DACA Pallet AB
DACA Pallet AB har organisationsnummer 559277-7014 (5592777014)
Aktiebolag • Org.nr: 559277-7014
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångarGöteborg
Om företaget
DACA Pallet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77390). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med andra insatsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 101 718 kr räkenskapsåret 2025 (96 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DACA Pallet AB 101 718 kr och redovisade ett resultat på 4 344 kr. Rörelsemarginalen var 5,7 procent, under branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 52,8 procent, under branschens median (median 54,6 procent). Kassalikviditeten var 173,9 procent, under branschens median (median 208,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,7 procent | 9,9 procent | -1,6 procent till 28,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 10,5 procent | -1,8 procent till 29,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 52,8 procent | 54,6 procent | 23,3 procent till 83,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 173,9 procent | 208,1 procent | 92,6 procent till 579,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,0 procent | 3,0 procent | -5,0 procent till 24,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 426 av 642 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
- Plats 16 av 22 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar med säte i Malmö.
- Plats 8 122 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 28 981 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 246 890 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -0,9 procent | 18,4 procent | - | 5,7 procent |
| Vinstmarginal | - | -0,8 procent | 17,9 procent | - | 5,5 procent |
| Soliditet | 71,4 procent | 67,5 procent | 61,1 procent | 54,9 procent | 52,8 procent |
| Kassalikviditet | 103,2 procent | 146,8 procent | 174,9 procent | 170,5 procent | 173,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -11,4 procent | -0,6 procent | 12,3 procent | 2,0 procent | 2,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 20,8 procent | -33,8 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mölndalsvägen 77 vån. 341285 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning, försäljning samt spårning av lastpallar och annan förpackning och därtill knutna tjänster, samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 466 kr | 119 917 kr | 144 772 kr | 95 996 kr | 101 718 kr |
| Övriga externa kostnader | 32 942 kr | 81 876 kr | 86 568 kr | 70 911 kr | 80 362 kr |
| Avskrivningar | 4 832 kr | 30 018 kr | 28 239 kr | 19 394 kr | 15 516 kr |
| Rörelseresultat | -20 517 kr | -1 022 kr | 26 662 kr | 5 691 kr | 5 840 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | -3 kr |
| Räntekostnader | - | 41 kr | 325 kr | 55 kr | 280 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -20 517 kr | -1 063 kr | 26 337 kr | 5 636 kr | 5 557 kr |
| Skatt | - | - | 1 380 kr | 1 429 kr | 1 213 kr |
| Årets resultat | -20 517 kr | -1 063 kr | 24 957 kr | 4 207 kr | 4 344 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 92 140 kr | 109 104 kr | 34 910 kr | 15 516 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 92 140 kr | 109 104 kr | 34 910 kr | 15 516 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 159 324 kr | 155 371 kr | 297 748 kr | 362 736 kr | 401 614 kr |
| Varulager | 85 050 kr | 29 023 kr | 71 675 kr | 71 675 kr | 71 675 kr |
| Kortfristiga fordringar | 44 334 kr | 47 026 kr | 20 000 kr | 20 001 kr | 14 460 kr |
| Kassa och bank | 29 940 kr | 79 322 kr | 206 073 kr | 271 060 kr | 315 479 kr |
| Summa tillgångar | 251 464 kr | 264 475 kr | 332 658 kr | 378 252 kr | 401 614 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 179 483 kr | 178 420 kr | 203 377 kr | 207 584 kr | 211 928 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -20 517 kr | -21 580 kr | 3 377 kr | 7 584 kr |
| Årets resultat | -20 517 kr | -1 063 kr | 24 957 kr | 4 207 kr | 4 344 kr |
| Kortfristiga skulder | 71 981 kr | 86 055 kr | 129 281 kr | 170 668 kr | 189 686 kr |
| Leverantörsskulder | 6 338 kr | 4 281 kr | 4 125 kr | 4 500 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 1 380 kr | 2 809 kr | 2 642 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 643 kr | 51 598 kr | 102 777 kr | 142 359 kr | 180 544 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 251 464 kr | 264 475 kr | 332 658 kr | 378 252 kr | 401 614 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver uthyrning, försäljning samt spårning av lastpallar och annan förpackning.Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Clara A (styrelseordförande, styrelseledamot)
- Anders A (styrelseledamot)
- Dan A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DACA Pallet AB för organisationsnummer?
DACA Pallet AB har organisationsnummer 559277-7014 (5592777014).
Var ligger DACA Pallet AB?
DACA Pallet AB har sin registrerade adress Mölndalsvägen 77 vån. 3, 41285 Göteborg.
Vilken bransch är DACA Pallet AB verksamt i?
DACA Pallet AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DACA Pallet AB?
DACA Pallet AB hade en nettoomsättning på 101 718 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.