P&M Goch AB
P&M Goch AB har organisationsnummer 559276-3543 (5592763543)
Aktiebolag • Org.nr: 559276-3543
Om företaget
P&M Goch AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Onsala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 34 procent till 4 650 368 kr räkenskapsåret 2025 (3 463 196 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte P&M Goch AB 4 650 368 kr och redovisade ett resultat på 402 066 kr. Rörelsemarginalen var 10,2 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 61,3 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 223,0 procent, över branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,2 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 61,3 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 223,0 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,9 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 34,3 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 775 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 380 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 934 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 11 av 79 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Kungsbacka.
- Plats 356 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 226 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 39 226 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,4 procent | 5,5 procent | 10,2 procent |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 5,5 procent | 10,2 procent |
| Soliditet | 41,5 procent | 43,6 procent | 61,3 procent |
| Kassalikviditet | 160,4 procent | 148,9 procent | 223,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,4 procent | 46,8 procent | 56,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,5 procent | 34,3 procent |
| Omsättning per anställd | 676 000 kr | 577 000 kr | 775 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 302 000 kr | 276 000 kr | 380 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lenas väg 2143994 Onsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och städverksamhet och härmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
- 81210Lokalvård
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 378 884 kr | 3 463 196 kr | 4 650 368 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 874 kr | 11 616 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 005 607 kr | 1 052 156 kr | 1 324 047 kr |
| Övriga externa kostnader | 443 121 kr | 498 050 kr | 479 827 kr |
| Personalkostnader | 1 511 058 kr | 1 657 818 kr | 2 278 852 kr |
| Avskrivningar | 69 000 kr | 69 000 kr | 103 112 kr |
| Rörelseresultat | 350 098 kr | 190 046 kr | 476 146 kr |
| Ränteintäkter | 55 kr | 2 199 kr | 2 828 kr |
| Räntekostnader | 3 011 kr | 3 263 kr | 6 082 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 347 343 kr | 189 042 kr | 472 892 kr |
| Skatt | - | - | 70 826 kr |
| Årets resultat | 347 343 kr | 189 042 kr | 402 066 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 225 634 kr | 156 634 kr | 315 622 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 225 634 kr | 156 634 kr | 315 622 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 014 475 kr | 769 856 kr | 835 801 kr |
| Kortfristiga fordringar | 532 317 kr | 543 534 kr | 507 670 kr |
| Kassa och bank | 482 158 kr | 226 322 kr | 328 131 kr |
| Summa tillgångar | 1 240 109 kr | 926 490 kr | 1 151 423 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 514 968 kr | 404 009 kr | 706 075 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 625 kr | 189 967 kr | 279 009 kr |
| Årets resultat | 347 343 kr | 189 042 kr | 402 066 kr |
| Kortfristiga skulder | 632 463 kr | 517 037 kr | 374 816 kr |
| Leverantörsskulder | 67 161 kr | 115 540 kr | 4 780 kr |
| Skatteskulder | -112 097 kr | -113 009 kr | -42 183 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 296 895 kr | 337 574 kr | 226 985 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 240 109 kr | 926 490 kr | 1 151 423 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Kungsbacka registrerades år 2021 och bedriver sedan dess försäljning av tjänster inom bygg och städ branschen.
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Företrädare
- Pawel G (styrelseordförande)
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har P&M Goch AB för organisationsnummer?
P&M Goch AB har organisationsnummer 559276-3543 (5592763543).
Var ligger P&M Goch AB?
P&M Goch AB har sin registrerade adress Lenas väg 21, 43994 Onsala.
Vilken bransch är P&M Goch AB verksamt i?
P&M Goch AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter P&M Goch AB?
P&M Goch AB hade en nettoomsättning på 4 650 368 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har P&M Goch AB?
P&M Goch AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.