C Advice AB
C Advice AB har organisationsnummer 559278-9605 (5592789605)
Aktiebolag • Org.nr: 559278-9605
Om företaget
C Advice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 246 500 kr räkenskapsåret 2025 (234 500 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte C Advice AB 246 500 kr och redovisade ett resultat på 195 313 kr. Rörelsemarginalen var 99,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 92,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 540,5 procent, över branschens median (median 313,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 99,5 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 99,7 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,9 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 540,5 procent | 313,3 procent | 171,3 procent till 651,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,1 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 056 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 11 av 13 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Östersund.
- Plats 1 492 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 3 460 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 221 015 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,6 procent | 94,5 procent | 99,5 procent | 86,5 procent | 99,5 procent |
| Vinstmarginal | 89,4 procent | 94,5 procent | 100,4 procent | 94,8 procent | 99,7 procent |
| Soliditet | 63,8 procent | 77,7 procent | 81,8 procent | 91,3 procent | 92,9 procent |
| Kassalikviditet | 276,4 procent | 448,7 procent | 549,5 procent | 1147,1 procent | 540,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,4 procent | 45,5 procent | 37,1 procent | 24,8 procent | 21,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,5 procent | 21,8 procent | -5,8 procent | 5,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lugnviksvägen 16783152 Östersund
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lugnviksvägen 167 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet avser konsulttjänster inom HR och kommer att bedriva handledning, rådgivning, föreläsning, chefscoachning, ledarskapscoachning och teambildning gällande kommunikation och arbetsmiljörelaterade frågor.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 226 000 kr | 204 499 kr | 249 000 kr | 234 500 kr | 246 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 684 kr | 1 250 kr | 1 250 kr | 1 214 kr | 1 256 kr |
| Personalkostnader | 14 900 kr | 9 995 kr | 0 kr | 30 400 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 202 416 kr | 193 254 kr | 247 750 kr | 202 886 kr | 245 244 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 590 kr | 20 136 kr | 674 kr |
| Räntekostnader | - | - | 277 kr | 801 kr | 86 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 202 416 kr | 193 254 kr | 250 063 kr | 222 221 kr | 245 832 kr |
| Skatt | 43 718 kr | 39 809 kr | 51 036 kr | 45 723 kr | 50 519 kr |
| Årets resultat | 158 698 kr | 153 445 kr | 199 027 kr | 176 498 kr | 195 313 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 600 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 600 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 287 834 kr | 433 835 kr | 655 446 kr | 780 732 kr | 377 891 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 250 kr | 22 532 kr | 107 918 kr | 59 968 kr | 53 961 kr |
| Kassa och bank | 266 584 kr | 411 303 kr | 547 528 kr | 720 764 kr | 323 930 kr |
| Summa tillgångar | 287 834 kr | 433 835 kr | 655 446 kr | 780 732 kr | 977 891 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 183 698 kr | 337 143 kr | 536 170 kr | 712 668 kr | 907 981 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 158 698 kr | 312 143 kr | 511 170 kr | 687 668 kr |
| Årets resultat | 158 698 kr | 153 445 kr | 199 027 kr | 176 498 kr | 195 313 kr |
| Kortfristiga skulder | 104 136 kr | 96 692 kr | 119 276 kr | 68 064 kr | 69 910 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 22 kr |
| Skatteskulder | 43 718 kr | 39 809 kr | 48 770 kr | 8 784 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 418 kr | 56 883 kr | 70 506 kr | 59 280 kr | 69 888 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 287 834 kr | 433 835 kr | 655 446 kr | 780 732 kr | 977 891 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Östersund, erbjuder konsulttjänster inom HR med handledning, rådgivning, chefscoaching, ledarskapscoaching och teambildning gällande kommunikation och arbetsmiljörelaterade frågor.
Företrädare
- Carina Magdalena S (styrelseledamot)
- Börje Sören L (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har C Advice AB för organisationsnummer?
C Advice AB har organisationsnummer 559278-9605 (5592789605).
Var ligger C Advice AB?
C Advice AB har sin registrerade adress Lugnviksvägen 167, 83152 Östersund.
Vilken bransch är C Advice AB verksamt i?
C Advice AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter C Advice AB?
C Advice AB hade en nettoomsättning på 246 500 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.