Rebuild Invest AB
Rebuild Invest AB har organisationsnummer 559278-0810 (5592780810)
Aktiebolag • Org.nr: 559278-0810
Om företaget
Rebuild Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom reklambyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rebuild Invest AB 180 133 kr och redovisade ett resultat på 16 608 kr. Rörelsemarginalen var 9,2 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 9,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 109,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 9,0 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 109,9 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 231,2 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 180 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 100 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 993 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 2 169 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 43 169 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 76 955 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 231 417 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,2 procent | - | - | - | 9,2 procent |
| Vinstmarginal | -1,2 procent | - | - | - | 9,2 procent |
| Soliditet | 34,7 procent | -0,3 procent | -30,6 procent | -36,8 procent | 9,0 procent |
| Kassalikviditet | 153,2 procent | 99,7 procent | 76,8 procent | 73,1 procent | 109,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,4 procent | - | - | - | 231,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -77,6 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 259 000 kr | 58 000 kr | 55 000 kr | 0 kr | 180 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 220 000 kr | 44 000 kr | 52 000 kr | 0 kr | 100 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skrakgränd 512349 Farsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Skrakgränd 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet och rådgivning till företag samt privatpersoner. Konsultverksamheten inom vård och omsorg avser behandling, rådgivning, coachning och handledning. Konsultverksamhet inom IT avser kommunikationslösningar, mobila lösningar, IT-frågor och verksamhetsutveckling samt personalrekrytering inom ovan angivna områden.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 73111Reklambyråverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 258 881 kr | 58 038 kr | 55 042 kr | 0 kr | 180 133 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 13 531 kr |
| Övriga externa kostnader | 41 664 kr | 35 774 kr | 11 125 kr | 1 560 kr | 49 911 kr |
| Personalkostnader | 220 367 kr | 44 234 kr | 51 670 kr | 0 kr | 100 142 kr |
| Rörelseresultat | -3 150 kr | -21 970 kr | -7 753 kr | -1 560 kr | 16 549 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 34 kr | 33 kr | 59 kr |
| Räntekostnader | - | 6 kr | 51 kr | 2 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 150 kr | -21 976 kr | -7 770 kr | -1 529 kr | 16 608 kr |
| Årets resultat | -3 150 kr | -21 976 kr | -7 770 kr | -1 529 kr | 16 608 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 62 897 kr | 43 502 kr | 25 826 kr | 25 605 kr | 79 604 kr |
| Kortfristiga fordringar | 420 kr | 0 kr | 826 kr | 859 kr | 19 563 kr |
| Kassa och bank | 62 477 kr | 43 502 kr | 25 000 kr | 24 746 kr | 60 041 kr |
| Summa tillgångar | 62 897 kr | 43 502 kr | 25 826 kr | 25 605 kr | 79 604 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 21 850 kr | -126 kr | -7 896 kr | -9 424 kr | 7 184 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -3 150 kr | -25 126 kr | -32 895 kr | -34 424 kr |
| Årets resultat | -3 150 kr | -21 976 kr | -7 770 kr | -1 529 kr | 16 608 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 047 kr | 43 628 kr | 33 646 kr | 35 029 kr | 72 417 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 436 kr | 20 017 kr | 10 035 kr | 11 418 kr | 48 806 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 62 897 kr | 43 502 kr | 25 826 kr | 25 605 kr | 79 604 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm skall bedriva konsultverksamhet och rådgivning till företag samt privatpersoner. Konsultverksamheten inom vård och omsorg avser behandling, rådgivning, coachning och handledning. Konsultverksamhet inom IT avser kommunikationslösningar, mobila lösningar, IT-frågor och verksamhetsutveckling samt personalrekrytering inom ovan angivna områden.
Företaget har varit vilande under året och utan verksamhet.
Företrädare
- Nancy Elizabeth A (styrelseordförande)
- Eric Jorge A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rebuild Invest AB för organisationsnummer?
Rebuild Invest AB har organisationsnummer 559278-0810 (5592780810).
Var ligger Rebuild Invest AB?
Rebuild Invest AB har sin registrerade adress Skrakgränd 5, 12349 Farsta.
Vilken bransch är Rebuild Invest AB verksamt i?
Rebuild Invest AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rebuild Invest AB?
Rebuild Invest AB hade en nettoomsättning på 180 133 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rebuild Invest AB?
Rebuild Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.