Minou Parber Invest AB
Minou Parber Invest AB har organisationsnummer 559276-4970 (5592764970)
Aktiebolag • Org.nr: 559276-4970
Om företaget
Minou Parber Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 9 718 kr räkenskapsåret 2025 (8 819 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Minou Parber Invest AB 9 718 kr och redovisade ett resultat på -2 596 kr. Soliditeten var 4,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 75,2 procent). Kassalikviditeten var 27,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,4 procent | 75,2 procent | 36,9 procent till 97,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 27,0 procent | 236,1 procent | 62,8 procent till 1119,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -9,7 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 823 av 1 735 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 19 av 37 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Uppsala.
- Plats 5 829 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 486 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 276 846 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,0 procent | 7,5 procent | 4,3 procent | 4,1 procent | 4,4 procent |
| Kassalikviditet | 92,7 procent | 189,6 procent | 24,3 procent | 18,7 procent | 27,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,3 procent | -4,7 procent | 12,0 procent | 1,7 procent | -9,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Alkällsvägen 2675471 Uppsala
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Alkällsvägen 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier, värdepapper, lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 516 kr | 7 998 kr | 12 598 kr | 8 819 kr | 9 718 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 479 kr | 9 192 kr | 8 264 kr | 8 414 kr | 9 624 kr |
| Personalkostnader | 6 296 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 741 kr | -1 194 kr | 4 334 kr | 405 kr | -2 699 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 40 kr | 163 kr | 103 kr |
| Räntekostnader | 1 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 2 741 kr | -1 192 kr | 4 374 kr | 568 kr | -2 596 kr |
| Skatt | 1 339 kr | 0 kr | 891 kr | 82 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 1 402 kr | -1 192 kr | 3 483 kr | 486 kr | -2 596 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 427 500 kr | 312 500 kr | 637 500 kr | 687 500 kr | 578 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 427 500 kr | 312 500 kr | 637 500 kr | 687 500 kr | 578 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 13 903 kr | 27 356 kr | 30 488 kr | 22 503 kr | 28 301 kr |
| Varulager | - | - | 2 793 kr | 2 793 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 096 kr | 5 222 kr | 3 902 kr | 14 840 kr | 13 999 kr |
| Kassa och bank | 11 807 kr | 22 134 kr | 23 793 kr | 4 870 kr | 14 302 kr |
| Summa tillgångar | 441 403 kr | 339 856 kr | 667 988 kr | 710 003 kr | 606 801 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 26 402 kr | 25 424 kr | 28 907 kr | 29 394 kr | 26 797 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 616 kr | 424 kr | 3 908 kr | 4 393 kr |
| Årets resultat | 1 402 kr | -1 192 kr | 3 483 kr | 486 kr | -2 596 kr |
| Kortfristiga skulder | 15 001 kr | 14 432 kr | 114 081 kr | 105 609 kr | 105 004 kr |
| Leverantörsskulder | - | 3 198 kr | 601 kr | 4 522 kr | 3 323 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | 891 kr | 973 kr | 82 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 001 kr | 11 234 kr | 112 589 kr | 100 114 kr | 101 599 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 441 403 kr | 339 856 kr | 667 988 kr | 710 003 kr | 606 801 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har sitt säte i Uppsala. Företaget äger och förvaltar aktier, värdepapper mm. De största innehaven är de helägda företagen Egerlid Psykologtjänst AB och Crevaux AB, samt det delägda företaget Aboronoma Trade & Consulting AB.
Företrädare
- Sofia E (styrelseledamot)
- Jesper E (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Minou Parber Invest AB för organisationsnummer?
Minou Parber Invest AB har organisationsnummer 559276-4970 (5592764970).
Var ligger Minou Parber Invest AB?
Minou Parber Invest AB har sin registrerade adress Alkällsvägen 26, 75471 Uppsala.
Vilken bransch är Minou Parber Invest AB verksamt i?
Minou Parber Invest AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Minou Parber Invest AB?
Minou Parber Invest AB hade en nettoomsättning på 9 718 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.