 000 kr | 845 000 kr till 1 816 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 27 000 kr | 408 000 kr | 191 000 kr till 502 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,9 procent | 46,2 procent |
| Vinstmarginal | 18,7 procent | -16,8 procent |
| Soliditet | 1,8 procent | 1,1 procent |
| Kassalikviditet | 4,9 procent | 17,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,5 procent | -170,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 411 000 kr | 1 687 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 37 000 kr | 27 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västberga Allé 25c/o c/o Mönsterås Padelcenter AB
12630 Hägersten
Bolag på samma adress
47 andra bolag har Västberga Allé 25 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva padel-verksamhet, äga samt förvalta fastigheter och aktier och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 411 188 kr | 1 686 565 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 555 707 kr | 409 405 kr |
| Personalkostnader | 36 988 kr | 27 488 kr |
| Avskrivningar | 160 293 kr | 410 903 kr |
| Rörelseresultat | 492 730 kr | 779 872 kr |
| Ränteintäkter | - | 348 kr |
| Räntekostnader | 228 827 kr | 1 063 735 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 263 903 kr | -283 515 kr |
| Bokslutsdispositioner | -74 141 kr | 0 kr |
| Skatt | 42 374 kr | - |
| Årets resultat | 147 388 kr | -283 515 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 9 054 157 kr | 13 588 136 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 054 157 kr | 13 588 136 kr |
| Omsättningstillgångar | 497 525 kr | 1 258 984 kr |
| Varulager | 117 770 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 254 480 kr | 1 126 593 kr |
| Kassa och bank | 125 275 kr | 132 391 kr |
| Summa tillgångar | 9 551 682 kr | 14 847 120 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 172 388 kr | 166 162 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 424 677 kr |
| Årets resultat | 147 388 kr | -283 515 kr |
| Obeskattade reserver | 66 000 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 7 813 153 kr | 7 030 431 kr |
| Leverantörsskulder | 484 151 kr | 99 630 kr |
| Skatteskulder | 32 753 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 627 kr | 962 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 551 682 kr | 14 847 120 kr |
Företrädare
- Martin B
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mönsterås Padelcenter AB för organisationsnummer?
Mönsterås Padelcenter AB har organisationsnummer 559275-7974 (5592757974).
Var ligger Mönsterås Padelcenter AB?
Mönsterås Padelcenter AB har sin registrerade adress Västberga Allé 25, 12630 Hägersten.
Vilken bransch är Mönsterås Padelcenter AB verksamt i?
Mönsterås Padelcenter AB är registrerat i branschen drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mönsterås Padelcenter AB?
Mönsterås Padelcenter AB hade en nettoomsättning på 1 686 565 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mönsterås Padelcenter AB?
Mönsterås Padelcenter AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.